Obowiązkiem każdego właściciela kota jest zadbanie, aby jego pupil miał lśniącą, delikatną i puszystą sierść. Futro informuje nas o stanie zdrowia naszego pupila, dodaje mu też niewątpliwego uroku, dlatego ważna jest jego staranna, codzienna pielęgnacja.

Koty zapewniają miłość, radość oraz szczęście w domu. Jednak ich posiadacze borykają się ciągle z problemem wypadającej im sierści. Naturalnym zjawiskiem jest, że zwierzaki zmieniają futro na zimę i lato, a spowodowane jest to zmianą temperatury. Dodatkowo koty samodzielnie dbają o swoją higienę wykorzystując do tego język. Oczywiście używając dodatkowo specjalnych szczotek, szamponów oraz preparatów ochronnych poprawiamy kondycje futra naszego kotka.

Dlaczego warto?

Pielęgnacja kota zależy od jego futra, ponieważ dzielimy je na dwie grupy. Krótkowłose wystarczy wyczesać 1-2 razy w tygodniu oraz długowłose, których czesanie jest niezbędne codziennie. Pamiętajmy, że zaniedbując szczotkowanie możemy doprowadzić do wystąpienia kołtunów, które tworzą się zazwyczaj w okolicach szyi, brzucha oraz uszu. Zazwyczaj skutkiem ich powstawania są zniszczone włosy. Istotne, że występowanie kołtunów jest bardzo niebezpieczne dla naszych kotów, ponieważ mogą spowodować zakrztuszenie, zaburzenia pracy układu pokarmowego. Wszystko spowodowane jest tym, że koty usuwają brud poprzez wylizywanie językiem swojej sierści. Niestety przy tym połykają włosy, które kumulują się w żołądku tworząc kule włosowe. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie stanu sierści naszego pupila np. podczas codziennych pieszczot. W sytuacji, gdy zobaczymy w jego sierści plątaninę czy potocznie zwany ,,kołtun” warto udać się do sklepu zoologicznego po specjalny nożyk do ich usuwania.

Jak zadbać o piękną sierść?

Dbanie o kondycję futerka to nie tylko szczotkowanie oraz czyszczenie. Ważne także, aby zadbać o dietę oraz suplementację naszego kota. Należy używać produktów pełnowartościowych, bogatych w zdrowe tłuszcze, ponadto posiłki powinniśmy podawać o regularnych porach. Istotne jest też, aby zatroszczyć się o ochronę przed pasożytami. Atakujące kleszcze, pchły i wszy obciążają stan sierści, dlatego warto zapobiegawczo używać preparatów zwalczających ektopasożyty. Kota nie powinniśmy myć częściej niż raz na 3 tygodnie, ponieważ regularne kąpiele niszczą jego naturalna powłokę tłuszczową skóry oraz sierści. Należy pamiętać, żeby wykorzystać tylko specjalne płyny dla kotów, a nie szampony przeznaczone dla ludzi. Sporadycznie dla własnej wygody możemy zamiast kąpieli zastosować suchy szampon lub puder oczyszczający dla kotów.

Systematyczne szczotkowanie jest konieczne. Ważne, aby posługiwać się specjalnymi akcesoriami przeznaczonymi do pielęgnacji sierści kota. Na początku przygody z czesaniem należy wybrać gumową o szeroko rozstawionych zębach szczotkę, ponieważ daje pupilowi komfort oraz uczucie masażu. Jednak, jeśli sierść twojego pupila jest strasznie zniszczona, matowa to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w salonie fryzjerskim dla zwierząt.