Bogate w witaminy, aminokwasy i zdrowe tłuszcze kurze jajka mogą stanowić zdrowe uzupełnienie diety psa. Jak podawać psu jajko i jak często pies może jeść jajka?

Co znajduje się w jajku kurzym?

Jajka zawierają nie tylko dużą dawkę białka i tłuszczu, ale także witaminy, składniki mineralne i enzymy. Żółtko jaja kurzego jest dla psa niezwykle wartościowym dodatkiem do diety. Znajdują się w nim przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk i biotyna, które wpływają pozytywnie na jakość sierści psa i zdrowie jego skóry. Oprócz nich żółtko jaja dostarcza psu dużą ilość antyoksydantów o przeciwnowotworowym działaniu. Jajko jest także doskonałym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D i E – oraz witamin z grupy B, które wspomagają prace układu nerwowego.

Białko jaja również zawiera cenne dla psa składniki – bogate jest w niezbędne psu aminokwasy egzogenne, a także witaminę B3, potas, magnez i sód. Wielu opiekunów domowych czworonogów obawia się jednak podawania psu białka jaja ze względu na obecną w nim awidynę – enzym ograniczający wchłanianie biotyny przyjętej z pokarmem. Trzeba jednak pamiętać, że awidyna z białka jaja nie jest odporna na wysokie temperatury, a w żołądku psa ulega szybkiemu rozkładowi, przez co nie wpływa na przyswajalność biotyny pochodzącej z innych psich posiłków. By uniknąć dolegliwości związanych z niedoborem biotyny nie należy mieszać surowego białka z podawaną psu karmą lub poddać je obróbce termicznej, czyli ugotować.

Jak podawać jajko dla psa?

Najbardziej wartościowe dla psa jest jajko surowe, niepoddane żadnej obróbce termicznej. Dzięki temu zachowuje dużą dawkę cennych witamin i enzymów, które wrażliwe są na wysokie temperatury i mogą ulec dezaktywacji podczas gotowania. Należy jednak pamietać, że surowe jaja mogą zawierać chorobotwórcze bakterie, takie jak Salmonella. Organizm dorosłego, zdrowego psa doskonale sobie z nimi poradzi dzięki silnym enzymom trawiennym zawartym między innymi w soku trzustkowym. Jednak zwierzęta o osłabionej odporności, cierpiące na infekcje lub problemy trawienne powinny dostawać wyłącznie jajka ugotowane, które również są cennym dodatkiem do diety psa.

Ile jajek może zjeść pies?

Zbyt duża ilość jajek w diecie psa może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne – niesie ze sobą ryzyko nie tylko nadwagi, ale także niebezpiecznej hiperwitaminozy. Narażone są na nie przede wszystkim psy żywione gotowymi karmami suchymi lub mokrymi, które wraz z podstawowym posiłkiem otrzymują już pełną dawkę wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i kalorii. Dlatego jajka dla psa powinno być podawane z umiarem.

Bezpieczna ilość jajek dla psa średniej wielkości, żywionego karmą komercyjną to około 2-3 jajka tygodniowo. Duży pies może zjeść tygodniowo 3-4 jajka. Typowe jajko kurze może być zbyt duże dla psów małych i miniaturowych – im podawać można 2-3 żółtka tygodniowo lub zastąpić je jajkami przepiórczymi. Psy na diecie gotowanej lub na BARFie mogą otrzymywać jajka trochę częściej – powinny być one jednak wliczone do tygodniowego bilansu diety.