Odwodnienie u kota może stanowić nawet zagrożenie życia zwierzaka! Jak nawodnić kota, który nie chce pić wody?

Dlaczego kot nie chce pić wody?

Koty to zwierzęta, które w naturze żywią się ciałem upolowanych przez siebie ofiar. Organizm myszy, szczura czy nawet jaszczurki składa się przede wszystkim z wody, dzięki czemu dieta taka niemal całkowicie zaspokaja kocie zapotrzebowanie na wodę. Zwierzaki te w naturze nie potrzebują wiec przyjmować dużej ilości dodatkowych płynów i nie muszą odczuwać pragnienia.

Niestety u kotów domowych, szczególnie żywionych suchą karmą, brak odczuwania pragnienia może być dla tych zwierzaków zgubny. Sucha karma zawiera bowiem zaledwie 9% wody, czyli nie dostarczy czworonogowi wystarczającej ilości płynów niezbędnych do prawidłowego nawodnienia jego organizmu. Zwierzaki żywione wyłącznie lub głównie suchą karmą powinny więc dziennie przyjmować dodatkową, dość dużą dawkę wody – inaczej narażone są na odwodnienie, które może być wyjątkowo niebezpieczne…

Czy odwodnienie u kota jest groźne?

Ciało domowego mruczka składa się w około 70% z wody. Jest ona niezbędna do funkcjonowania całego organizmu – między innymi do wydalania szkodliwych produktów przemian materii oraz dostarczania składników odżywczych i tlenu do komórek. Długotrwałe odwodnienie u kota może więc skutkować nie tylko złym samopoczuciem, ale także niedotlenieniem tkanek i zatruciem niewydalonymi toksynami. Jego częstym skutkiem są także dolegliwości ze strony układu moczowego – w tym niewydolność nerek i kamica moczowa. Spadek zawartości wody w organizmie o 15% może stać się przyczyną śmierci czworonoga.

Jak objawia się odwodnienie u kota?

Objawy odwodnienia u kota zależne będą od stopnia utraty wody z organizmu. Niewielkie odwodnienie będzie dla opiekuna prawie niezauważalne – odbije się nieznacznie na masie ciała zwierzaka i poskutkuje lekkim zagęszczeniem moczu. Jeśli jednak zawartość wody w organizmie kota spadnie o 4%, pojawić się mogą objawy świadczące o złym samopoczuciu, odczuwanym bólu i zatruciu organizmu. Należą do nich najczęściej:

 • osłabienie,
 • wymioty,
 • zaparcia,
 • gorączka,
 • zdezorientowanie,
 • unikanie opiekuna lub agresja,
 • brak apetytu,
 • przyjmowanie skulonej pozycji,
 • załatwianie się poza kuwetą.

Niestety nawet przy silnym odwodnieniu koty mogą niechętnie pić wodę. Opiekun zwierzaka musi wiec znaleźć sposób, by zachęcić go do pobierania płynów lub sprytnie je przemycić w jedzeniu.

Co zrobić, gdy kot nie chce pić wody?

Niechęć do picia wody jest dla kotów zupełnie naturalna. Do pobierania płynów zniechęcić zwierzaka mogą także źle ustawione miski, nieodpowiedni kształt naczynia, nieświeża woda… Na szczęście istnieje kilka sposobów na zachęcenie kota do picia wody i uniknięcie niebezpiecznego odwodnienia.

 1. Zmiana suchej karmy na mokrą. Mokra karma zawiera 70-80% wody – mniej więcej tyle, ile naturalne pożywienie zjadane przez kota w naturze. Podawanie mruczkowi mokrej karmy sprawi więc, że zwierzak zacznie otrzymywać wystarczającą ilość płynu z pożywieniem i nie będzie musiał pić dodatkowej wody. Jeśli mimo żywienia mokrą karmą kot dalej się odwadnia, do posiłku można dolać mu dodatkową porcję czystej, przegotowanej wody.
 2. Zmiana ustawienia misek. Niektóre koty chętniej będą piły z miski, która ustawiona jest daleko od miejsca karmienia. By sprawdzić, gdzie najlepiej ustawić miskę z wodą dla kota, niewielkie spodeczki można rozmieścić w różnych miejscach w domu. Zwierzak sam wybierze, która lokalizacja najbardziej mu pasuje.
 3. Częsta wymiana wody… lub odwrotnie! Część kotów napije się z miski wyłącznie świeżej wody. Inne mruczki preferują wodę odstaną. Dlatego ważne jest, by uważnie obserwować upodobania zwierzaka i podawać mu taką wodę, którą zechce pić.
 4. Zmiana misek na fontannę. Fontanna dla kota to niezwykle przydatny gadżet, który może zachęcić do picia nawet najbardziej opornego zwierzaka. Trzeba pamiętać, by sprzęt ten wyposażony był w filtry, które zapobiegną rozwojowi glonów i zbieraniu zanieczyszczeń.