Fontanna dla kota to bardzo przydatny gadżet, który wielu opiekunom pomaga zadbać o zdrowie mruczka. Podpowiadamy, dlaczego warto ją mieć i jaką kupić.

Ile wody powinien wypijać kot?

Wszyscy wiemy, jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Odwodnienie będzie miało niebezpieczne skutki nie tylko w przypadku ludzi – również koty mogą mieć poważne problemy zdrowotne wynikające z niedostatecznego nawodnienia organizmu! Niestety większość domowych mruczków stroni od miski z wodą.

Niechęć do pobierania płynów zazwyczaj nie jest groźna w przypadku zwierzaków żywionych mokrą karmą zawierającą 70-80% wilgotności. Natomiast koty karmione tylko suchą karmą powinny dziennie wypijać prawie szklankę wody. Tylko jak przekonać mruczka do picia? Odpowiedzią na ten problem może być fontanna dla kota!

Dlaczego fontanna dla kota to dobre rozwiązanie?

Domowe koty to zwierzęta, które są blisko spokrewnione z pustynnymi drapieżnikami. Dzikie kotowate żywiące się świeżo upolowanymi ofiarami nie potrzebują dodatkowego nawodnienia, omijają też wszelkie kałuże, w których mogą rozwijać się niebezpieczne patogeny. Znacznie chętniej piją wodę z płynącego strumienia – instynkt podpowiada im, że w takim przypadku ryzyko zakażenia jest mniejsze.

Z tego względu znaczna część kotów nie przepada za piciem wody prosto z miski, za to chętnie skorzysta z odkręconego kranu! Płynąca, świeża woda jest dla zwierzaka bardziej atrakcyjna i nie nasiąka zapachem miski, w której często rozwijają się bakterie. Jednak z wielu względów odkręcenie wody w kuchni lub łazience na stałe nie jest dobrym pomysłem. Inną imitację czystego strumienia stanowić mogą fontanny dla kota, które dzięki wbudowanej pompie wprawiają wodę w ruch, zachęcając zwierzaka do przyjmowania większej ilości płynów.

Kiedy fontanna dla kota będzie dobrym pomysłem?

Fontanna dla kota to bardzo przydatny gadżet w przypadku każdego zwierzaka. Zwiększenie ilości wody wypijanej przez mruczka jest szczególnie ważne w przypadku:

  • żywienia wyłącznie suchą karmą – granulki zawierają zaledwie 9% wilgotności,
  • chorób dolnych dróg moczowych – woda ułatwia wypłukiwanie piasku i bakterii z pęcherza kota,
  • przewlekłej choroby nerek – nawodnienie usprawnia wydalanie toksycznych produktów przemiany materii,
  • nawracających zaburzeń trawienia – częste biegunki i wymioty prowadzą do szybkiego odwodnienia,
  • starszych kotów – wraz z wiekiem spada zawartość wody w organizmie mruczka,
  • chorób zakaźnych – szczególnie tych przebiegających z wysoką gorączką,
  • letnich upałów – wysokie temperatury sprzyjają odwodnieniu.

Kupienie kotu fontanny na wodę może stanowić także niezwykle ważny element profilaktyki zdrowotnej. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia u kota chorób układu moczowego, które wyjątkowo często rozwijają się u tych zwierzaków.

Jaką fontannę na wodę kupić?

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele fontann dla kotów. Tańsze gadżety to plastikowa konstrukcja z pompką na wodę – taką fontannę można kupić już za 80 zł. Niestety najtańsze warianty mają sporo wad. Nie tylko często się psują i głośno pracują, ale także szybko zarastają glonami i kamieniem z niefiltrowanej wody. Oczywiście taka fontanna również wesprze nawodnienie zwierzaka, jednak wymagać będzie częstszego mycia, odkamieniania i naprawy.

Droższe fontanny na wodę dla kota mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, porcelany albo ceramiki. Często są zaopatrzone w filtry i napowietrzacze, a nieraz także w czujnik ruchu pozwalający oszczędzić energię. Najdroższe automatyczne poidełka mogą kosztować nawet 400 zł, jednak będą znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i posłużą o wiele dłużej.