Czy należy ubierać psa zimą?

Coraz więcej opiekunów psów decyduje się na zakładanie swoim psom ubranek podczas mroźnych spacerów. Czy słusznie? Tłumaczymy, jakie psiaki powinny nosić zimowe ubranka i jak wybrać najlepszą kurtkę dla psa.

Czy psy potrzebują ubrania na zimę?

Wśród niektórych opiekunów psów wciąż panuje przekonanie, że domowe czworonogi nie marzną zimą. W końcu ich przodkowie doskonale radzili sobie z ogrzaniem własnego organizmu nawet podczas najcięższych mrozów! Jednak proces udomowienia sprawił, że niektóre psy znacząco różnią się budową i rodzajem sierści od pradawnych wilków. Wiele ras nie posiada już obfitego, dwuwarstwowego futra, a rozmiarem i budową przypominają bardziej malutkie, chude sarenki, niż postawnego drapieżnika. Te wszystkie zmiany, za które odpowiedzialny jest człowiek, odebrały niektórym psom możliwość skutecznego ogrzania się zimą i sprawiły, że część psiaków naprawdę marznie nawet na krótkich zimowych spacerach. Rolą odpowiedzialnego opiekuna jest zadbanie o zdrowie i komfort domowego pupila, co w przypadku niektórych zwierzaków oznacza także zakładanie ubranka podczas chłodniejszych dni.

Jakie psy będą potrzebować ubranka na zimę?

Duże psy posiadające grube futro, takie jak malamuty, husky, owczarki niemieckie czy labradory nie będą potrzebować zimowego ubrania. Ich sierść doskonale chroni je nawet przed silnymi mrozami i wilgocią. Również drobniejsze zwierzaki – corgi, owczarki szetlandzkie, shiby i spaniele – posiadają często grubą, dwuwarstwową okrywę włosową skutecznie izolującą od chłodu. Istnieje jednak wiele ras i typów psów, którym zakładanie ubrania zimą będzie absolutnie konieczne!

Do takich psów należą przede wszystkim czworonogi pozbawione podszerstka. Cienka i krótka sierść amstaffa, buldoga, gładkowłosego jamnika czy boksera nie ochroni zwierzaka nawet przed lekkim mrozem. O ile aktywne psiaki z taką sierścią radzą sobie na chłodzie dość dobrze ogrzewając się podczas biegania i aktywności fizycznej, o tyle spokojniejsze i starsze psiaki mogą odczuwać zimno i potrzebować dodatkowej ochrony.

Zimowe ubranko będzie konieczne także w przypadku psów małych ras – chihuahua, maltańczyków, pinczerów miniaturowych czy yorków. Ich drobne ciałka bardzo szybko tracą ciepło i nie nadążają z ogrzaniem się podczas mrozu. Wiele psów ras miniaturowych również nie będzie posiadać chroniącej przed zimnem okrywy włosowej, co dodatkowo zwiększa utratę ciepłoty. Takie psiaki mogą trząść się z zimna jeszcze zanim temperatura na dworze spadnie poniżej zera i będą potrzebowały kurtki lub swetra nawet na krótki spacer.

Kolejną grupą psów wymagających nieraz dodatkowej ochrony przed mrozem będą starsze i chore czworonogi. Wolny chód, utrata sierści, wychudzenie, spowolniony metabolizm czy choroby stawów mogą sprawić, że spacer na mrozie bez ubranka stanie się nie tylko nieprzyjemny, ale nawet niebezpieczny!

Jak wybrać odpowiednie psie ubranko na zimę?

Zakładana psu kurtka, sweter lub płaszcz przede wszystkim powinny być wygodne i nie krępować ruchów spacerującego czworonoga. Dlatego  powinniśmy dokładnie zmierzyć pupila i sprawdzić, jaki rozmiar stroju będzie dla niego odpowiedni. Oczywiście można też zabrać psiaka do sklepu zoologicznego i przymierzyć kurtkę przed zakupem. Ważne, by wybrany przez nas płaszczyk zakrywał zwierzakowi nie tylko klatkę piersiową, ale także brzuch i okolice nerek. Bezpieczne ubranko powinno być pozbawione guzików, kokardek i innych łatwych do odgryzienia dekoracji.