Każdy kot to urodzony łowca. Niezależnie od wieku i rasy, nasz domowy kociak potrzebuje ujścia dla swoich instynktów. Zabawa z kotem to jednak nie tylko substytut polowania – taka aktywność serwowana kotu w odpowiedni sposób niesie ze sobą także wiele innych korzyści!

Dlaczego warto bawić się z kotem?

Nie każdy opiekun domowego mruczka zdaje sobie sprawę, ze w jego pupilu drzemie instynkt prawdziwego drapieżnika. Nawet najbardziej leniwy pers to potomek zwierząt, które właśnie przez polowanie zdobywały swój pokarm. Instynk łowiecki był więc kluczowy dla przetrwania kocich przodków – nic dziwnego, że do dziś pzetrwał w naszych domowych pupilach. Dzisiejsze koty nie mają jednak potrzeby (ani okazji) polować na swoje posiłki, a stawianie im miski pełnej karmy tuż przed nosem w żaden sposób nie pobudza ich dzikich instynktów. Brak odpowiedniego ujścia dla głęboko zakorzenionych potrzeb to prosta droga do problemów behawioralnych i otyłości. Na szczęście istnieje inny sposób, który zapewnia kotom potrzebny ruch i prowokuje do zachowań łowieckich – zabawa!
Pogoń za zabawkami, zaczajanie się na piórka wędki i trącanie łapą turlających się przedmiotów to zachowania, które mają swoje korzenie w kocim instynkcie łowieckim. Opiekun domowego mruczka, zaopatrzony w odpowiednie sprzęty i wiedzę, bez większych problemów skłoni swojego pupila do udawanego polowania. Skupienie uwagi zwierzaka na atrakcyjnych zabawkach i spożytkowanie nadmiaru energii podczas wspólnej zabawy uchroni nie tylko nasze stopy i nogawki przed kocim atakiem. Zapewni także pupilowi ruch, który jest konieczny do utrzymania prawidłowej masy ciała i odpowiednio wykształconych mięśni. Zabawa z opiekunem ważna jest szczególnie dla kotów niewychodzących oraz tych, które nie maja w domu innego kociego kompana.

zabawa z kotem - jak zachęcić?

Jak skłonić kota do zabawy?

By sprowokować kota do zabawy z nami, warto zastanowić się nad tym, jakie zwierzęta stanowią naturalny pokarm wolnożyjących mruczków. Drobne ssaki, takie jak myszy i ryjówki, to najczęstsze ofiary kocich pazurów. Są nimi także małe ptaki i jaszczurki. Tego typu zwierzęta poruszają się w specyficzny sposób – szybkimi, przerywanymi ruchami lub podskokami. Imitowanie tego ruchu przy pomocy wędki lub innych zabawek na sznurku natychmiast wyzwoli u kota zachowania łowieckie. Szczególnie, jeśli zabawkowa ofiara będzie na chwilę znikać kotu z pola widzenia, na przykład za meblem czy drzwiami do innego pokoju. Zainteresowany zabawką kociak będzie najpierw uważnie się jej przyglądał i podkradał do niej po cichu, by w końcu wykonać szybki skok i pochwycić ją w pazury lub zęby. Nie za każdym razem musi odnieść sukces – warto, by zabawce kilka razy udało się uciec drapieżcy, zanim zostanie pochwycona. Po upolowaniu zabawki możemy zostawić ją kotu, by triumfalnie nosił ją w pysku, a następnie zamienić na smakołyk, dzięki któremu polowanie zakończy się w naturalny sposób, czyli posiłkiem.

Niektóre koty lubią też bieganie za piłeczkami lub aportowanie drobnych przedmiotów. Szeleszczące, odbijające światło czy wydające dźwięki przedmioty mogą dodatkowo pobudzić kociaka do aktywności. Warto, by kocie zabawki były różnorodne – dzięki temu nasz pupil nie znudzi się zabawą. Czas przeznaczony na zabawę możesz podzielić na kilka sesji w ciągu dnia. Obserwuj także, o której porze kociak najbardziej potrzebuje aktywności i jaki rodzaj zabawy preferuje.

jak bawić się z kotem?

Zabawki

Sklepy zoologiczne mają w swojej ofercie wiele zabawek typu wędki, piłki czy sztuczne myszy. Nie musimy jednak wydawać wielu pieniędzy, żeby zapewnić atrakcje swojemu kotu. Pióra, piłki, szpule bawełny, papierowe torby czy kartonowe pudełka mogą być świetnymi i jednocześnie tańszymi zabawkami. Niezależnie od pochodzenia i rodzaju zabawki upewnij się, że jest ona bezpieczna dla zwierzęcia. Unikaj przedmiotów z małymi elementami, typu guziki, plastikowe wąsy i doszywane oczy – te części mogą być łatwo oderwane i połknięte przez pupila.

Zabawy związane z jedzeniem

Domowego kota można także skłonić do polowania na jedzenie. W tym celu można użyć specjalnej piłki z otworem do wsypywania suchej karmy. Trącana łapą i turlana przez kota zabawka będzie co jakiś czas uwalniać ze swojego wnętrza chrupki i skłaniać mruczka do dalszej zabawy. Również rzucane na dywan czy podłogę pojedyncze groszki karmy mogą przypominać kotu uciekające ofiary. Szczególnie, jeśli będą się toczyć i uciekać przed zwierzakiem.

Trening

Szkolenie kota lub wykonywanie przeróżnych sztuczek może być świetną zabawą dla was obojga. Proste ćwiczenia mogą skłonić zwierzaka do kombinowania i uważnego słuchania opiekuna. Warto w ramach nagrody stosować wyjątkowo aromatyczne przysmaki, które zmotywują kociaka do współpracy. Pamiętaj jednak, żeby nie przymuszać kota do wykonywania poleceń, jeśli w danym momencie nie ma na to ochoty!

Najważniejsze wskazówki w trakcie zabawy z kotem:

  • baw się ze swoim kotem w krótkich sesjach, kilka razy w ciągu dnia,
  • pozwól kotu na końcu każdej zabawy odnieść sukces i upolować zabawkę,
  • zapewniaj różnorodne rozrywki, wymieniaj zabawki co parę dni,
  • po skończonej zabawie podaj kotu smakołyk lub posiłek, by w naturalny sposób zakończyć
  • polowanie,
  • nigdy nie zmuszaj kota do zabawy.