Częste drapanie skóry, wygryzanie sierści i wyłysienia spowodowane są najczęściej silnym świądem, który może być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Dlaczego kot się drapie i co zrobić, by pomóc zwierzakowi, którego wszystko swędzi?

Dlaczego kot się drapie? Przyczyny

Istnieje kilka przypadłości, które mogą wywoływać silny świąd prowokujący kota do intensywnego drapania się. Jak rozpoznać, która z nich dotyczy naszego czworonoga?

Alergia pokarmowa u kota

Jedną z częstych przyczyn, które sprawiają, że kot się drapie, jest alergia pokarmowa, czyli uczulenie na dany składnik podawanej zwierzakowi diety. Alergie pokarmowe u domowych czworonogów objawiają się przede wszystkim świądem wywołanym nieprawidłową reakcją układu immunologicznego, choć mogą również skutkować stanami zapalnymi przewodu pokarmowego i zaburzeniami trawienia. U zwierzaka cierpiącego na alergie pokarmowe zaobserwować można często także zaczerwienienie skóry, wypryski i miejscowe wyłysienia.

Alergia kontaktowa u kota

Świąd prowokujący kota do drapania się może być także spowodowany nadwrażliwością na przeróżne detergenty i środki chemiczne. Narażona na ich działanie skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona. Zmiany takie zaobserwować można szczególnie w miejscach, które mają kontakt z uczulającą kota substancją, czyli przeważnie na brzuchu i łapach.

Pasożyty skórne u kota

Drapanie się i wygryzanie sierści to częsty objaw żerowania pasożytów skórnych na skórze kota. Zawarty w ślinie pcheł jad może wywoływać także alergiczne pchle zapalenie skóry, które staje się powodem uszkodzeń naskórka, powstawania strupów i przerzedzenia sierści. W przypadku silnych inwazji u kota rozwinąć się mogą także objawy anemii – przede wszystkim osłabienie, bladość błon śluzowych i brak apetytu.

Inne przyczyny swędzenia u kota

Wśród przyczyn częstego drapania się wymienić można między innymi zarobaczenie, które wywoływać będzie reakcje alergiczne u zwierzaka, silny stres i niedobory pokarmowe.

Co zrobić, kiedy kot się drapie?

Częste drapanie skóry i wygryzanie sierści może mieć poważne konsekwencje – między innymi przyczynić się do uszkodzeń skóry i trudnych do leczenia, wtórnych zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych. Kot, którego wszystko swędzi, może także stać się rozdrażniony, łatwo się irytować, a nawet zachowywać agresywnie wobec innych domowników. Dlatego jeśli zauważymy, że kot się drapie, powinniśmy jak najszybciej zainteresować się stanem zdrowia mruczka i odwiedzić gabinet lekarza weterynarii.

By ustalić przyczynę uporczywego świądu, specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z opiekunem zwierzaka, obejrzy skórę mruczka i wykona testy niezbędne do zdiagnozowania przyczyny problemu (między innymi badania krwi i zeskrobinę skórną). W zależności od dolegliwości zdrowotnej, która wywołuje drapanie u kota, lekarz weterynarii może zalecić podawanie zwierzakowi hipoalergicznej karmy, zastrzyki łagodzące świąd, kąpiele lecznicze lub suplementy łagodzące stres. Zaleci także regularne stosowanie skutecznych środków chroniących kota przed pasożytami skórnymi, takimi jak pchły, wszoły i kleszcze.

ULOTKA – Fiprex® KOT  |  ULOTKA – Fiprex®  DUO