W życiu niemal każdego miłośnika czworonogów przychodzi moment, w którym zastanawia się nad powiększeniem swojej psiej rodziny. Wszyscy wiemy, jak wspaniałymi zwierzętami są psy. Bezgranicznie kochają swoich właścicieli, pocieszają nas, pilnują domu, są słodkie i piękne, w niektórych sytuacjach opiekują się nami, a nawet ratują życie. I tu na myśl nasuwa się pytanie, czy istnieje coś takiego jak za duża ilość psów w domu? Mimo wszystko tak. Zakup drugiego psa to bardzo poważna decyzja. W podjęciu jej musimy przemyśleć kilka bardzo ważnych spraw i rozważyć kilka sytuacji.

Warto zwrócić uwagę na to, że część osób bez namysłu dobiera drugiego psiego lokatora. Mimo braku warunków decyduje się na jego zakup. Konsekwencje takiego postanowienia przychodzą bardzo szybko i często kończą się konfliktem pomiędzy pupilami lub próbami oddania psa do schroniska.

Jeśli planujesz zakup kolejnego psiaka, to musisz wiedzieć o kilku sprawach. Ten artykuł ma na celu pomóc Ci uniknąć błędów oraz podpowiedzieć czym się kierować, aby pies już obecny w Waszym domu, nowy kudłaty lokator oraz reszta domowników żyła w zgodzie i harmonii.

Logika nie emocje

Na samym początku warto przemyśleć bardzo prostą rzecz, a mianowicie swoje finanse. Posiadacze psów doskonale znają stałe koszty związane z utrzymaniem psa. Oprócz nich zdarzają się nieplanowane wizyty u weterynarza, często wiążące się z zakupem leków. Drugi pies zwiastuje podwójne wydatki.

Zwróć uwagę również na swój styl życia. Jeśli dużo pracujesz i brakuję ci czasu, aby zająć się jednym psem, to co będzie, gdy pod opieką miałbyś dwa? Złym rozumowaniem jest myśl: „kupie drugiego psa, to nie będzie się nudziło aktualnemu”. Nic bardziej mylnego. W takiej sytuacji radzimy, aby zorganizować więcej czasu dla swojego psiaka, zamiast a nie szukać mu towarzystwa na siłę. Następstwem braku czasu, może być złe wychowanie szczeniaka, co w przyszłości może zaowocować poważnymi konfliktami między psami pod Twoją nieobecność.

Po pierwsze aktualny lokator

Po podjęciu przemyślanej decyzji, czas na wybór nowego lokatora. Czym się kierować od samego początku? Cały czas na myśli musimy mieć naszego aktualnego pupila. Selekcja, którą przeprowadzimy, zdecydowanie musi być dopasowana do jego wieku i charakteru.

Jeśli posiadamy starego psa, dla którego najlepszą rozrywką jest leżakowanie i drzemka, wybór tryskającego energią szczeniaka może być błędem. Ciągłe zaczepki ze strony malucha mogą seniora przyprawić o wiele nerwów, a z czasem stać się utrapieniem. Starsze psy bardzo często są schorowane, co również trzeba mieć na uwadze.

Spędzając czas z psem, dobrze znasz jego charakter. Wiesz, czy jest dominujący, przyjazny lub uległy. Zapewne sposób, w jaki go wychowałeś, również wpłynął na jego cechy. Jeśli kupujemy drugiego psa z hodowli, warto dopytać o osobowość szczeniaka. Dobranie dwóch psów o dominującej naturze może skończyć się walką o przywództwo i ciągłymi konfliktami.

To charakter i predyspozycje naszego pierwszego psa powinny decydować w dużej mierze o doborze odpowiedniego towarzystwa.

Płeć:

Najbardziej zalecane połączenie to pies i suczka, lecz nie do końca jest to idealne rozwiązanie. Jeśli nasze psy nie posiadają rodowodów i nie planujemy hodowli, warto poddać je sterylizacji. W przeciwnym razie czas cieczki u suki stanie się dla nas utrapieniem. Bardzo często trzeba trzymać zwierzęta w oddzielnych pomieszczeniach, a burza hormonów da się we znaki wszystkim lokatorom.

Zarówno dla nas, jak i dla czworonożnych lokatorów, tego typu zabieg jest najlepszym rozwiązaniem. Połączenia pies — pies lub dwie suczki, może skończyć się poważnym konfliktem w walce o dominację, lecz nie jest to regułą. Bywają sytuacje, gdzie dwa psy świetnie się dogadują, jednak jest to mały procent przypadków.

Gabaryty lokatorów:

Oglądając różne rasy psów, zwróćmy uwagę na wagę i rozmiar swojego pierwszego podopiecznego. Jeśli po naszym domu biega np. Bernardyn, którego ulubionymi zabawami z innymi psami jest ganianie się zakończone udawaną walką, to zakup małego pieska będzie tragicznym rozwiązaniem. Mimo że dla dużego psa zabawa będzie przyjemna, mały piesek może unikać towarzysza, bać się go lub zostać zamęczony pod Twoją nieobecność. Zachowanie odpowiednich proporcji wśród lokatorów jest kluczowe.

Wiele jest prawdy w stwierdzeniu, że zakup drugiego psa, musi być o wiele bardziej przemyślany niż pierwszego. Zarówno nowy, jak i stary towarzysz muszę dopasować się pod wieloma względami, jednak decydujący wpływ na zachowania pupili mamy my. W zależności od tego ile czasu poświęcimy naszym kudłatym kumplom, takich nawyków się nauczą. Ciągłe szkolenie i praca nad ich charakterem jest kluczem, aby lokatorzy cieszyli się swoją obecnością.
Pamiętajmy, że dwa psy w Twoim domu to dwa razy więcej psiego szczęścia i bezgranicznej miłości.