Drapanie przeróżnych powierzchni to jedno z najbardziej naturalnych zachowań kotów. W ten sposób domowe mruczki nie tylko dbają o swoje pazury złuszczając z nich martwą warstwę rogową i rozciągają mięśnie.

Dlaczego koty drapią meble?

Drapanie pozwala kotom na niezwykle dla nich ważne znakowanie terenu – zarówno swoim zapachem wydzielanym przez gruczoły na łapach, jak i wizualnie. Dzięki takim zachowaniom dziko żyjące koty mogą omijać się wzajemnie i nie ryzykować bezpośrednich starć. Oczywiście mruczek, który jest jedynym zwierzakiem w domu lub żyje w zgodzie z innymi domowymi czworonogami, nie musi znakować swojego terytorium. Jednak instynkty często biorą górę, na czym cierpią nasze kanapy, tapety, wykładziny… Czy można zapobiec takim zniszczeniom?

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Nawet najbardziej leniwy i delikatny mruczek będzie coś drapał – taka jego natura! Zachowania tego nie można kota oduczyć. Można je za to przekierować z mebli i ścian na bardziej odpowiednie przedmioty, czyli kocie drapaki. Oczywiście nie wystarczy samo kupienie takiego sprzętu i postawienie go w najciemniejszym rogu pokoju. Drapak musi być dostosowany do upodobań zwierzaka (umożliwiać mu drapanie zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz być zrobionym z odpowiedniego materiału np. z kartonu lub sznura) i stać w miejscu widocznym dla wszystkich domowników. Nie bez przyczyny mruczki szatkują pazurami zawsze tą stronę kanapy, którą widzą wchodzący do domu goście – terytorium musi być oznakowane w jak najbardziej widoczny sposób!

Zdarza się, że obdarowany odpowiednim drapakiem mruczek całkowicie przekierowuje swoje niszczycielskie zapędy na ten obiekt. Nie zawsze jednak jest tak łatwo! Jeśli nasz kociak unika drapaka i zawzięcie drze pazurami swoje ulubione miejsce na narożniku, powinniśmy zastawić mu to miejsce właśnie drapakiem. Czasami warto wypróbować kilka rodzajów sprzętów, materiałów i ustawień – któryś wariant powinien w końcu przypasować czworonogowi. Wyjątkowo upartemu kociakowi można spryskać drapak sprayem z kocimiętką lub natrzeć go proszkiem z matatabi, które zmotywują zwierzaka do drapania pachnącego miejsca. Za korzystanie z drapaka można także nagradzać kota przy pomocy słownych pochwał i przysmaków. Codzienna dawka intensywnej zabawy również może osłabić niszczycielskie zapędy kociaka.

Jak reagować, gdy kot drapie meble?

Krzyk i przemoc nie są dobrymi środkami wychowawczymi. Zestresowany takim zachowaniem opiekuna zwierzak może odczuwać dodatkową potrzebę rozładowania nerwów poprzez… wyżycie się na meblach! Dobre skutki przynosi każdorazowe przerywanie kotu zachowania i przenoszenie go na przeznaczony dla niego drapak. Należy także pamiętać, że usuwanie kotom pazurów jest w Polsce prawnie zabronione, a wymyślne nakładki na kocie pazury często sprawiają zwierzakom ból i uniemożliwiają normalne poruszanie się!