Wielu opiekunów martwi się, jak domowy czworonóg zareaguje na ogromną zmianę w jego życiu, jaką jest pojawienie się w domu małego dziecka. Jak przygotować psa na przybycie nowego domownika? I jak zadbać o dobre relacje psa z dzieckiem już od pierwszych dni?

Dlaczego narodziny dziecka mogą być dla psa trudnym przeżyciem?

Psy, które dotychczas mieszkały w domu wyłącznie z osobami dorosłymi, przyzwyczaiły się do domowych rytuałów – długich spacerów, ogromu uwagi ze strony opiekunów, chodzenia za nimi krok w krok czy towarzyszenia podczas posiłków i spania z nimi w łóżku. Jednak wraz z pojawieniem się dziecka ich całe życie drastycznie się zmieni. Będą musiały zaakceptować, że świeżo upieczony rodzić nie będzie poświęcał im tak dużo czasu, że na codziennych spacerach pojawi się wózek z dzieckiem, że dom zapełni się nietypowymi odgłosami i zapachami… Na szczęście wiedząc, że za kilka miesięcy pojawi się nowy członek rodziny, mamy czas, by nauczyć psa nowych, niezwykle przydatnych zasad i umiejętności. Na co zwrócić uwagę, by jak najlepiej przygotować psa na dziecko?

Naucz psa samodzielności

Jeśli psiak nauczony jest, że opiekun zawsze odpowiada na jego zaczepki, prośby o głaskanie czy zabawę, może poczuć się odrzucony, gdy nie będzie otrzymywał takiej uwagi po narodzinach dziecka. Dlatego wiedząc, że w rodzinie niedługo pojawi się maluch, powinniśmy zawczasu pokazać psu, że nie zawsze będziemy mieli dla niego czas. W tym celu warto zaproponować psu kilka samodzielnych zajęć – wylizywanie konga wypełnionego karmą, gryzienie twardych przysmaków czy korzystanie z maty węchowej. Wprowadzenie psu takich urozmaiceń pokaże psu, że nie tylko opiekun i jego uwaga mogą być źródłem przyjemności. Ponadto zajęcia tego typu męczą psa psychicznie i sprawiają, że będzie on skłonny uciąć sobie drzemkę zamiast zapraszać nas do zabawy. Psiaka warto także nauczyć, że czasem będziemy przebywać w zamkniętym pomieszczeniu, do którego nie wpuścimy psa. Naukę można zacząć od zamykania się w łazience lub w kuchni, a następnie spędzania coraz więcej czasu za zamkniętymi drzwiami pokoju przygotowanego dla dziecka.

Naucz psa leżenia na posłaniu

Kręcący się pod nogami lub leżący na środku dywanu pies może stanowić przeszkodę podczas opieki nad dzieckiem. Ciągłe potykanie się o psa, gdy będziemy szykować malucha na spacer, będziemy zmieniać mu pieluchę czy przygotowywać kolację może doprowadzić nas do irytacji i odbić się na samopoczuciu czworonoga. By zapobiec takim sytuacjom warto nauczyć psa kładzenia się na posłaniu na komendę. Psiakowi możemy także wprowadzić klatkę kennelową, w której będziemy izolować pupila na czas zabawy z dzieckiem na dywanie, sprzątania czy kąpieli malucha. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie bramki dla dzieci w drzwiach pokoju dziecięcego. Dzięki temu nie będziemy się martwić, że w chwili naszej nieuwagi psiak zakradnie się do pokoju dziecka i na przykład zniszczy jego zabawki.

Zapewnij psu spokojne miejsce

Raczkujące dziecko potrafi być dla psa niepokojące. Szczególnie, jeśli będzie podchodzić do psa, gdy ten będzie jeść, spać, albo nie będzie miał ochoty na kontakt z maluchem. W zapewnieniu psu spokojnego miejsca odpoczynku i jedzenia pomoże nam klatka. Zwierzakowi możemy także pokazać, że jeśli chce mieć chwilę dla siebie, może udać się do klatki lub na posłanie i tam nie będzie przez nikogo zaczepiany. Wystarczy, że do leżącego w takim miejscu psa nie będziemy podchodzić, zagadywać ani wyciągać ręki. Po narodzinach dziecka będziemy musieli zadbać, by maluch nie miał możliwości nagabywać psa leżącego w swoim bezpiecznym miejscu.

Zmodyfikuj spacery

Jeszcze przed narodzinami dziecka możemy przyzwyczaić psa do obecności wózka, zabierając ten początkowo dziwny dla psa sprzęt na część spacerów. Zwierzaka warto nauczyć także chodzenia na luźnej smyczy przypiętej do wózka, ignorowania mijanych na spacerze psów i obcych ludzi. Jeśli chcemy, by psiak podczas takich przechadzek miał możliwość swobodnego eksplorowania otoczenia, węszenia do woli i biegania, możemy nauczyć go przywołania. Taki trening zajmuje czasem kilka tygodni, a nawet miesięcy, dlatego powinniśmy rozpocząć go już na wieść o ciąży.

Jak przygotować psa na dziecko? O tym też musisz pamiętać!

Obecność dziecka to także mnóstwo nowych zapachów i odgłosów. Możemy przyzwyczaić do nich psa, puszczając mu nagrania płaczących dzieci, otwierając czasem kosmetyki dla dziecka i pozwalając mu obwąchać śpioszki uprane w płynie dla noworodków.

Im więcej zapachów, odgłosów i nowych rytuałów pozna pies jeszcze przed pojawieniem się dziecka w domu, tym lepiej zaakceptuje ogromną zmianę, jaka wiązać się będzie z nowym domownikiem. Musimy także pomyśleć o innych aspektach życia z dzieckiem – na przykład jak będziemy podróżować samochodem, gdzie będziemy stawiać miskę z psim jedzeniem, by nie dobrało się do niej dziecko, gdzie powinien znajdować się pies podczas karmienia malucha… Do tych wszystkich nowych reguł warto przyzwyczaić psa już zawczasu.

Jeśli nie wiemy, jak nauczyć psa zaproponowanych tu komend i jak wprowadzić mu klatkę kennelową, możemy skorzystać z dostępnych na YouTube poradników wideo lub skonsultować się z dobrym psim trenerem.