Wychodzące koty wypuszczane z domu narażone są na wiele zagrożeń. Co czeka na mruczka wybierającego się na samodzielne wycieczki po okolicy?

Jakie zagrożenia czekają na kota wychodzącego?

Wypuszczanie kota z domu to doskonały sposób na urozmaicenie jego codzienności. Kot wychodzący na samodzielne spacery ma możliwość realizowania swoich naturalnych potrzeb – polowania, znaczenia terenu, wspinania się na drzewa i korzystania z promieni słonecznych. Niestety wychodzący kot może na swojej drodze spotkać wiele potencjalnie śmiertelnych niebezpieczeństw, zarówno ze strony innych kotów i zwierząt, jak i ze strony człowieka. Co zrobić, by zmniejszyć związane z nimi ryzyko?

zagrożenia kotów wychodzących

Choroby zakaźne

Istnieje wiele chorób zakaźnych, którymi może zarazić się wychodzący kot mający kontakt z innymi zwierzętami, w tym szczególnie z kotami wolno żyjącymi. Niektóre z tych chorób stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierzaka – należą do nich przede wszystkim zakaźna białaczka kotów wywoływana wirusem FeLV oraz nabyty niedobór odporności (FIV) przypominający ludzką chorobę AIDS. Wśród chorób, na które narażony jest kot wychodzący wymienia się także wściekliznę, leptospirozę oraz FP, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie kota wychodzącego przed chorobami zakaźnymi są profilaktyczne szczepienia. Opiekun wychodzącego kota musi dbać, by były one zawsze aktualne, czyli powtarzać je zgodnie z kalendarzem szczepień. Trzeba także pamiętać, że nie na wszystkie choroby zakaźne kotów istnieją szczepionki – dlatego zdrowie kota wychodzącego należy kontrolować poprzez regularne wykonywanie badań profilaktycznych krwi i moczu.

Pasożyty wewnętrzne

Mający kontakt z dziko żyjącymi zwierzętami kot narażony jest na zarobaczenie. Wychodzący kot może zarazić się pasożytami zewnętrznymi podczas kontaktu z odchodami innych zwierząt lub z zanieczyszczoną nimi wodą, a także poprzez zjedzenie zakażonego gryzonia. Tasiemce, glisty kocie, tęgoryjce i lamblie powodować będą u zarobaczonego kota szereg poważnych dolegliwości, takich jak nawracające biegunki, wymioty, bóle brzucha, osłabienie, wychudzenie i anemia. Pasożytami tymi wychodzący kot może także zarazić inne przebywające w domu zwierzęta, a także swoich opiekunów.

Regularne podawanie kotu środków odrobaczających to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zarobaczeniu u kotów. Tabletki, pasty lub preparaty spot-on przepisywane przez lekarza weterynarii należy stosować u wychodzącego kota zgodnie z zaleceniem specjalisty.

Pchły i kleszcze

Wypuszczanie kota z domu stwarza także zagrożenie ze strony pasożytów zewnętrznych, w szczególności, wszy, pcheł i kleszczy. Żerujące na zwierzęciu pasożyty są niezwykle niebezpieczne – mogą wywołać u kota nie tylko osłabienie i anemię, ale także wiele potencjalnie śmiertelnych chorób. Wychodzący kot może także przynieść te pasożyty skórne do domu i zarazić nimi inne przebywające w domu zwierzęta lub człowieka.

Skutecznym sposobem ochrony wychodzącego kota przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły i kleszcze, jest stosowanie weterynaryjnych produktów przeznaczonych do ich zwalczania. Tego typu środki mają najczęściej postać kropel aplikowanych na kark zwierzęcia. Jednym z takich produktów jest Fiprex Spot-On dla kotów. Zawiera on fipronil – substancję, która natychmiastowo eliminuje żerujące na kocie pchły i zapobiega kolejnym inwazjom tych pasożytów. Skuteczna jest także przy zwalczaniu kleszczy, chroniąc czworonoga przed niebezpiecznymi chorobami odkleszczowymi.

Fiprex - przeciwko pchłom i kleszczomULOTKA – Fiprex®  L | ULOTKA – Fiprex® KOT 

Zagrożenia ze strony człowieka

Kot wychodzący narażony jest nie tylko na choroby i pasożyty. Grozi mu także wiele niebezpieczeństw ze strony człowieka. Żyjące w pobliżu ruchliwych ulic koty wychodzące często kończą pod kołami samochodu – niemal wszystkie potrącenia tych zwierząt kończą się ich śmiercią. Mruczek może stać się także ofiarą znęcania i zostać skatowany lub okaleczony. Natomiast koty rasowe mogą zostać skradzione – jeśli nie są wykastrowane, mogą trafić w ręce pseudohodowcy i resztę życia spędzić w dramatycznych warunkach rodząc kocięta przeznaczone na sprzedaż.

Jak zapewnić wychodzącemu kotu bezpieczeństwo?

Wielu opiekunów kotów uważa, że zamknięty w czterech ścianach domu kot jest nieszczęśliwy, a jego życie jest niezwykle ubogie. Jednak wypuszczanie zwierzaka na dwór bez opieki jest źródłem przeróżnych, nawet śmiertelnych zagrożeń. Doskonałą alternatywą dla opiekunów, którzy chcą podarować swoim mruczkom wolność w bezpieczny sposób, jest wyprowadzanie kota na spacery na smyczy. Dzięki temu mamy pewność, że nasz pupil nie wpadnie pod samochód, nie stanie się ofiarą dzikiego zwierzęcia lub psa ani nie upoluje zakażonej pasożytami myszy. Wciąż jednak trzeba pamiętać o niezwykle ważnej profilaktyce – nawet spacerujący na smyczy kot może bowiem złapać kleszcza lub natknąć się na odchody innego, chorego zwierzaka.