Psy, jako zwierzęta mięsożerne, nie potrzebują w swojej diecie węglowodanów. Ich organizm przystosowany jest do czerpania niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych z białek i tłuszczów. Jednak nie znaczy to, że niewielka ilość roślin w diecie im zaszkodzi – wręcz przeciwnie!

Warzywa mogą stanowić zdrowe urozmaicenie codziennego posiłku. Są także źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit oraz antyoksydantów (witamin, karotenoidów czy bioflawonoidów), które tak jak u ludzi mają właściwości przeciwnowotworowe i opóźniają procesy starzenia się organizmu.

Czy warzywa to dobry wybór dla mojego psa?

Jeśli chcemy wzbogacić dietę naszego zwierzaka o warzywa, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwszą z nich jest wysoka zawartość węglowodanów (cukrów) w tych roślinach. Nie są więc one wskazane w przypadku niektórych chorób, takich jak cukrzyca czy nowotwory. Unikać ich powinniśmy także w diecie psów nadmiernie wychudzonych i mających problemy z przyswajaniem składników odżywczych – zbyt duża ilość błonnika może dodatkowo ograniczać wchłanianie niezbędnych substancji w jelitach.


W przypadku psów żywionych suchą karmą musimy pamiętać, że otrzymują już one kompletny pokarm charakteryzujący się dużą zawartością węglowodanów. Dodatkowe przekąski, niezależnie od ich składu, powinny stanowić nie więcej, niż 10% diety. Psom karmionym suchą karmą można podawać jedynie niewielkie ilości warzyw w ramach urozmaicenia czy wyjątkowego przysmaku. Natomiast czworonogi karmione dietą BARF czy gotowanym jedzeniem mogą częściej dostawać tego typu dodatki.

Których warzyw nie powinniśmy podawać naszemu psu?

Nie wszystkie warzywa są zdrowe dla domowych czworonogów. Popularna w naszej kuchni cebula, podana psu w dowolnej postaci, może poważnie mu zaszkodzić. W diecie czworonoga nie powinny znaleźć się także liście rabarbaru, zielona papryka czy bakłażan, gdyż zawierają związki mogące nawet w niewielkich ilościach wywołać silne zatrucie.

Jakie warzywa będą dla psa bezpieczne i jak należy je przygotować?

Marchew
Marchew to warzywo, które najczęściej podajemy naszym czworonożnym podopiecznym. Jest doskonałym źródłem włókna pokarmowego i beta-karotenu. Stanowi ciekawą, niskokaloryczną alternatywę dla typowych psich gryzaków. Marchew podana na surowo, w całości, w większości przypadków nie ulega strawieniu – jej kawałki są łatwo dostrzegalne w odchodach psa. Jeśli więc chcemy, by nasz zwierzak lepiej wykorzystał serwowaną mu przegryzkę, powinniśmy poddać ją obróbce cieplnej (gotowaniu w nieosolonej wodzie) lub zetrzeć ją na tarce.

Cukinia
To bogate w błonnik warzywo jest także źródłem wielu mikroelementów, takich jak potas czy mangan. Zawiera także antyoksydanty i witaminę K. W te dobroczynne składniki bogata jest przede wszystkim jej skóra, dlatego przed podaniej jej psu warto ugotować ją na parze, by zawarte w niej składniki stały się lepiej dostępne dla zwierzęcia.

Ziemniaki
Wielu opiekunów czworonogów uważa, że psy nie trawią ziemniaków. Jest to jednak mit – ugotowane i rozdrobnione ziemniaki stanowią dla tych zwierząt łatwo dostępne źródło węglowodanów. Oprócz błonnika zawierają też potas, fosfor, magnez i witaminy z grupy B. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Podawane zbyt często bardzo szybko doprowadzą naszego zwierzaka do nadwagi!

Pomidor
Zawarte w pomidorze antyoksydanty, takie jak witamina E, likopen i flawonoidy, mają silne właściwości prozdrowotne. Duża zawartość wody w tym warzywie sprawia, że zawiera ono także niewielkie ilości węglowodanów – pomidory mogą być więc podawane nawet psom z nadwagą. Warzywa te nie wymagają żadnego przygotowania przed podaniem. Jednak należy zwrócić uwagę na ich kolor – niedojrzałe, zielone pomidory zawierają związki, które mogą być szkodliwe dla naszych czworonogów!

Dynia
Ugotowana i rozdrobiona dynia stanowi dla psa dobre źródło błonnika. Jej miąsz zawiera też witaminy z grupy B i witaminę K. Bogaty jest także w wapń, sód, magnez i potas. Jak każde pomarańczowe warzywo, dynia jest także bogata w karotenoidy o właściwościach antyoksydacyjnych. Również jej pestki są bogate w cenne składniki, przede wszystkim magnez. Niewielki dodatek mielonych pestek dyni może także wspomóc profilaktykę przeciwpasożytniczą – zawierają kukurbitynę, która ma działanie przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze.

Pietruszka
Korzeń pietruszki nie jest chętnie jedzony przez psy. Jednak ze względu na jego właściwości warto przemycić go w mieszance innych gotowanych i rozdrobnionych warzyw. Pietruszka posiada delikatne właściwości moczopędne, dzięki czemu korzystnie oddziałuje na nerki zwierzęcia. Duża zawartość błonnika, potasu i witaminy B3 to dodatkowe atuty tego korzenia.

Buraki
Ugotowane buraki mogą stanowić zdrową przekąskę dla psa. Bogate są w nadające im barwę antyoksydanty oraz kwas foliowy. Jednak ich zbyt częste podawanie może sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych – należy więc unikać podawania ich psom mającym skłonność do tego typu problemów.

Kiszone warzywa
Podawanie psu kiszonek może budzić pewien opór wśród właścicieli czworonogów. Jednak odpowiednio przygotowane kiszone warzywa to prawdziwe bogactwo witaminy K! Musimy jednak pamiętać, że nie każda kiszonka będzie zdrowa dla naszego podopiecznego – dostępne w sklepach produkty zawierają ogromną ilość soli, środki konserwujące lub ocet. Dlatego kiszonkę dla psa najbezpieczniej wykonać w domu, wykorzystując do tego marchew, buraki i cukinię.