Choroby zębów i dziąseł to częsty problem u domowych czworonogów. Jak dbać o zęby psa, by uchronić go przed parodontozą i stanami zapalnymi dziąseł?

Czy warto myć zęby domowemu czworonogowi?

Wbrew powszechnej opinii odpowiedniej higieny nie zapewni im ani jedzenie suchej karmy, ani ogryzanie kości. Odkładające się między zębami resztki jedzenia są doskonałą pożywką dla szkodliwych bakterii, które sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej. Jest ona stosunkowo łatwa do usunięcia dzięki podawaniu psu gryzaków dentystycznych, suszonych przysmaków i regularnemu szczotkowaniu zębów. Brak takich zabiegów może jednak szybko sprawić, że początkowo nieszkodliwa płytka nazębna stwardnieje i zamieni się w kamień. Obecność żółtego lub ciemnoszarego nalotu nie jest jedynie kwestią estetyczną – zlekceważenie tego problemu może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych dziąseł, ropni w obrębie jamy ustnej, a nawet parodontozy i wypadania zębów. Takie problemy, kiedy już się pojawią, będą wymagać poważnych zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych pod narkozą i wiążących się z ogromnymi wydatkami.

Czym myć zęby psa?

Świadomość opiekunów w zakresie higieny jamy ustnej domowych pupili rośnie. Stąd na rynku zoologicznym coraz łatwiej można znaleźć rozmaite szczoteczki, płyny i pasty do zębów dla psów. Wybór odpowiednich sprzętów do higieny zębów powinien być uzależniony nie tylko od ceny, ale także od indywidualnych potrzeb zwierzęcia – jego wielkości i preferencji. Niektóre czworonogi łatwiej zniosą takie zabiegi wykonane gumową szczoteczką nakładaną na palec opiekuna, inne nie będą miały problemu ze szczoteczką na długim trzonku i o sztywniejszych włóknach. Należy również pamiętać, by używana do mycia psich zębów pasta była przeznaczona dla zwierząt – ludzkie kosmetyki zawierają zbyt silne dla psa aromaty, zbędne środki pieniące i substancje, które mogą spowodować zatrucie u czworonoga. U psów, które nie tolerują mycia zębów, można stosować przeznaczone dla zwierząt płyny antybakteryjne dodawane do miski z wodą i ściereczki czyszczące zęby.

Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów?

Nie każdy domowy pupil pozwoli nam od razu na mycie zębów. Nic dziwnego – wkładanie psu czegoś do pyska, dotykanie jego dziąseł i zaglądanie do pyska może powodować niemały stres u zwierzaka. Dlatego ważne jest, by psiaka stopniowo przyzwyczaić do tego typu zabiegów i dbać, by mycie zębów kojarzyło mu się wyłącznie z czymś przyjemnym. Dotykanie pyska, podnoszenie fafli, oglądanie zębów, ich dotykanie i zbliżanie szczoteczki do pyska powinno być wprowadzane stopniowo i za każdym razem nagradzane. Dopiero gdy psiak w pełni akceptuje powyższe czynności możemy przystąpić do mycia jego zębów, zaczynając od krótkiego szczotkowania kłów i zewnętrznej powierzchni zębów, w następnych sesjach uwzględniając też wnętrze pyska. Koliste ruchy powinny obejmować przede wszystkim zęby – zbyt intensywne szczotkowanie delikatnych dziąseł może sprawić zwierzakowi ból.

Jak często myć psu zęby?

Szczotkowanie zębów powinno być stałym elementem codziennej opieki nad czworonogiem. Ten krótki, trwający do 30 sekund zabieg wystarczy przeprowadzać raz dziennie, o dowolnej porze. Nie należy jednak robić tego bezpośrednio po posiłku – warto poczekać, aż zwierzak napije się wody i przełknie większość jedzenia zalegającego między zębami.