Bez względu na to, czy jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, czy też nie, podczas spaceru mogła przykuć Twoją uwagę żółta wstążka przywiązana do obroży lub smyczy mijanego na chodniku czworonoga. Czy wiesz, co ona oznacza? Pamiętaj, że to nie ozdoba. Nie znalazła się tam również przypadkiem. Pełni ona określoną funkcję.

Jak sami zauważyliście we współczesnych czasach symbolika jest najprostszą formą przekazu ostrzeżeń i informacji. Jest prosta do zrozumienia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, łamie bariery językowe oraz kulturowe. Znalazła ona zastosowanie między innymi w projekcie YELLOW DOG. Co to takiego? Jest to idea skierowana do wszystkich właścicieli psów. Żółta kokarda ma na celu przekazanie bardzo ważnej informacji przechodniom, których mijasz wraz ze swoim czworonożnym towarzyszem. Komunikat jest prosty. Mówi on o tym, że Ty, a przede wszystkim Twój pies, najzwyczajniej nie życzycie sobie kontaktu z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Niektóre psiaki potrzebują więcej przestrzeni podczas spaceru ze względu na swój charakter lub stan zdrowia. Nie jest dla nich wskazany kontakt z innymi. Mogą również tego po prostu nie lubić, okazując to agresją. W trakcie takiego spotkania, może dojść do bardzo przykrego incydentu, który (mimo naszych ostrzeżeń) spowodowała osoba trzecia. Idea YELLOW DOG PROJECT ma na celu ograniczenie do minimum tego typu incydentów.

O czym informuje żółta kokarda?

Pierwsze co przychodzi na myśl, (przekłamanie) to, że wstążka zarezerwowana jest tylko dla agresywnych psów. Nic bardziej mylnego. Oczywiście oznaczenie takiego psa jest jak najbardziej wskazane, lecz nie jest zarezerwowane tylko dla charakternych psów. Kokardę lub bandamkę możemy wywiązać naszemu psy gdy:

  • Suczka ma cieczkę – wiemy jak wielu adoratorów, będzie się uganiać na chodniku za naszą psiną, mimo wszystko na spacer trzeba wyjść. Dzięki żółtej wstążce, właściciele mijanych psów powinni podejść z rozwagą i przypilnować swojego podopiecznego.
  • Szkolimy psa – podczas szkolenia ważne jest, aby nasz pies nie był rozpraszany. Głaskanie go lub zaczepianie przez inne psy, może zaburzyć cały proces edukacji.
  • Nasz pies jest chory lub leczony – w czasie leczenia choroby lub rekonwalescencji po urazach, towarzystwo obcych psów jest często niewskazane, a zaczepianie psa przez dzieci może mu przysporzyć wiele bólu.
  • Nasz pies jest już stary – zmęczona życiem i średnim stanem zdrowia psina, podczas spaceru potrzebuje spokoju. Unikanie zaczepek młodych, pełnych energii psów na pewno wyjdzie mu na dobre.
  • Pies jest świeżo przywieziony ze schroniska – nie znając do końca charakteru swojego psa, zapewne wolałbyś, aby obcy ludzie nie zbliżali się do was podczas spaceru. Pies ze schroniska może być również lękliwy. Przyczyną tego mogą być traumatyczne przeżycia. Reakcja takiego psa na kontakt z nieznajomym jest nieprzewidywalna.
  • Pies jest agresywny wobec ludzi i zwierząt – jako opiekunowie doskonale znamy charakter naszego psa. Świadomi zagrożenia dbamy o jego bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo napotkanych osób. Problemem są nieodpowiedzialni właściciele psów, którzy spacerują ze swoimi pupilami bez smyczy. Nieodpowiedzialni rodzice, którzy podchodzą bez pytania ze swoimi dziećmi, również stanowią duże zagrożenie. Z daleka zauważona żółta kokarda powinna dać im sporo do myślenia.

Każdy pies jest inny, ma swój charakter i nastrój, a reakcja na obcych może być zaskakująca. Mimo że psiaczek wygląda na słodziaka, może być bardzo agresywny. YELLOW DOG PROJECT oprócz ograniczenia przykrych incydentów ma na celu również edukację. Przekazywanie wiedzy na temat poprawnych i bezpiecznych zachowań w stosunku do zwierząt jest bardzo ważnym filarem jego działań. Na ten moment projekt jest obecny w 45 krajach i stale poszerza swój zasięg. Wspólne rozwijanie go, może zaowocować rozwojem wspaniałej kultury wśród ludzi kochających psy.