Adopcja kota to poważna decyzja, która wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jak wybrać odpowiedniego kota ze schroniska? Jak wygląda proces adopcyjny i co należy kupić jeszcze przed sprowadzeniem mruczka do nowego domu?

Co trzeba wiedzieć przed adopcją kota?

Decydując się na adopcje kota ze schroniska należy dobrze przemyśleć tę decyzję. Przygarnięty zwierzak będzie bowiem towarzyszyć nam aż do końca swojego życia, czyli zazwyczaj przez kilkanaście lat. Przyszły opiekun mruczka powinien zastanowić się, czy jest gotowy na taką odpowiedzialność – czy będzie w stanie pokryć miesięczne koszty utrzymania zwierzaka, czy da radę opłacić jego leczenie w razie poważnej choroby, czy będzie w stanie zapewnić kotu opiekę na czas swojego wyjazdu i czy podoła wszystkim niezbędnym zabiegom pielęgnacyjnym. Adopcje kota należy także omówić ze wszystkimi domownikami i upewnić się, że nikt z rodziny nie jest temu przeciwny.

Jak wybrać kota do adopcji?

W schroniskach na nowych opiekunów czeka wiele kotów w każdym wieku i z różną historią. Wśród mruczków szukających domu znaleźć można zarówno maleńkie kocięta odchowane na ulicy, jak i dorosłe, domowe koty porzucone przez swoich dotychczasowych opiekunów. Przed adopcją kota należy zastanowić się, jaki zwierzak pasować będzie do stylu życia i potrzeb opiekuna.

Osoby szukające spokojnego, niekłopotliwego towarzysza nauczonego życia u boku człowieka mogą zdecydować się na dorosłego lub starszego kota, który mieszkał w przeszłości w domu i trafił do schroniska na przykład z powodu śmierci poprzedniego opiekuna. Starsze koty nie potrzebują zazwyczaj tak dużej dawki zabawy i mają tak dużej skłonności do niszczenia.

Młody kociak to natomiast dobry wybór dla osoby, która chciałaby adoptować bardziej angażującego zwierzaka. Kociaki do adopcji potrzebować będą dużej dawki ruchu i zabawy, mogą być niesforne i nienauczone zasad życia w domu, jednak odpowiednio wychowane mogą wnieść do domu wiele radości.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kot najlepiej by do nas pasował, możemy skonsultować się z wolontariuszami schroniska. To właśnie oni najlepiej znają swoich podopiecznych i będą w stanie dopasować najlepszego zwierzaka do oczekiwań danej osoby zainteresowanej adopcją kota.

Jak wygląda adopcja kota ze schroniska?

Wiele schronisk umożliwia adopcję kotów od ręki, bez nadmiernych formalności – zainteresowana kotem ze schroniska osoba musi jedynie przyjechać do schroniska z transporterem i podpisać umowę adopcyjną. Niektóre schroniska wymagać będą także wypełnienia krótkiej ankiety lub wpłacenia niewielkiej darowizny.

Zdarzyć się może jednak, że schronisko wymagać będzie większego zaangażowania ze strony przyszłych opiekunów, na przykład wizyty przedadopcyjnej w domu, w którym zamieszkać ma zwierzak albo rozmowy ze wszystkimi domownikami. Takie procedury mają za zadanie zabezpieczyć zwierzaka przed trafieniem do nieodpowiedzialnych osób i pokazują, ze pracownikom danej placówki naprawdę zależy na szczęściu swoich podopiecznych.

Jak przygotować się do adopcji kota?

Przed adopcją kota przyszły opiekun powinien dowiedzieć się, na czym polega prawidłowa opieka nad mruczkiem – jak odpowiednio bawić się ze zwierzakiem, jaką karmę mu podawać, jak często sprzątać kuwetę… Taką wiedzą podzielić się mogą wolontariusze schroniska, doświadczeni kociarze i lekarze weterynarii. Potrzeby kotów można poznać także, czytając specjalistyczne poradniki dostępne w księgarniach i w internecie.

Dom, w którym zamieszkać ma kot, należy odpowiednio przygotować jeszcze przed przybyciem zwierzaka. Opiekun musi zaopatrzyć się przede wszystkim w kuwetę, miski na karmę i wodę, transporter, a także w odpowiedni drapak i zabawki. To jednak nie wszystko – chcąc zapewnić adoptowanemu kotu bezpieczeństwo, należy upewnić się, że w domu nie czyhają na niego żadne zagrożenia, takie jak trujące rośliny, nieosłonięte kable czy nieosiatkowany balkon.

Jeśli w domu mieszka już jakiś zwierzak, należy zapewnić możliwość odizolowania ich od siebie przynajmniej na początku. Opiekun powinien także zapoznać się z zasadami wprowadzania kota do domu, w którym mieszka już jakiś czworonóg. Odpowiednio przeprowadzona socjalizacja z izolacją to najlepszy sposób zapewnienia dobrych relacji zwierzaków z nowym kociakiem.

Czego potrzebuje kot po adopcji?

Nagła zmiana otoczenia bywa dużym szokiem dla zwierzaka, dlatego przybyły do nowego domu kot może być zestresowany. Mruczkowi w pierwszych dniach po adopcji należy przede wszystkim zapewnić dużo spokoju – nie zaczepiać go niepotrzebnie, nie wyciągać z kryjówek i nie zapraszać do domu gości.

Gdy kot oswoi się z nowym miejscem zamieszkania, stanie się bardziej towarzyski i ochoczo będzie zwiedzał mieszkanie, należy zabrać go do lekarza weterynarii i poprosić o wykonanie podstawowych badań mających za zadanie wykryć ewentualne choroby, które nie zostały wykryte w schronisku. Mruczka należy także odrobaczyć, a jeśli nie zostało to wykonane w schronisku, także zaczipować i zaplanować zabieg kastracji.

Jeśli kot po adopcji zachowuje się nietypowo, nie ma apetytu, nie korzysta z kuwety lub nie wychodzi z kryjówek, należy jak najszybciej dokładnie go przebadać. Problemy z zachowaniem, takie jak załatwianie się poza kuwetą czy agresja wobec domowników będą wskazaniem do konsultacji z kocim behawiorystą, który rozpozna przyczynę problemów z adoptowanym kotem i zaleci odpowiednie postępowanie.