Koty to zwierzęta, których relacje z opiekunami potrafią być niezwykle różnorodne i tajemnicze. Wiele domowych mruczków wybiera sobie często jednego, ulubionego domownika, którego darzy wyjątkowym uczuciem. Dlaczego tak się dzieje i jak zdobyć względy kota?

Kot – doskonały obserwator

Domowe koty poświęcają wiele czasu na obserwację zachowań wszystkich domowników. Na tej podstawie podejmują decyzję o tym, z kim chcą nawiązać bliższą znajomość, a kogo będą unikać. Uwadze kota nie umknie głośne zachowanie danej osoby, nagłe zmiany atmosfery między członkami rodziny po jej powrocie do domu czy zaburzanie codziennej rutyny. Szukając bezpieczeństwa i stabilności większość domowych mruczków będzie wybierać osoby spokojne, opanowane i jak najbardziej przewidywalne. Jednak to nie wszystkie cechy, które zdobywają uznanie kociaka! Co jeszcze możemy zrobić jeśli chcemy, by kot obdarzył nas wyjątkowym uczuciem?

Nie bądź nachalny

Ciągła potrzeba głaskania kota, wymuszanie kontaktu, noszenie go na rękach mimo jego niezadowolenia i zaczepianie podczas chwil odpoczynku mogą skutecznie zniechęcić zwierzaka do danej osoby. Wiele ciekawskich kotów towarzyszyć nam będzie podczas sprzątania, gotowania czy oglądania telewizji, co nie znaczy jednak, że będą chciały być bez przerwy dotykane i podnoszone. Szanowanie przestrzeni osobistej i potrzeb mruczka to podstawa do zdobycia jego sympatii.

Okaż zainteresowanie

Ciągłe ignorowanie kociaka również nie zapewni nam względów u pupila. W zależności od charakteru i nastroju koty potrzebują większej lub mniejszej dawki codziennej uwagi człowieka i interakcji z ukochanym opiekunem. Rozpoznanie, kiedy kot ma ochotę na zabawę, chwilę pieszczot czy wspólnego relaksu na kanapie wymaga nieraz dużej wprawy i wyczucia, jednak jest niezbędne do zdobycia zaufania tego niezależnego zwierzaka. Uważna obserwacja nastroju i samopoczucia kota pozwoli ci także zauważyć pierwsze oznaki różnych problemów zdrowotnych  i szybko zareagować w przypadku choroby.

Nie krzycz i nie karz

Karcenie kota i stosowanie kar na pewno nie sprawi, że kot cię polubi! W wychowaniu tak wrażliwego zwierzęcia konieczna jest ogromna doza zrozumienia i wrażliwości. Większość problemów, jakie sprawia ci twój kot wynika nie z kociej złośliwości, a z braku odpowiednich bodźców, strachu lub problemów zdrowotnych. Stresując kota krzykiem i karami możesz jedynie pogorszyć sytuację i sprawić, że mruczek zacznie cię unikać. W przypadku poważnych, trudnych do rozwiązania problemów z zachowaniem,  powinieneś skontaktować się z kocim behawiorystą i dokładnie przebadać swojego pupila u weterynarza. Pomoże ci to ustalić przyczynę nieodpowiedniego zachowania zwierzaka i podjąć odpowiednie kroki, które poprawią wasze wzajemne relacje.

Jeśli kot cię nie lubi…

Jeśli to nie ty stałeś się ulubionym domownikiem zwierzaka, powinieneś dokładnie przeanalizować swoje zachowanie. Może nie poświęcasz kotu wystarczającej ilości uwagi albo wręcz przeciwnie – bez przerwy mu się naprzykrzasz? Domowy mruczek może zacząć cię unikać także, jeśli po powrocie do domu włączasz głośno muzykę lub telewizor zakłócając zwierzakowi drzemkę albo używasz silnych perfum drażniących wrażliwy nos kociaka. Niektóre czworonogi mają także silne preferencje co do płci i mogą woleć towarzystwo kobiet, niż mężczyzn (albo odwrotnie). Z tym niestety nie wygrasz!