Koty są uparte i wybredne, wszystkie pragną dostawać dobre i zdrowe pożywienie, które zapewni im prawidłowy rozwój. Jednak zdarza się, że kot nie chce jeść a Wy się zastanawiacie co zrobić, żeby przybrał na wadze. Poniżej kilka naszych propozycji, dzięki którym Wasze koty przybiorą na wadzę.

1. Wykluczenie problemów zdrowotnych

Na samym początku, jeśli zauważymy, że nasz kot chudnie musimy wykluczyć problemy zdrowotne. W tym przypadku warto udać się do weterynarza, jeśli zauważymy brak apetytu, utratę wagi, bo wszystkie nasze wysiłki mające na celu poprawę wagi u naszego kota spełzną na niczym, jeśli okaże się, że jest chory.

2. Zapewnienie zdrowej i pożywnej diety

Wszystkie koty potrzebują mieszanki zdrowego białka mięsnego, witamin, minerałów i tłuszczów. Dlatego zapewnij swojemu kotu odpowiednią , odżywczą dietę, żeby przybrał na wadze. Nie oczekuj, że Twój kot przybierze na wadze, jeśli nie dostarczysz mu każdego dnia odpowiednio zbilansowanej diety. Inwestycja w odpowiednią karmę zapewni nie tylko utrzymanie odpowiedniej wagi, ale również pozwoli zaoszczędzić na wizytach u weterynarza.

3. Odpowiednio dostosuj porcję pożywienia dla kota

Wiele kotów lubi jeść kilka mniejszych porcji przez cały dzień. Warto stworzyć naszemu kotu regularny harmonogram żywienia. Jeśli jesteśmy zajęci, pracą i innymi obowiązkami warto zainwestować w automatyczny podajnik pożywienia dla kota, dzięki czemu zapewnimy naszemu kotu dostęp do pożywienia przez cały dzień. Zawsze przed rozpoczęciem karmienia koty, należy przeczytać zalecenia odnośnie porcjowania i dostosowania w razie potrzeb do naszego pupila.

4. Stały dostęp do świeżej, chłodnej wody

Planując żywienie kota, warto zadbać o jego różnorodność, nie tylko smakową. Urozmaiceniem może być podawanie wymiennie karmy suchej oraz tej z dodatkiem płynów np. smakołyków w puszkach lub saszetkach. Dlatego tak ważne jest podawanie świeżej i czystej wody. Stojąca kilka godzin woda dla wielu kotów nie nada się już do picia i przejdą obok miski, dopóki nie uzupełni się jej świeżą i czystą wodą. Warto również kilka razy w tygodniu wyczyścić i wyszorować miskę, żeby pozbyć się z niej bakterii. Im częściej, tym lepiej!

5. Mieszaj karmę suchą z mokrą

Zapewnij mieszankę suchej i mokrej karmy przy każdym posiłku. Mokra karma zawiera dużo wilgoci, a tym samym dodaje więcej smaku i wartości odżywczych niż karma sucha. Jeśli Twój kot dłuższy czas nie chce jeść suchej karmy, spróbuj dodać do niej trochę mokrej a na pewno zobaczysz różnicę w podejściu do jedzenia.

6. Dawaj przysmaki od czasu do czasu

Dodatkowa przekąska w ciągu dnia nie tylko doskonale wychowuje koty, ale również świetnie zwiększają apetyt u kota. Dzięki temu zje więcej i zyska na wadze. Przysmaki dostępne są w różnych rodzajach, kształtach i smakach. Ty najlepiej znasz styl życia swojego kota i jego preferencje, więc kieruj się nimi przy wyborze i zakupie smakołyków. Podawaj je w ciągu dnia kilka razy, dodasz dzięki temu swojemu kotu dodatkowej energii i wartościowego pożywienia.

7. Zaangażuj się w zabawy ze swoim kotem

Jeśli Twój kot śpi cały dzień i jest leniwy, poświeć mu trochę więcej uwagi i czasu. Aktywne spalanie kalorii w trakcie zabawy przełoży się na potrzebę uzupełnienia energii podczas posiłku. Pamiętaj, że warto karmić kota bezpośrednio po zabawie, aby zachęcić go do systematycznego jedzenia w sposób naturalny. Dobrą praktyką jest wypracowanie harmonogramu, dzięki któremu zwierze będzie znało doskonale pory karmienia np. tuż po zabawie.

8. Odrobaczaj kota regularnie

Przed podaniem tabletek warto skonsultować się z weterynarzem, jednak zalecamy regularne sprawdzanie, czy nasz tracący na wadze kot nie
ma pasożytów wewnętrznych. Tabletki te uwolnią kota od wszystkich potencjalnych pasożytów, które często doprowadzają do utraty wagi oraz uniemożliwiają kotom przybrać na wadzę.

9. Zawsze szukaj porady u swojego weterynarza

Nagła utrata wagi u kota może zagrażać jego życiu. Nawet jeśli nie zauważysz dużej utraty wagi, ale z drugiej strony kot normalnie je i nie przybiera na wadze, może to być zły znak. Zwłaszcza jeśli stosowaliście się do powyższych punktów i nie zauważyliście pozytywnych rezultatów. Jesteśmy jednak pewni, że dzięki nim Wasz kot przybierze na wadze, jeśli wykluczycie jakiekolwiek problemy zdrowotne, robaki itd.

Jeśli coś przeoczyliśmy dajcie nam znać w komentarzach, jakie stosujecie metody, żeby Wasze koty przybrały na wadze.