Każdy pies kocha swojego opiekuna – taka już psia natura! Tylko jak psy okazują miłość? Sprawdź, które zachowania twojego pupila są przejawem uczuć!

Jak psy okazują miłość?

Nie da się zaprzeczyć, że każdy pies darzy swojego opiekuna miłością – i to niezależnie od tego, jak jest przez niego traktowany. Psia miłość nie będzie jednak objawiać się tak, jak ta międzyludzka. Domowe czworonogi nie wyrażą jej słowami, nie obejmą nas czule, nie kupią prezent. Swoje przywiązanie mogą za to okazać na wiele innych sposobów. Niektóre zachowania świadczące o psiej miłości będą wyjątkowo rozczulające, inne mogą być naprawdę uciążliwe. Po czym możemy poznać, że pies nas kocha?

Patrzenie w oczy

Przyjęło się mówić, że patrzenie psu w oczy może być odczytane przez czworonoga jako groźba. Jednak to, w jaki sposób zwierzak zinterpretuje kontakt wzrokowy, zależeć będzie przede wszystkim od relacji, jaka łączy go z daną osobą. Psy, które ufają swojemu opiekunowi, nie będą miały problemu z patrzeniem mu w oczy – wręcz przeciwnie! Gdy ich wzrok spotka się ze wzrokiem ukochanej osoby, mogą zacząć machać ogonem albo czujnie nadstawić uszy oczekując miłych słów lub chwili zabawy.

Lizanie po rękach i twarzy

Wzajemne wylizywanie się to jeden ze sposobów na okazanie sympatii drugiemu osobnikowi. Lubiące się psiaki często wylizują sobie nawzajem pyski i uszy, na przykład na powitanie czy podczas wspólnego odpoczywania. W podobny sposób czworonóg może okazywać swoją miłość opiekunowi!

Trzeba jednak pamiętać, że lizanie rąk i twarzy może mieć też inne znaczenia. Zwierzak może takim zachowaniem prosić, by go nie dotykać (na przykład w zranioną łapę) albo okazywać nadmiar emocji, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Różnicę można zauważyć, przyglądając się bliżej kontekstowi, w jakim występuje to zachowanie – jeśli pojawia się w chwili wspólnego odpoczynku, jest spokojne i nienatarczywe, prawdopodobnie będzie oznaką miłości.

Skakanie na powitanie

Skakanie na opiekuna, który właśnie wrócił do domu, to dość oczywisty przejaw miłości. Psiak cieszy się, że jego ukochany człowiek nareszcie jest przy nim! W ferworze emocji czworonóg może nawet porwać pazurami ubranie opiekuna czy nawet nabić mu siniaka odbijając się łapami od jego uda. Takie zachowanie nigdy nie powinno być karane – wynika po prostu z silnych emocji, które targają zwierzakiem podczas powitania. Nie znaczy to jednak, że trzeba je zaakceptować!

Czworonoga można nauczyć wielu innych zachowań, które będą mniej problematyczne dla opiekuna. Takim zachowaniem może być na przykład przynoszenie w pysku zabawki, którą opiekun pobawi się z psiakiem po tym, jak zdejmie buty i kurtkę.

Wchodzenie na kanapę i łóżko

Jednym z przejawów psiego przywiązania jest poszukiwanie bliskości ukochanej osoby. Dlatego pies, który chce okazać miłość opiekunowi, z chęcią ułoży się obok niego na kanapie podczas wieczornego odpoczynku lub po cichu wdrapie się w nocy na łóżko. Zwierzaki chętnie wejdą na łóżko opiekuna także wtedy, gdy będzie puste – na pościeli zostaje przecież zapach ich ukochanego człowieka!

Czy powinniśmy odmawiać psu bliskości, przeganiając go z kanapy lub łóżka? Jeśli przeszkadza nam sierść na pościeli i tapicerce, dobrym sposobem na zabezpieczenie tych miejsc będzie przykrycie ich kocem lub prześcieradłem. W ten sposób unikniemy ciągłego przeganiania zwierzaka, który po prostu chce być blisko osoby, którą kocha najbardziej!