Wąsy kota pełnią wiele ważnych funkcji! Sprawdź, po co kotu wibrysy, gdzie się znajdują i co może się stać, jeśli kot straci wibrysy.

Czym są wibrysy?

Kocie wąsy – zwane są inaczej wibrysami lub włosami czuciowymi – to długie, proste i sztywne włosy zakorzenione głęboko w skórze zwierzaka. Ich zakończenie znajduje się w mieszkach włosowych położonych blisko unerwionej zatoki żylnej. Dzięki temu każdy dotyk kociego wąsa przekazuje do mózgu precyzyjne sygnały. Wibrysy mogą też się poruszać dzięki włókienkom mięśniowym przyczepionym do mieszków włosowych.

Najdłuższe wibrysy u kota położone są na policzkach. Jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym się znajdują! Mniejsze włosy czuciowe rosną także nad i pod oczami mruczka, na brodzie i nadgarstkach. Takie same wąsy zauważyć można na pysku większości ssaków – szczególnie tych, które aktywne są po zmroku.

Do czego służą wąsy kota?

Kocie wąsy służą przede wszystkim do orientacji w przestrzeni. Umożliwiają zwierzakowi badanie otoczenia, w którym się znajduje, dzięki czemu mruczek bez trudu może poruszać się po zmroku. Wibrysy mogą też odbierać drgania, co bywa wyjątkowo pomocne podczas polowania i znajdowania ofiary, która przemieszczając się powoduje ruch powietrza.

Ułożenie wibrysów u kota pozwala także określić nastrój zwierzaka. Skierowane do przodu wąsy oznaczać będą zainteresowanie i czujność, a skierowane do tyłu mogą oznaczać, że kot się czegoś boi. Zadowolony, spokojny mruczek ma natomiast luźne wibrysy swobodnie zwisające po obu stronach pyszczka.

Dlaczego kotu wypadają wibrysy?

Każdy włos czuciowy u kota ma określoną długość życia wynoszącą około 2-3 miesiące. Po upływie tego czasu wypada, by na jego miejscu powoli wyrósł kolejny wąs. Dlatego znalezienie w domu pojedynczych, zgubionych przez kota wibrysów nie powinno nas martwić. Alarmującym sygnałem będą natomiast wyraźne braki wąsów na kocim pyszczku. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Co się stanie, kiedy kot straci wibrysy?

Kot, który stracił wibrysy (na przykład, gdy zostaną wyrwane lub obcięte) może częściowo stracić kocią grację i umiejętność bezszelestnego poruszania się. Pozbawiony wąsów zwierzak może zacząć wpadać na przedmioty, mieć problem ze wskakiwaniem na blat kuchenny, jedzeniem karmy z miski i łapaniem zabawki podczas zabawy. Taka sytuacja nie stanowi dla kota poważnego zagrożenia życia, jednak sprawi mruczkowi ogromny dyskomfort i utrudni normalne funkcjonowanie.

Czy wibrysy u kota odrastają?

Zdarzyć się jednak może, że obcięcie kotu wibrysów będzie nieuniknione – na przykład podczas golenia sierści na pyszczku przed przeprowadzeniem poważnego zabiegu w okolicy głowy. Jeśli takie będzie zalecenie lekarza weterynarii, nie należy się sprzeciwiać! Obcinanie wibrysów kotu nie jest bolesne (unerwione są jedynie cebulki włosów), a same wąsy regenerują się dość szybko.

Kota bez wibrysów pod żadnym pozorem nie należy wypuszczać na dwór! Mruczek pozbawiony włosów czuciowych jest podwójnie narażony na niebezpieczeństwa, jakie czyhają na niego poza domem!