W Internecie możemy znaleźć wiele śmiesznych filmów z kotami z nadwagą. Wiele z nich wzbudza w oglądających uśmiech na widok nieporadnej lub rozleniwionej okrągłej kulki. Jednak dla właścicieli otyłych zwierząt to nic zabawnego. Nadwaga u kotów to poważny problem, który może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

Wiele osób tłumaczy przyrost masy ciała u kotów przejadaniem się. Przyczyną mogą być jednak problemy medyczne. Jeśli Wasz kot przybierze nagle na wadze nie lekceważcie tych objawów i odwiedźcie weterynarza w celu zrobienia niezbędnych badań i postawienia diagnozy.

Nadmierne karmienie kotów

Nadmierne dostarczanie kalorii doprowadzić może podobnie jak i u ludzi, do otyłości naszych podopiecznych. W tej sytuacji spalenie naddatku kalorii nie jest tak łatwe jak u psa np. podczas intensywnego spaceru. Warto także czytać etykiety na opakowaniach z karmą i postępować zgodnie z ich wytycznymi dotyczącymi dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Aby uniknąć powstawania problemu lub jeśli problem już istnienie pozostaw odmierzoną ilość suchej karmy dla swojego kota i pozwól ją skubać cały dzień. Unikajmy karmienia kotów karmą wypełnioną węglowodanami i zamiast tego podajmy pożywienie zawierające wyższą zawartość białka, aby utrzymać go przy zdrowej wadze.

Brak aktywności

Prowadzące mało aktywny tryb życia i karmione zbyt dużą ilością pokarmów szybko przybiorą na wadze. Tylko 10 minut wysiłku dziennie u kotów np. podczas zabawy z opiekunem, doprowadzić może do utraty wagi porównywalnej do stosowania diety. Interaktywne zabawki, światła laserowe czy zabawki na sznurku zachęcą kota do zabawy z Tobą. Jeśli mamy odpowiednie warunki, warto też dodać w otoczeniu elementy, które zachęcą kota do zwiększonej aktywności fizycznej, np. dodanie ścianek do wspinaczki czy słupków do drapania zwiększyć może spalanie zbędnych kalorii w ciągu dnia.

Problemy zdrowotne

Rzadko występującą chorobą jaka doprowadzić może do nadwagi u kotów jest niedoczynność tarczycy. Schorzenie to powoduje, że nasze koty stają się ospałe, przez co nie mają ochoty na większą aktywność fizyczną. Tarczyca u kotów kontroluje metabolizm przez produkcję hormonów, upośledzenie czynności tarczycy doprowadza do zmniejszenia tych hormonów co w efekcie doprowadza do spadku metabolizmu, i do zwiększenia masy ciała.

Innymi schorzeniami powodującymi przyrost masy ciała u kotów może być cukrzyca. Żeby prawidłowo zdiagnozować chorobę i zastosować odpowiednie leczenie warto wybrać się z naszym kotem do weterynarza. Po wyzdrowieniu zapytajcie o kilka rad i wskazówek odnośnie skutecznego odchudzania.

Niezależnie od przyczyny, zawsze warto wybrać się do weterynarza w celu ustalenia powodu przyrostu masy u naszego kota.

Utrata wagi

Zbyt duża waga doprowadzić może do rozwoju innych chorób związanych z otyłością kotów takich jak cukrzyca. Warto więc rozsądnie odchudzać naszego kota i robić to stopniowo. Zbyt szybka utrata masy ciała nie jest zdrowa. Warto w tym celu poradzić się lekarza weterynarii, jak postępować w konkretnym przypadku. Pokarmy dietetyczne mają mniej węglowodanów, ale posiadają większą ilość białka lub błonnika. Musimy wyeliminować na stałe przekąski i smakołyki, które przeważnie zawierają dużo kalorii i łatwo mogą doprowadzić do przyrostu wagi. Zamiast tego warto zastąpić je zdrowymi przekąskami takimi jak smakołyki dietetyczne.

Podsumowując, nadwaga u kota to zjawisko, które niebezpiecznie szybko może dotknąć naszego pupila. Zwalczenie nadwagi nie jest też proste. Warto dlatego już zawczasu pomyśleć o groźnych konsekwencjach nadwagi u kota i zastanowić się nad mądrym karmieniem. Zdrowe menu nie musi być dla naszego kota karą. Odpowiednio zbilansowana dieta i odpowiednia ilość ruchu pozwoli na stosowanie od czasu do czasu nagrody jaką może być ulubiony smakołyk, podawany bez ryzyka przytycia!