Pies to członek rodziny, dlatego ważne jest zadbanie o jego spokój oraz samopoczucie. Wychowywanie zwierzęcia nie jest wcale łatwym zadaniem, więc przed zakupem psa lub jego adopcją powinniśmy wszystko szczegółowo przeanalizować. Zazwyczaj psy są spokojne, przyjacielskie, ale niestety bywają także agresywne, lękliwe, a wtedy swoim właścicielom stwarzają wiele kłopotów.

Obgryzione meble, brak chęci chodzenia na smyczy oraz ucieczka to nie tylko szczenięce problemy. Często posiadacze psów spotykają się także z problemem dotyczącym przyzwyczajenia się zwierzaka do nowego otoczenia. Zdarza się to zarówno szczeniakom jak i dorosłym psom przywiezionym ze schroniska, kupionym lub znalezionym. Przejawem braku adaptacji do nowej sytuacji może być nerwica, jednak w większości przypadków nerwowe zachowanie ustaje stopniowo wraz z każdym kolejnym, wspólnie spędzonym dniem.

Jakie są najczęstsze problemy adaptacyjne?

Zazwyczaj problemy z akceptacją nowego miejsca zamieszkania mają psy przygarnięte ze schroniska lub ulicy. Tragiczne przeżycia, stres powodują u zwierzaka niechęć oraz brak zaufania do człowieka, więc należy pamiętać, że pupil może przystosowywać się do nowej rodziny nawet kilka miesięcy.

Największym problem jest zaznaczanie terenu w domu. Należy włożyć wiele wysiłku, aby nauczyć psa sygnalizowania potrzeby załatwienia się na dworze. Pamiętajmy, że każde zwierzę potrzebuje czasu, żeby przyswoić nauki, dlatego właściciele powinni być cierpliwi oraz wyrozumiali. Posiadacze psów mogą także spotkać się z trudnościami zasypiania w przeznaczonym do tego miejscu w domu, zerwaniem się ze smyczy, ucieczką, a także atakiem na inne psy lub ludzi.

Jakie są zaburzenia nerwicowe u psów?

Agresja to zjawisko, które często występuje u psów. Najczęściej objawia się poprzez szczekanie, warczenie oraz atak na innego psa lub człowieka. Warto zauważyć, że sytuację w których pies wykazuje agresywność zazwyczaj nie stwarzają zagrożenia dla niego oraz jego właściciela.

Lęk wywoływany może być przez człowieka, inne zwierzęta, a także przez dźwięki, zapachy. Najczęściej stany lękowe rozpoznajemy poprzez mocne ślinienie psa, przyśpieszony oddech, częste oddawanie moczu i podwijanie ogona.

Depresja czyli zaburzenia nastroju, które powodują, że pies jest wrażliwy, mało energiczny, a dodatkowo traci zainteresowanie światem.

Zachowania stereotypowe to ciągłe wygryzanie lub wylizywane swojej sierści, pogoń za własnym ogonem oraz wycie. Niestety w większości przypadków skutkiem takiego zachowania są powstające na ciele psa rany, które stanowią dla naszego pupila spory dyskomfort, a dla nas, jako właścicieli powód do zmartwień i konieczność podjęcia specjalistycznego leczenia, aby podczas spacerów nie wdało się w nie zakażenie.

Ważne, żeby w okresie adaptacyjnym zadbać o bezpieczeństwo, ochronę oraz nastrój naszego pupila. Jak widać brudzenie w domu, brak reakcji na komendy, wycie, to nie tylko złe zachowania psa. Pamiętajmy, że problemy związane z czworonogiem mogą być spowodowane różnymi czynnikami, dlatego ważne jest, żeby już od pierwszych dni posiadania psa wprowadzić zabawy, nagrody za dobre sprawowanie, a także długie relaksacyjne spacery.