Czy znany jest Ci obraz psiej sierści w każdym zakamarku mieszkania? Psie włosy na kanapie, dywanie, walające się po podłogach oraz ubrania całe w nią obrane – to obraz spotykany w mieszkaniach większości psich właścicieli. Linienie, bo o tym tu mowa, potrafi być naprawdę problematyczne, jednak jest to całkowicie zgodny z naturą cykl, na który trzeba być gotowym, decydując się na psa.

Jak przebiega proces linienia?

Sam proces linienia jest bardzo praktyczny dla naszych czworonożnych podopiecznych. Ma na celu wymianę sierści z zimowej na letnią i na odwrót. Następuje zazwyczaj regularnie – 2 razy w roku wiosną i jesienią. Pies przez okres 4 – 6 tygodni gubi stare włosy, które wcześniej obumierają, a następnie wypadają. Na ich miejsce wyrasta piękna, nowa, lśniąca sierść. Cykl wzrostu trwa średnio 3 miesiące. Dzięki temperaturze i nasłonecznieniu psi organizm dostosowuje się do pory roku. Problemy i zaburzenia cyklu linienia mogą się pojawić u psiaków, które większość czasu spędzają w domu. Sztuczne światło oraz niepotrzebne rozkręcone grzejniki mogą spowodować gubienie sierści u psa przez kilka miesięcy, a nawet przez cały rok.

Właściciele suczek, a zwłaszcza psich mam powinni wiedzieć, że linieją nieco częściej. Zazwyczaj po cieczce (co 4 miesiące), a po oszczenieniu się niemal całkowicie gubią warstwę izolacyjną. Jest to całkowicie normalne i zgodne z psią naturą.

Jakie są rodzaje linienia?

Warto wiedzieć, że u psów z jednego mieszka włosowego mogą wyrosnąć dwa rodzaje włosów, przez co sierść dzielimy na podszerstek oraz włosy okrywowe. Włos warstwy okrywowej otoczony jest kilkoma włosami podszerstka. Podszerstek to warstwa znajdująca się bliżej ciała zwierzęcia. Włosy w niej są miękkie, gęste i przylegają do skóry, dzięki czemu tworzą warstwę izolacyjną. Włosy okrywowe są sztywniejsze i dłuższe. Rosną ponad warstwę izolacyjną, dzięki czemu chronią skórę, dodatkowo ogrzewają oraz opowiadają za umaszczenie psa.

W zależności od rasy psa i środowiska, w którym żyje, zauważalne będą różnice w strukturze sierści. Ze względu właśnie na te rozbieżności, linienie możemy podzielić na 4 rodzaje:

  • Długowłose – właściciele psów ras typu york, czy maltańczyk problemu linienia niemal nie znają. W odróżnianiu od innych ras te psy gubią włosy podobnie jak ludzie – przez cały rok. Tak jak nam, wypadają im pojedyncze włosy, na których miejsce wyrastają nowe. Warto dodać, że u psów tego typu podszerstek jest bardzo rzadki, a wyczesywanie sierści nie jest koniecznym zabiegiem.
  • Gładkowłose – psy rasy jamnik, bokser czy doberman mają krótką, gładką i przylegającą sierść. Ze względu na nią linienie u tego typu psów jest mało widoczne, lecz jego następstwa już tak. Powbijane włoski w dywany oraz meble są bardzo problematyczne do usunięcia i widoczne na długo po zakończeniu wypadania. Wyczesywanie sierści zaleca się robić za pomocą twardej szczotki.
  • Szorstkowłose – tu sprawa wygląda całkiem inaczej niż u wyżej wymienionych ras. Sierść np. sznaucera musi zostać wytrymowana przez nas lub specjalistę, któremu zlecimy to zadanie. W zgubieniu starej sierści konieczna będzie nasza pomoc.
  • Szata dwuwarstwowa – osobami, które na hasło linienie mogą dostać bólu głowy, są właściciele psów najbardziej zbliżonych genetycznie do wilków (psy zaprzęgowe, owczarki). Są to rasy charakteryzujące się bardzo gęstą i grubą warstwą izolacyjną, przez co gubią ogromne ilości włosów. Jedynym rozwiązaniem jest codzienne wyczesywanie wypadającej sierści oraz odpowiednia pielęgnacja.

O czym pamiętać?

Przed zakupem psa, warto bardzo poważnie przemyśleć kwestię jego sierści, a co za tym idzie linienia. Część właścicieli bezpodstawnie denerwuję się na swoich czworonożnych podopiecznych za gubienie owłosienia. Przypominamy, że jest to proces całkowicie niezależny od naszych pupili oraz w 100% zgodny z ich naturą. To niewiedza i pochopne decyzje doprowadzają do tego typu sytuacji. Psy to nie zabawki, a branie na siebie odpowiedzialności za ich wychowanie i opiekę Dlatego osoby, dla których liczy się wygoda i porządek powinny wybrać rasę odpowiednią do swojego stylu życia. Z tą wiedzą możemy uniknąć wielu godzin sprzątania i nerwów.

Jednak należy pamiętać, że widoku pięknej, puszystej i błyszczącej psiej sierści nigdy nie zastąpi wysprzątane na błysk mieszkanie.