Niewychodzący kot może być prawdziwym mistrzem ucieczki… Co zrobić, by mruczek nie wymknął się na zewnątrz? Sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć dom!

Dlaczego niewychodzący kot chce uciec z domu?

Niektóre koty nie mają najmniejszego zamiaru opuszczać czterech ścian mieszkania. Tu mają swój teren, tu czują się bezpiecznie i nie zamierzają ryzykować żadnych niebezpiecznych wycieczek. Jednak nie wszystkie mruczki mają takie podejście! Dla części niewychodzących kotów uchylone drzwi mieszkania, otwarte okno czy niezabezpieczony balkon to doskonała okazja do ucieczki… która niestety często kończy się tragicznie.

Czworonogi, które nigdy nie wychodziły na samodzielny spacer mogą przeżyć prawdziwy szok, gdy znajdą się na wolności. Rozpędzone samochody, huk ulicy, spacerujące psy – to wszystko stanowić będzie dla kota nie tylko źródło ogromnego stresu, ale także poważne zagrożenie życia. Kociak, który wymknął się z domu często już do niego nie wraca. Dlatego każdy opiekun ciekawskiego, niewychodzącego kota powinien wiedzieć, jak zabezpieczyć dom, by uchronić zwierzaka przed taką sytuacją.

Jak zabezpieczyć dom, by kot nie uciekł?

Koty to wyjątkowo zwinne, skoczne zwierzaki, które umieją przecisnąć się nawet przez najmniejszą szparę. Dlatego każdy, kto mieszka z kotem, musi wykazać się wyjątkową czujnością i pomysłowością! Jakie są najczęstsze drogi kociej ucieczki i jak je zabezpieczyć?

Drzwi wejściowe. To najtrudniejsze miejsce do zabezpieczenia, otwierane nawet kilka razy dziennie. Do tego niektóre zwierzaki potrafią skakać na klamki! Dlatego po każdym wejściu do domu drzwi należy natychmiast zamknąć na klucz i wyrobić taki nawyk u wszystkich domowników. Dobrym rozwiązaniem będzie też wstawienie drzwi do przedpokoju, jednak nie zawsze będzie to wykonalne. Jeśli musimy wnieść do domu zakupy, meble, zapraszamy gości czy odbieramy paczkę do kuriera, najpierw upewnijmy się, że kot nie będzie mógł podejść do drzwi – na przykład wejdźmy pierwsi i zamknijmy zwierzaka w innym pomieszczeniu.

Okna. I nie muszą być otwierane na oścież – uparty zwierzak może przecisnąć się nawet przy niewielkiej szparze w uchylonym oknie. Z tego względu wszystkie okna, które zdarza nam się otwierać, warto zabezpieczyć solidną moskitierą. Gęsta siatka na oknie umożliwi nam wietrzenie mieszkania, a dodatkowo zabezpieczy dom przed osami i szerszeniami, które zwinny zwierzak mógłby upolować. Trzeba również pamiętać, by zabezpieczyć krawędzie okna otwieranego pionowo – najlepiej za pomocą plastikowej kratki dostępnej w wielu sklepach internetowych. Kot próbujący przecisnąć się przez szparę może utknąć, zawieszając się brzuchem na krawędzi framugi. „Syndromem uchylonego okna” określa się paraliż tylnych kończyn będący skutkiem ucisku aorty brzusznej, do jakiego dochodzi właśnie w takiej sytuacji.

Balkon. Zabezpieczenie balkonu to obowiązek każdego opiekuna kota – nawet takiego, który nie ma najmniejszego zamiaru tam wychodzić. Każdy kociarz wie, że zwierzaki te mogą w każdej chwili zmienić zdanie! Balkon najlepiej jest zabezpieczyć za pomocą solidnej, metalowej lub polietylenowej siatki przykręcanej do elewacji. Na montaż zewnętrznej siatki często trzeba mieć zgodę spółdzielni, która może niechętnie podchodzić do ingerencji w ściany budynku ze względu na kota. Dlatego pomysł ten można uargumentować inaczej – na przykład bezpieczeństwem małego dziecka.

Zawsze bądź gotowy na najgorsze

Nawet mimo usilnych starań opiekuna, niewychodzącemu kotu może udać się uciec. Okazją do tego będą nie tylko uchylone drzwi mieszkania, ale także wyprawa do lekarza weterynarii i każdy inny wyjazd ze zwierzakiem. Należy więc wziąć pod uwagę takie ryzyko i zadbać o kilka kwestii, które znacznie zwiększą szanse mruczka na szczęśliwy powrót do domu.

  • Zaczipuj niewychodzącego kota! Jeśli zwierzak zostanie złapany przez straż miejską i trafi do schroniska, aktualne dane zapisane na czipie pozwolą od razu znaleźć jego opiekuna!
  • Zaszczep kota przeciwko chorobom zakaźnym! I nie chodzi tylko o wściekliznę – na mruczka czekają także inne wirusy wywołujące panleukopenię, kaliciwirozę czy nieuleczalną zakaźną białaczkę.
  • Zabezpiecz kota przed kleszczami! Nawet jedno ugryzienie tego pasożyta może wywołać u zwierzaka potencjalnie śmiertelną chorobę.
  • Wykastruj i wysterylizuj! Zabieg sterylizacji uchroni kotkę przed niechcianą ciążą, a kastracja kocura zmniejszy ryzyko bójki z napotkanym wolnożyjącym samcem.
  • Zrób kotu zdjęcia! Każdy kociarz ma na telefonie kolekcję zdjęć swojego mruczka. Jednak nie wszystkie z nich są na tyle wyraźne, by móc bez trudu rozpoznać zwierzaka. Dobre zdjęcie może przydać się przy drukowaniu ogłoszeń do rozwieszenia w okolicy.