Każdy pies we wspaniały sposób ubarwia życie swojego właściciela. Wnosi do naszej szarej codzienności wiele uśmiechu oraz radości. Jednak opieka nad czworonogiem to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Decydując się na psa, musimy pamiętać, że zobowiązujemy się do wieloletniej opieki i jego wychowania. Warto wziąć pod uwagę czas, jaki będziemy w stanie poświęcić naszemu podopiecznemu. Na podstawie tej analizy łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią rasę psa, pasującą do naszego trybu życia.

Współczesne czasy, uniemożliwiają nam, całodzienne czuwanie przy zwierzęciu. Pracując, jesteśmy zmuszeni zostawić naszego pupila samego w domu na wiele godzin. Ze względu na stadną naturę psa nie jest to do końca takie proste. Konieczne jest, odpowiednie przygotowanie zarówno psa, jak i domu do tej nowej sytuacji.

Dlaczego jest ono tak ważne? Obserwując zachowania wilków lub dziko żyjących psów, można zauważyć, że szczeniaki nigdy nie są same – zostają pod opieką dorosłego osobnika. Bez protektora zostają dopiero po ukończeniu kilku miesięcy życia, jednak nadal towarzyszą im siostry i bracia z danego miotu. Nawet dorosłe osobniki stale dążą do znalezienia grupy, w której będą akceptowane. Dzieje się tak, ponieważ życie w stadzie daje im oparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Zarówno wilki, jak i nasze domowe psiaki potrzebują stałego towarzystwa. Pozostawienie czworonoga samego na 8 godzin nie jest dla niego naturalną sytuacją. Samotności często towarzyszy często tęsknota i frustracja, którą muszą rozładować. Konsekwencją (lecz nie jest to stałą regułą) bardzo często jest brojenie w domu lub inne niepożądane zachowania.
W tym artykule postaramy się przekazać kilka podstawowych zasad, które z pewnością ułatwią przystosować się do nowego etapu życia.

Naucz psa samotności

Po zakupie szczeniaka zazwyczaj wszyscy domownicy nie odstępują go na krok. Podczas jedzenia, zabawy, a nawet spania stale ktoś nad nim czuwa. Jest to poważny błąd w wychowaniu, szczególnie wtedy, gdy pisak w niedalekiej przyszłości będzie musiał zostać w domu sam. Powstrzymajmy na chwilę emocje i w wyżej wymienionych sytuacjach dajmy naszemu pupilowi trochę prywatności. Np. podczas karmienia wyjdźmy z pokoju i zamknijmy drzwi. Z czasem takie momenty będą dla niego naturalne. Opuszczanie go na chwilę nie zrobi mu krzywdy, a z pewnością przygotuje do dorosłego życia. W późniejszym etapie warto zostawiać psa samego w domu np. na kilkanaście minut. Regularne wydłużanie tego czasu z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.

Również nadmierne rozpieszczanie psa w przyszłości może spowodować u niego problem lęku separacyjnego. Od szczenięcych lat należy znaleźć odpowiednią równowagę między rozpieszczaniem i stawianiem granic. Ustalenie odpowiednich zasad w szczenięcym wieku zaowocuje w przyszłości pewnością i samodzielnością naszego pupila.

Przygotuj odpowiednio mieszkanie

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Odpowiednie przygotowanie mieszkania przed wyjściem do pracy jest bardzo ważne zarówno dla psa, jak i naszego mieszkania. Psy często odreagowują swój stres różnymi psotami, a znudzone szukają zajęcia we wszystkich zakamarkach. W celu uniknięcia problemów zdrowotnych i materialnych warto:

  • Ograniczyć dostęp do naszej żywności – w naszej diecie znajdują się składniki, które poważnie mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu psiaka.
  • Ogranicz dostęp do środków chemicznych i łazienki – o ile środki chemiczne mają odstraszający zapach, to ich opakowania skutecznie przykuwają psią uwagę. Rozgryzienie butli z płynem może skończyć się poważnym poparzeniem lub zatruciem. Psy bardzo często lubią pic wodę z muszli klozetowej. Ze względu na stosowane środki czystości ograniczenie dostępu poprzez zamkniecie łazienki, będzie rozsądnym rozwiązaniem.
  • Postaw kwiatki poza zasięgiem – szczególnie szczeniaki lubią gryźć łodygi oraz liście różnych roślin. Postawienie ich poza zasięgiem maluchów jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Niektóre domowe rośliny mogą być trujące.
  • Okna i firany – podwinięcie lub tymczasowe zdjęcie firan i zasłon może być dobrym rozwiązaniem. W szale zabawy pies może je porwać lub zerwać. Warto zamknąć lub tylko uchylić okna. Pozostawione otwarte na oścież mogą kusić psa, by ten opuścił mieszkanie lub doprowadzić do wypadku. Dodatkowo ograniczy to hałas z zewnątrz, który może stresować naszego pupila.
  • Zabezpiecz kable i pilot – pod naszą nieobecność szczeniak, a nawet dorosły pies może pogryźć pilot oraz baterie. Rozgryzienie lub połknięcie baterii może skończyć się tragicznie. Odpowiednie zabezpieczenia kabli (zwłaszcza przed szczeniakiem) jest bardzo ważnym etapem zabezpieczenia mieszkania. Pogryzienie ich przez psa może doprowadzić do poważnego poparzenia, śmierci lub pożaru.

Przed wyjściem z domu

Zanim wyjdziesz do pracy, koniecznie wyprowadź psa na spacer, aby załatwił swoje potrzeby. Warto również go trochę zmęczyć poprzez aportowanie czy bieganie. Gdy rozładuje energię, z pewnością będzie wiele spokojniejszy. Koniecznie upewnij się, czy w misce Twojego pupila jest świeża woda. Nie dopuść do sytuacji, w której pies zostanie bez picia! Psiak pozostawiony na wiele godzin w domu może chcieć siku, dlatego warto zainwestować pieniądze w specjalną matę chłonną, na którą pies będzie mógł się załatwiać. Nie możemy również zapomnieć o zabawkach. Podczas kilku godzin nasz kudłaty kumpel musi zapewnić sobie rozrywkę. Gryzaki i zabawki węchowe skutecznie odciągną jego uwagę od gryzienia mebli i innych przedmiotów. Jeśli słuchamy dużo muzyki lub oglądamy często telewizje, warto zostawić włączone któreś z urządzeń pod naszą nieobecność – zwiększy to poczucie bezpieczeństwa (szczególnie u szczeniaków).

Na sam koniec pożegnaj się ze swoim psiakiem. Nie wkładaj w to zbyt wiele emocji. Poklep go i powiedz słowo, które będzie oznaczało twoje wyjście. Co prawda pies nie rozumie ludzkiego języka, lecz z czasem zapamięta intonację głosu. Dana komenda będzie go informować, że za chwilę zostanie sam – twoje wyjście nie będzie dla niego zaskoczeniem.

Rozłąka nawet na kilka godzin jest dużym wyzwaniem jednakowo dla nas, jak i naszego podopiecznego. Odpowiednie przygotowanie z pewnością ograniczy niepotrzebny stres. Jeśli nie możemy poradzić sobie z rozstaniem i martwimy się o psa, możemy zainwestować w kamerkę, która przez internet przesyła obraz np. na nasz telefon. Korzystając z takiej technologi będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić co robi nasz ukochaniec. Po długiej czasie spędzonym poza domem, pamiętajmy, by wynagrodzić psiakowi naszą nieobecność i stracony czas pieszczotami, spacerami i zabawą. Będzie to dla niego najlepsza nagroda za wytrwałość i dobre zachowanie.