Zestresowany pies nie tylko czuje się źle – może także stać się niebezpieczny! Dla wspólnego komfortu i bezpieczeństwa powinniśmy wiedzieć, jak wygląda stres u psów i jak reagować w trudnych chwilach.

Stres u psów – czym to grozi?

Psy, tak jak i ludzie, mogą odczuwać stres w wielu codziennych sytuacjach. Oddziałuje on na psy dokładnie w ten sam sposób, co na nas – nadmierne napięcie nerwowe powoduje dyskomfort, rozdrażnienie, niechęć do zabawy i ryzyko gwałtownych reakcji. Stres u psow jest także najczęstszą przyczyną problemowych zachowań, agresji i pogryzień. Dlatego każdy opiekun czworonoga musi wiedzieć, jak rozpoznać wczesne objawy stresu i jak reagować w stresujących dla psa sytuacjach, by jak najszybciej uspokoić zwierzaka. Dokładna obserwacja zachowania psa to także doskonałe źródło informacji o charakterze, lękach i upodobaniach naszego pupila – wszak każdy psiak jest inny!

Jak rozpoznać stres u psów?

Domowy czworonóg nie potrafi powiedzieć nam wprost, że dana sytuacja powoduje u niego dyskomfort. Umie natomiast pokazać nam to swoją mową ciała. Wiele zachowań świadczących o stresie jest bardzo subtelna i występuje także w innych, niezwiązanych ze stresem kontekstach. Jednak uważny obserwator będzie w stanie zauważyć je bez trudu. Także osoby, które poświęcą trochę czasu na obserwację swojego czworonoga, są w stanie szybko wyrobić sobie wrażliwość na takie sygnały. Oto kilka zachowań, które świadczą o tym, że nasz pies nie czuje się w danej sytuacji komfortowo.

Ziewanie

Ziewanie kojarzy nam się głównie z sennością. Jednak silne napięcie również może wywołać takie zachowanie! Zestresowany psiak będzie ziewał najczęściej otwierając pysk na całą jego szerokość. Może także wydawać podczas niego jęknięcie. Takie zachowanie występuje często podczas intensywnego przytulania psa. Również nadmiernie pobudzony niecodziennym zamieszaniem psiak może intensywnie ziewać.

Dyszenie

Zwiasający język i szybki oddech, którym towarzyszą szeroko otwarte oczy, to kolejny częsty objaw stresu. Może występować niezależnie od temperatury otoczenia. Stres u psów powoduje także nadmierne ślinienie się – z wywieszonego języka kapią często duże krople śliny.

Otrzepywanie się

Otrzepywanie się to naturalne zachowanie psów, które występuje często po wyjściu z wody lub tarzaniu się w trawie lub śniegu. Jednak poza tymi sytuacjami ta czynność może świadczyć o stresie, jaki odczuwa nasz pies. Zachowanie to nazywane jest często „strzepywaniem stresu” i występuje zazwyczaj bezpośrednio po stresującej sytuacji. Jeśli więc zauważysz je u psa, który właśnie obwąchał się z obcym zwierzakiem albo odszedł od głazczącej go osoby wiedz, że nie było to dla niego przyjemne doświadczenie!

Odwracanie wzroku

Zestresowany psiak unika kontaktu wzrokowego i ostentacyjnie odwraca głowę. Nie chce prowokować człowieka lub drugiego psa do konfrontacji poprzez patrzenie mu w oczy. Może natomiast zerkać kątem oka na potencjalne zagrożenie, c o powoduje, że widoczne stają się białka oczu psa.

Skulona postawa ciała

Próba zmniejszenia swoich rozmiarów to częsta strategia, którą przyjmują zestresowane i przestraszone psy. Towarzyszy jej podkulony ogon, stulone uszy i podkurczenie przedniej łapy. Wycofywanie się w kąt pokoju, chowanie się pod meble czy zamieranie w bezruchu to zachowania świadczące o silnym stresie psa.

Warczenie i kłapanie pyskiem

Takie zachowanie to próba obronienia się przed zagrożeniem – psiak próbuje odstraszyć osobnika, który w jego mniemaniu zagraża jego bezpieczeństwu. Świadczy o silnym stresie u psa, który został doprowadzony do ostateczności. Tak silnie zestresowany pies może ugryźć, jeśli trudna sytuacja nie zostanie natychmiast przerwana!

Jak reagować, gdy nasz pies się zestresuje?

Każdego psa może stresować co innego. Dla jednego spacer wzdłuż ruchliwej ulicy będzie stresujący, u innego stres wywoła głośne trzaśnięcie drzwiami. Nie w każdej sytuacji należy reagować tak samo – nieraz lekki stres będzie dobry dla naszego psa i pomoże w nauce czy habituacji. Zawsze jednak należy zdawać sobie sprawę ze stanu emocjonalnego naszego czworonoga! W chwilach lekkiego stresu wywołanego przez sytuację, której nie jesteśmy w stanie uniknąć (wizyta u weterynarza, wnoszenie nowej lodówki do domu, szczekający pies po drugiej stronie ulicy), warto zaproponować psu jakieś przyjemne zajęcie, które odwróci jego uwagę. Może to być szybka powtórka prostych, dobrze znanych psu sztuczek, szukanie przysmaków w trawie czy uspokajające głaskanie. Stresujące sytuacje, których jesteśmy w stanie uniknąć (bliskie mijanie się z agresywnym psem, mocne przytulanie się do psa, wizyta u bardzo energicznych dzieci) lepiej omijać szerokim łukiem. W przypadku zdarzeń, które wywołują silny stres u psów (burza, sylwester), warto wspierać czworonoga swoją obecnością, o ile czuje on taką potrzebę. Jeśli nasz pies wpada w panikę, chowa się lub gryzie ze strachu podczas jakiś sytuacji, powinniśmy skonsultować się z behawiorystą, który pomoże nam opanować ten problem.