Nimfy kleszcza są wyjątkowo trudne do zauważenia w sierści psa ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary. Jak wygląda nimfa kleszcza u psa i czy jest równie niebezpieczna, co dorosła forma tego pasożyta?

Jak wygląda nimfa kleszcza?

Nimfa kleszcza to niedojrzała forma rozwojowa, która swoim wyglądem przypomina dorosłego osobnika, choć jest od niego znacznie mniejsza. Przyczepiona do skóry psa nimfa może mieć zaledwie 0,5-1 milimetra długości i przypomina ciemnobrązowe ziarenko piasku lub pieprzyk. Podobnie jak dorosły kleszcz i larwa, pasożyt w stadium nimfalnym odżywia się krwią zwierząt, wgryzając się w skórę swojej ofiary. Po napiciu się krwi, nimfa kleszcza opuszcza swojego żywiciela, by przekształcić się w formę dorosłą.

Czy nimfa kleszcza jest niebezpieczna dla psa?

Nimfy kleszcza mogą przenosić te same patogeny, co dorosłe formy tego pasożyta. Mogą więc zarazić domowego czworonoga wieloma potencjalnie śmiertelnymi chorobami odkleszczowymi – miedzy innymi babeszjozą, anaplazmozą, boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu.

Ponadto kleszcze w stadium nimfalnym są znacznie bardziej agresywne – krew ofiary jest niezbędna do przejścia w kolejną fazę ich rozwoju. Napita nimfa często dość szybko opuszcza swojego żywiciela, co przy jej mikroskopijnych rozmiarach dodatkowo utrudnia opiekunowi dostrzeżenie żerującego pasożyta i zachowanie wzmożonej czujności przy obserwowaniu zachowania czworonoga przez kilka dni po ugryzieniu. Zauważenie pierwszych objawów choroby odkleszczowej (między innymi gorączki, osłabienia, czy też zmniejszonego apetytu) niestety bywa trudne, a brak szybko podjętego leczenia może doprowadzić nawet do śmierci psa lub kota.

Sezon na kleszczaOd lewej: larwa, nimfa, dorosły samiec i samica kleszcza czarnonogiego (Ixodes scapularis) ©California department of Public Health

Nimfa kleszcza u psa – jak ją usunąć?

W stadium nimfalnym kleszcze mają mikroskopijne rozmiary, przez co nawet gdy są opite, trudno je zauważyć. Usunięcie nimfy kleszcza z gęstej sierści psa również nie jest prostym zadaniem.

Warto pamiętać, że wgryzionego w skórę zwierzaka pasożyta nie należy smarować masłem, wazeliną, olejem ani lakierem do paznokci. Nimfę kleszcza powinno się natomiast chwycić tuż przy skórze psa palcami, pęsetą lub specjalnym lassem kupionym w aptece i pewnym ruchem wyciągnąć. Następnie należy dokładnie obejrzeć pasożyta i upewnić się, że został usunięty w całości, a pozostałą na skórze niewielką rankę zdezynfekować spirytusem.

Jeśli po usunięciu nimfy kleszcza u psa pojawi się zaczerwienienie skóry, obrzęk lub rana, zwierzaka należy jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii. Ze specjalistą trzeba skonsultować się także wtedy, gdy zauważymy u czworonoga nietypowe zachowania mogące świadczyć o rozwijającej się chorobie odkleszczowej, takie jak osowiałość, brak apetytu i podwyższona temperatura ciała.

Najlepszym sposobem na uchronienie psa przed inwazją nimf kleszczy jest zabezpieczanie zwierzaka za pomocą weterynaryjnych produktów przeznaczonych do zwalczania kleszczy. Preparaty zawierające fipronil należy stosować nie tylko wiosną i jesienią, ponieważ kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, także podczas zimy.

ULOTKA – Fiprex®  L | ULOTKA – Fiprex® KOT