Jak zadbać o psa w czasie pandemii?

Mając pod opieką domowego czworonoga powinniśmy być szczególnie ostrożni podczas panującej na świecie pandemii. Jak zminimalizować ryzyko zachorowania dbając równocześnie o psa? I co zrobić ze zwierzakiem, jeśli zostaniemy objęci kwarantanną?

Bądź odpowiedzialnym opiekunem!

Szalejący od wielu miesięcy koronawirus to ogromne utrapienie dla opiekunów psów. Skrócone spacery i unikanie spotkań ze znajomymi psiarzami mogą sprawić, że nasz podopieczny nie będzie miał zapewnionej wystarczającej dawki ruchu i zajęcia. Jednak będąc odpowiedzialnym za zwierzaka powinniśmy szczególnie dbać o swoje zdrowie i unikać zarażenia – nasza choroba może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację psiaka!

Jak dbać o psa unikając zarażenia?

Siedzenie w domu i długotrwała nuda powodują, że psiak staje się sfrustrowany i może bywać uciążliwy… Na szczęście istnieje wiele zajęć, które można zaproponować zwierzakowi w domowym zaciszu. Jednym z pomysłów jest podawanie psiakowi posiłków w ciekawy sposób – w macie węchowej, zabawkach typu Kong lub interaktywnych puzzlach. Dzięki temu psiak nie opróżni miski w 2 minuty i będzie miał zajęcie nawet na godzinę! Doskonałą rozrywką dla psa będzie także powtórka ze znanych mu komend i nauka nowych sztuczek. Bardziej zaangażowani w szkolenie psów opiekunowie mogą również korzystać z licznych ofert online i bez wychodzenia z domu trenować z psiakiem na przykład wykrywanie zapachów (nosework). Przebywanie w domu to także dobra okazja na pielęgnację czworonoga – dokładne wyczesanie sierści, regularne obcinanie pazurków czy czyszczenie uszu połączone z nagradzaniem również może być ciekawą rozrywką dla zwierzaka!

Nie rezygnuj ze spacerów!

Długie spacery to klucz do zdrowia naszego podopiecznego. W czasie pandemii staraj się jednak unikać miejskich przechadzek i zatłoczonych parków. Najbezpieczniejszym wyborem będzie zabranie psiaka na odludny teren – opustoszałą łąkę czy do lasu – gdzie nie będziesz musiał mijać się z innymi spacerowiczami. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z towarzystwa zaprzyjaźnionych psiarzy, postaraj się zachować bezpieczny dystans, a twarz zawsze zasłaniaj maseczką.

Pies i kwarantanna

Nawet mimo najlepszych zabezpieczeń, w każdej chwili możesz zachorować i trafić na kwarantannę lub do szpitala! Dlatego mając pod opieką zwierzaka powinieneś zastanowić się, jak zabezpieczyć go na taką sytuację. Jeśli masz w swojej okolicy znajomych, których zna twój psiak, możesz poprosić ich o wyprowadzanie czworonoga, gdy będziesz na kwarantannie. By zapewnić podopiecznemu spacery możesz także skorzystać z usług profesjonalnego petsittera, pomocy psiarzy z facebookowej grupy „Pies w Koronie” (liczącej ponad 60 tysięcy członków z całej Polski) lub przekazać go pod opiekę komuś z rodziny. Warto także rozejrzeć się za dobrymi hotelami dla psów, które mogą przyjąć zwierzaka na wypadek twojego pobytu w szpitalu. Niektóre miasta wprowadzają nawet specjalne programy opieki dla psów osób zarażonych koronawirusem, obejmujące pomoc w spacerach i darmowy pobyt w hotelu dla psów.