Brzydki zapach z pyska domowego czworonoga potrafi być niezwykle dokuczliwy dla opiekuna. Okazuje się jednak, że nie jest to jedynie typowa cecha psów – nieświeży oddech u psa może być także przyczyną poważnych problemów zdrowotnych!

Brzydki zapach z pyska psa – przyczyny

Istnieje kilka powodów, dla których oddech psa może być wyjątkowo nieświeży, a wręcz odpychający. Dlaczego psu brzydko pachnie z pyska i jak rozpoznać, co dolega czworonogowi?

Problemy stomatologiczne

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu u psa jest nagromadzienie się na jego zębach płytki nazębnej i kamienia. Żółty lub szarozielony nalot na psich zębach to nie tylko problem estetyczny – odkładający się kamień nazębny u psa może także uszkadzać dziąsła zwierzaka, sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych bakterii i zwiększać ryzyko groźnych infekcji w pysku czworonoga. Zbagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do powstawania ropni na dziąsłach, jak również obluzowywania się i wypadania zębów. Choroby przyzębia sprawiają zwierzęciu ból i w skrajnych wypadkach mogą całkowicie uniemożliwić mu przyjmowanie pokarmów.

Choroby wewnętrzne

Istnieje kilka chorób mogących objawiać się między innymi intensywnym zapachem z pyska psa. Zapach amoniaku dochodzący z pyska zwierzaka świadczy często o chorobie nerek, które utraciły zdolność do skutecznego filtrowania szkodliwych substancji będących produktem przemiany materii. Ich nagromadzenie się w organizmie może także objawiać się wymiotami, osłabieniem, brakiem apetytu i zażółceniem błon śluzowych psa. Innymi problemami zdrowotnymi objawiającymi się nieświeżym oddechem psa są także choroby wątroby, cukrzyca, stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego i infekcje bakteryjne gardła lub migdałków.

psu śmierdzi z pyska

Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem u psa?

Jeśli podejrzewamy, że brzydki zapach z pyska psa spowodowany jest chorobą, powinniśmy zabrać czworonoga na wizytę do lekarza weterynarii. Specjalista zbada dokładnie zwierzaka i wykona badania niezbędne do zdiagnozowania przyczyny nieświeżego oddechu. Choroby, takie jak niewydolność nerek, zaburzenia pracy wątroby, cukrzyca czy problemy z układem trawiennym wymagać będą wprowadzenia odpowiedniego leczenia, a często także specjalistycznej diety.

brzydko pachnie z pyska

Nagromadzony na zębach psa kamień i stany zapalne dziąseł to wskazanie do przeprowadzenia zabiegu sanacji (czyszczenia zębów) pod narkozą. Opiekun czworonoga ze skłonnością do odkładania się płytki nazębnej powinien także zadbać o higienę zębów psa w domu, regularnie je szczotkując i podając gryzaki dentystyczne, które ułatwią ścieranie płytki nazębnej i odświeżą psi oddech.