Zima wpływa niekorzystnie na niektórych ludzi, a także na zwierzęta. Niskie temperatury bywają niebezpieczne oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dzikie zwierzęta przygotowują się do nadejścia mroźnych dni przez gromadzenie zapasów jedzenia, szykowania swojego legowiska. Te udomowione, nie mają takiej możliwości, dlatego właściciele zwierząt domowych także powinni odpowiednio zadbać o zwierzę w okresie zimowym.

Decydując się na posiadanie czworonoga bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Tak jak w letnie miesiące, tak też zimną jesteśmy zobowiązani zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Pamiętajmy, aby szczególnie w zimie zadbać o nasze zwierzęta domowe w szczególności psy, które swoje miejsce mają w odpowiednio przeznaczonych dla nich boksach w obrębie naszej posesji na zewnątrz a nie w ciepłym mieszkaniu. Wychłodzenie może spowodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji, a nawet przewlekłych chorób. Właściciele muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ objawy, które występują podczas wyziębienia są niejednoznaczne. Przemarznięcie organizmu najczęściej objawia się poprzez zmęczenie, apatię, senność, które ciężko powiązać z właśnie taką przypadłością. Znacznie łatwiejsze do rozpoznania w przypadku przemarznięcia jest drżenie kończyn, które powinno nakłonić właścicieli do szybkiej reakcji.

1. Przygotowuj dla swojego pupila większe posiłki

Jednym ze sposobów na walkę z zimą jest ciepły posiłek, jednak należy pamiętać, aby jedzenie nie było gorące. Zadbaj o to, żeby spożywana żywność była dobra jakościowo, jak również wzbogacona o witaminy A,D i E. Większa dawka jedzenia doda energii zwierzakowi, ale także wspomaga organizm, który zbuduje odpowiednią warstwę tkanki tłuszczowej odpowiadającej za ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem. Nie zawsze więcej znaczy lepiej – większą gramaturę posiłku można zastąpić większą jego kalorycznością i zawartością składników odżywczych.

2. Zapewnij ciepłe schronienie

W mroźne dni każdy z nas korzysta z koca oraz ubiera się w cieplejsze ubrania. Również zwierzęta powinny mieć odpowiednio przyszykowane legowisko. Ważne, aby zapewnić czworonogowi właściwe warunki w domu, a przede wszystkim w budzie zlokalizowanej na dworze. W przypadku dużych spadków temperatury warto rozważyć przeniesienie psa do domu. W zimowe dni temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się nasz zwierzak nie powinna spadać poniżej 20°C, a jego posłanie nie powinno być usytuowane zbyt blisko grzejnika. Kiedy mimo wszystko decydujemy się, na pozostawienie naszego pupila w jego psim domu na świeżym powietrzu musimy właściwie przygotować podłoże jego posłania. Do tego najlepiej wybrać materiały o właściwościach izolujących, a na legowisku ułożyć dodatkowe koce.

3. Nie zapominaj o spacerach

Spacery to świetny sposób spędzania wolnego czasu, jednakże zimą należy ich długość ograniczyć oraz dopasować do możliwości i samopoczucia zwierzaka. Dodatkowo pamiętaj, aby często sprawdzać stan łap naszego czworonoga, ponieważ w okresie zimowym często ulegają wychłodzeniu, uszkodzeniu, podrażnieniu i zranieniu poprzez nadmierny kontakt z solą rozsypaną na chodnikach.

4. Bardziej zadbaj o jego sierść

Ważne, aby zimą szczególnie zadbać o futro zwierzaka. Należy pamiętać, aby jak najrzadziej kąpać naszego czworonoga, ponieważ częsta pielęgnacja pozbawia i niszczy jego naturalną warstwę ochronną. Dodatkowo po każdej kąpieli, a także spacerze musimy pamiętać o dokładnym wysuszeniu sierści i usunięciu zbitych kulek śniegu zlokalizowanych przy łapach psów długowłosych, które z czasem zamieniają się w lód i są powodem dyskomfortu dla naszego kudłacza.

Niskie temperatury nie sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu, ani przyjemnym spacerom. Nie muszą jednak oznaczać też nieprzyjemnych doznań dla naszego czworonoga, jeśli odpowiednio zatroszczymy się o niego. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które stosując zapewnimy ochronę zwierzakowi w czasie zimy. Pamiętajmy o naszych podopiecznych szczególnie w te mniej urokliwe pogodowo dni i już na jesieni zadbajmy o odpowiednie przygotowanie się oraz ich na często nadchodzącą znienacka zimę.