Zwierzak po operacji wymaga szczególnej opieki. Sprawdź, w jaki sposób możesz zadbać o jego samopoczucie i przyspieszyć rekonwalescencję po zabiegu!

Kiedy potrzebna jest operacja u psa i kota?

Najpowszechniejszym zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym u psów i kotów jest kastracja. Jednak interwencja chirurgiczna konieczna może być także przy usuwaniu podskórnych kaszaków, leczeniu nowotworów czy niektórych chorobach przewodu pokarmowego. Niektóre z tych problemów wymagać będą tylko niewielkiego nacięcia, po którym rana goi się dość szybko. W innych przypadkach konieczna może być poważniejsza operacja polegająca na przykład na otwarciu jamy brzusznej zwierzaka czy dostania się do złamanej kości. Znaczna część operacji u psów i kotów wykonywana jest w pełnym znieczuleniu, czyli pod narkozą. Większość zabiegów chirurgicznych wymagać będzie także założenia zwierzakowi szwów.

Niestety takie sytuacje mogą przytrafić się każdemu domowemu czworonogowi. Dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, jak zadbać o psa i kota po operacji.

Jak opiekować się psem i kotem po operacji?

Pies i kot po operacji wymagać będzie szczególnej uwagi. Pooperacyjna rana może sprawiać zwierzakowi ból i jest szczególnie podatna na zakażenia bakteryjne. Czworonóg może też denerwować się założonymi szwami, lizać i drapać ranę lub ocierać się nią o meble. Opiekun musi więc ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii i zadbać o:

  • prawidłowe zabezpieczenie operowanej okolicy przed zakażeniami – przy pomocy opatrunku lub kubraczka (jeśli takie są zalecenia lekarza weterynarii),
  • uniemożliwienie czworonogowi lizania rany i szwów – np. poprzez założenie kołnierza,
  • regularne zmiany opatrunku i kontrolowanie procesu gojenia się (zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii),
  • podawanie psu lub kotu wszystkich leków zaleconych przez lekarza weterynarii,
  • zapewnienie pupilowi spokojnego, ciepłego miejsca odpoczynku i dużej ilości snu przyspieszającego regenerację organizmu.

To jednak nie wszystko. W zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, pies i kot po operacji może potrzebować częstych wizyt kontrolnych, specjalnej diety, antybiotykoterapii czy niemal całkowitego unieruchomienia. Dlatego jeszcze przed przyprowadzeniem zwierzaka na zabieg warto porozmawiać ze specjalistą i opracować szczegółowy plan opieki nad operowanym czworonogiem.

Możliwe komplikacje u psa i kota po zabiegu

Nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, u psa i kota po operacji wystąpić mogą przeróżne komplikacje – zarówno związane z samą raną, jak i będące konsekwencją podania zwierzęciu narkozy. Dlatego po powrocie czworonoga do domu opiekun musi uważnie obserwować zachowanie i samopoczucie zwierzaka. Co powinno wzbudzić niepokój opiekuna?

  • Zmiana koloru rany – sine zabarwienie, ropa lub opuchlizna w okolicy szwów mogą świadczyć o poważnym zakażeniu.
  • Gorączka – podwyższenie temperatury ciała to kolejny objaw zakażenia bakteryjnego.
  • Bladość błon śluzowych – może być oznaką dużej utraty krwi, na przykład z powodu krwotoku wewnętrznego.
  • Agresja, posmutnienie lub brak apetytu trwające ponad dobę – świadczą najczęściej o bardzo silnym bólu odczuwanym przez zwierzę.
  • Wymioty lub biegunki utrzymujące się dłużej, niż kilka godzin po wybudzeniu z narkozy – mogą być powikłaniem po podanych środkach znieczulających.

Wszystkie te objawy mogą być objawem powikłań zagrażających zdrowiu, a nawet życiu zwierzaka. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej zabrać psa lub kota na wizytę kontrolną do kliniki!