Nauka czystości to wyzwanie, które stoi przed każdym opiekunem psiego malucha. Sprawdź, jak skutecznie oduczyć szczeniaka załatwiania się w domu!

Kiedy zacząć naukę czystości?

Nowo narodzone szczeniaki nie kontrolują tego, gdzie i kiedy się załatwiają. Nawet w przypadku kilkutygodniowych maluchów nie należy oczekiwać, że psiak grzecznie poczeka do spaceru! Dlatego każdy opiekun powinien przygotować się na to, że jego nowy pupil przez pewien czas będzie brudził w domu – nie sposób uniknąć ani zasikanej podłogi, ani kupy na dywanie. Niektórym czworonogom nawet w wieku 12 miesięcy będą zdarzać się wpadki!

Nie znaczy to jednak, że nauki czystości nie można zacząć już od pierwszych dni szczeniaka w nowym domu. Wcześniej rozpoczęty trening szybko przyniesie efekty i może sprawić, że już półroczny psiak zacznie sygnalizować swoje potrzeby. Oczywiście stanie się to tylko wtedy, gdy takie szkolenie będzie przeprowadzone w odpowiedni sposób.

Jak oduczyć szczeniaka załatwiania się w domu?

Na naukę nigdy nie należy patrzeć jak na „oduczanie psa”. Żaden trening nie będzie skuteczny, jeśli będzie polegał na karaniu czworonoga za nieprawidłowe zachowanie! Każde szkolenie to proces, podczas którego najważniejsze jest pokazanie psu, jakich zachowań od niego oczekujemy i co będzie się psiakowi opłacać. Dlatego ani szczeniaka, ani dorosłego psa nie należy karać za wpadki – będą one oznaczać wyłącznie to, że zwierzak nie zrozumiał jeszcze, o co w tym chodzi… albo nie wytrzymał do spaceru z winy opiekuna.

Podstawą uczenia psa czystości jest umożliwienie maluchowi załatwiania się w odpowiednim miejscu. Szczeniaki sikają najczęściej tuż po przebudzeniu, po zabawie i około 20-30 minut po posiłku – są to chwile, w których należy bez większego namysłu od razu zabierać psiaka na dwór. Oczywiście podczas całego dnia konieczna będzie czujność. Warto obserwować szczeniaka i zauważyć, jakie zachowania mogą świadczyć o nadchodzącej potrzebie. Pozwoli to zareagować jeszcze zanim psiak nabrudzi w domu. Oprócz wszystkich tych sytuacji każdemu psu należy też zapewnić regularne spacery – dzięki temu maluch chętniej poczeka z potrzebami.

By małych nie załatwił się po drodze na dwór, można już w domu wziąć go na ręce i postawić dopiero na trawniku. Za każde zrobienie siku we właściwym miejscu należy psiaka nagrodzić – najlepiej pochwalić radosnym głosem i podać wyjątkowo pyszny smakołyk. Trzeba też pamiętać, by nie zabierać szczeniaka do domu od razu po załatwieniu potrzeb. W ten sposób maluch mógłby się nauczyć, że sikaniem odbiera sobie szansę na spacer i czekałby z potrzebami na powrót do domu.

Jak często wychodzić ze szczeniakiem na spacery?

Małe psiaki mają maleńkie pęcherze i potrafią sikać nawet kilkanaście razy dziennie. Dlatego planując powiększenie rodziny o czworonoga należy liczyć się z koniecznością częstego wychodzenia na spacery. To, ile czasu szczeniak wytrzyma między spacerami, zależeć będzie od wielu czynników – przede wszystkim od jego wieku. Można to oszacować za pomocą wzoru:

(wiek psa w tygodniach : 2) – 2 = czas (w godzinach), co jaki szczenię musi się załatwić

Przykładowo typowy 3-miesięczny maluch będzie załatwiać się średnio co 5 godzin.

Ile trwa oduczenie szczeniaka załatwiania się w domu?

Nauka czystości u szczeniaka może trwać od pięciu miesięcy do nawet roku. Ogromne znaczenie ma zaangażowanie opiekuna i jego wyczucie, choć zdarzyć się może, że nawet najlepiej szkolonemu rocznemu psiakowi trafiać się będą wpadki. Przyjmuje się, że psy większych ras szybciej uczą się załatwiania wyłącznie na dworze, niż psie miniaturki.