Twój kot też kocha kartonowe pudełka? Sprawdź, dlaczego domowe mruczki wolą karton od nawet najbardziej wymyślnego legowiska!

Dlaczego koty lubią kartony?

Każdy kociarz zauważył, że mruczki darzą kartonowe pudełka ogromną miłością. I nie ma znaczenia, czy jest to wielki karton po telewizorze, czy malutkie pudełko, w którym zmieszczą się tylko łapki zwierzaka – każde z nich działa jak koci magnes! Tylko skąd bierze się to zamiłowanie do kartonów? Tłumaczymy, dlaczego kot woli zwykły szary karton od wygodnego legowiska!

Karton zapewnia kotu bezpieczeństwo

Koty lubią ciasne przestrzenie, takie jak szuflady, szafy czy właśnie kartony. W takich kryjówkach mruczki mogą schować się przed ciekawskim wzrokiem gości, a równocześnie bacznie obserwować swoje otoczenie. Zwierzak schowany w ciasnym kartonie czuje się bezpiecznie, dzięki czemu może zapaść w głębszy sen, niż na odkrytym legowisku.

Pozytywny wpływ pudełek kartonowych na samopoczucie kota został udowodniony naukowo. Badacze podzielili koty mieszkające w schronisku na dwie grupy. Każdemu z mruczków z pierwszej grupy umieszczono w klatce kartonowe pudełko, a zwierzakom z drugiej grupy nie udostępniono takiej kryjówki. Zachowania kotów z obu grup były analizowane codziennie przez 14 dni.

Naukowcy zauważyli, że koty mające do dyspozycji karton spędzały w nim połowę swojego czasu, natomiast pozostałe zwierzaki najczęściej siedziały schowane za kuwetę. Szczegółowa analiza zachowań mruczków wykazała, że koty z pudełkiem w klatce już po 3 dniach w schronisku wykazywały znacznie mniej objawów stresu, niż koty bez kartonu i szybciej oswoiły się z nowym otoczeniem (1).

Dlatego chcąc zapewnić komfort nowo adoptowanemu mruczkowi warto zawczasu zaopatrzyć się w kilka kartonów!

Karton to doskonała kryjówka dla drapieżnika

Koty instynktownie poszukują kryjówek ułatwiających im polowanie. Mruczek schowany w pudełku jest osłonięty przed wzrokiem swojej ofiary i może wyskoczyć na nią w najlepszym do tego momencie. Takie zachowanie można zauważyć także podczas zabawy w polowanie – zwierzaki chętnie wbiegają do kartonów i tam czają się na zbliżającą się zabawkę lub próbują ją złapać, wystawiając tylko łapkę przez otwory w ściankach.

Karton pomaga się ogrzać

Gruba tektura stanowi doskonałą izolację przed chłodem. Nic więc dziwnego, że ciepłolubne mruczki uwielbiają się na niej kłaść! Utrzymanie odpowiedniej temperatury jest jeszcze łatwiejsze, jeśli pudełko jest ciasne – w ten sposób zwierzak szybko ogrzewa całą przestrzeń, tworząc z kartonu wyjątkowo przytulne legowisko.

Koty lubią kartony też z wielu innych powodów!

To jednak nie wszystkie ważne funkcje pudełek! Karton może stanowić dla mruczka doskonały drapak umożliwiający ostrzenie pazurów, a także zabawkę do gryzienia i niszczenia. Niektóre czworonogi mogą też ocierać się pyszczkiem o krawędzie pudełka, zostawiając na nich w ten sposób ważne komunikaty zapachowe przeznaczone dla innych kotów żyjących pod tym samym dachem!

Jaki karton dla kota będzie najlepszy?

Istnieje wiele powodów, dla których koty lubią kartony. Pudełka z tektury stanowią więc ważny element wyposażenia każdego domu, w którym mieszka mruczący zwierzak! Chcąc zapewnić pupilowi najlepszą zabawę, warto obserwować, jakie kartony lubi najbardziej – niektóre mruczki będą wolały „surowe” pudełka bez żadnych otworów, inne chętnie skorzystają z okienek wyciętych przez opiekuna. Dlatego warto eksperymentować!

Przed udostępnieniem kotu kartonu należy zawsze upewnić się, że nie ma na nim żadnej taśmy, folii, zszywek ani innych elementów mogących zaszkodzić zwierzakowi!

 

___________________________________________________

  1. Vinke, C. M., Godijn, L. M., & van der Leij, W. J. R. (2014). Will a hiding box provide stress reduction for shelter cats? Applied Animal Behaviour Science, 160, 86–93.