Właściciele czworonogów powinni regularnie kontrolować zarówno stan skóry, jak i wygląd sierści swojego pupila, gdyż w ten sposób sprawdzą, czy zwierzak nie został zaatakowany przez pchły. Te niewielkie insekty przenoszą wiele chorób, również pasożytniczych, będąc nosicielami jaj tasiemców. Pomimo niewielkich rozmiarów pchły stanowią zagrożenie dla zwierząt, dlatego tak ważne jest stałe obserwowanie swojego psiaka. Jakie mogą być objawy zainfekowania przez te pasożyty? Który lek na pchły wybrać dla swojego psa?

Pchły u psa – objawy

Na szczęście łatwo zauważyć, czy pies został zainfekowany przez te niewielkie pasożyty. Jednym z objawów świadczących o ich obecności jest częste drapanie się czworonoga. Pupil może także ciągnąć się za sierść, uszy, a nawet wydrapywać rany na swojej skórze, pojękując i skowycząc przy tym. Aby się upewnić, że zwierzaka zaatakowały pasożyty, można wykonać specjalny test na obecność pchlich odchodów w futrze czworonoga. Wystarczy kupić zgrzebło w sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym i przeczesać nim dokładnie sierść pupila. Jeśli na grzebieniu zobaczysz czarne punkciki (pchle odchody), warto przenieść je na białą chusteczkę i delikatnie ją zwilżyć. Pchle odchody zawierają krew, więc jeśli na chusteczce pojawią się czerwone ślady oznacza to, że Twoje zwierzę zostało zaatakowane przez tego pasożyta. Co na pchły dla psa wybrać? Możesz zdecydować się na Fiprex lub Fiprex DUO, czyli lek w postaci kropli spot-on.

Krople na pchły dla psa

Krople Fiprex to polski lek, który jest bardzo łatwy w aplikacji, gdyż podaje się go bezpośrednio na skórę zwierzaka. Preparat w tej formie wnika pod naskórek pupila, tworząc warstwę ochronną przeciwko pchłom i kleszczom. W dodatku krople na pchły dla psa Fiprex DUO zwalczają zarówno dorosłe pasożyty, jak i ich jaja oraz larwy i poczwarki. Mogą one znajdować się nie tylko w sierści zwierzaka, dlatego warto pamiętać także o tym, by dokładnie oczyścić legowisko czworonoga i inne miejsca, w których zwierzak przebywa.

Jak chronić psa przed pchłami?

Pchły to dokuczliwe pasożyty, które mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób, dlatego tak ważne jest to, aby zapewnić swoim zwierzakom odpowiednią ochronę przed tymi pasożytami. Do zwalczania tych uciążliwych insektów można zastosować Fiprex, czyli lek w formie kropli. Preparat dostępny bez recepty kupisz zarówno w sklepie zoologicznym (stacjonarnym i internetowym), jak i w gabinecie weterynaryjnym.