Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem wśród domowych czworonogów – przyjmuje się, że co piąty psiak waży więcej, niż powinien! Czy nadwaga jest groźna dla psa? I jak walczyć z otyłością u psów?

Dlaczego otyłość u psów jest niebezpieczna?

Psy z nadwagą lub otyłością narażone są na wiele niebezpiecznych dolegliwości zdrowotnych. Dodatkowe kilogramy nie tylko obciążają stawy, ale także zaburzają pracę serca i mogą być przyczyną problemów z oddychaniem. Badania wykazują, że psy z otyłością mogą żyć nawet o 2,5 roku krócej, niż ich szczupłe rodzeństwo. Dlatego niezwykle ważne jest, by domowe czworonogi utrzymywane były w dobrej kondycji i miały szczupłą, umięśnioną sylwetkę.

Skąd bierze się nadwaga i otyłość u psów?

Nadwaga i otyłość u psów wynika najczęściej z błędów popełnianych przez opiekuna zwierzęcia. Nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie psa może być także spowodowane niektórymi chorobami lub być efektem ubocznym przyjmowanych przez psa leków. Za najczęstsze przyczyny nadwagi u psów uważa się:

  • przekarmianie psa – podawanie mu nieodpowiedniej karmy lub zbyt dużej ilości jedzenia i dodatkowych smakołyków,
  • brak ruchu – zbyt krótkie spacery niepozwalające spalić kalorii z jedzenia,
  • choroby – takie jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga.

Na nadwagę i otyłość narażone są w szczególności psy starsze i kastrowane, których zapotrzebowanie na kalorie jest stosunkowo niskie. Niektóre rasy, takie jak beagle, labrador retriever, jamnik czy buldog mogą mieć większą skłonność do przejadania się i wymuszania na opiekunie dodatkowych, kalorycznych przysmaków.

Jak walczyć z otyłością u psów?

Jeśli podejrzewamy, że nasz psiak ma nadwagę lub jest otyły, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Podczas profilaktycznego przeglądu zdrowia specjalista pomoże określić prawidłową wagę zwierzaka, oceni stopień otyłości i zaleci odpowiednie postępowanie. W przypadku wystąpienia takich objawów, jak ospałość, picie dużej ilości wody, niepohamowany głód czy problemy skórne warto wykonać u psa badania krwi, które pozwolą wykluczyć lub zdiagnozować choroby metaboliczne mogące powodować nadwagę u psa.

W przypadku, gdy pies z nadwagą okaże się zdrowy, można rozpocząć walkę z nadmiarowymi kilogramami. W tym celu warto zmienić psu dietę na karmę przeznaczoną dla psów otyłych lub z nadwagą, która zawierać będzie więcej włókna pokarmowego i mniej tłuszczu, niż typowe psie diety. Psiakowi należy także ograniczyć dodatkowe przekąski i wysokokaloryczne gryzaki – można zastąpić je surowymi warzywami, na przykład marchewką.

W walce z otyłością u psa niezwykle ważna jest także aktywność fizyczna. Psa z dużą nadwagą nie należy jednak zmuszać do długich, aktywnych spacerów, szalonych gonitw za piłką czy biegania przy rowerze z dnia na dzień. Należy najpierw stopniowo zbudować u niego kondycję i powoli wydłużać spacerowe dystanse. Doskonałą aktywnością dla otyłego psa jest pływanie lub brodzenie w wodzie, które pozwala zwierzakowi spalić ogrom kalorii bez nadmiernego obciążania stawów.

Jeśli mimo naszych starań pies dalej nie chudnie, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym. Dopasuje on skuteczną, odchudzającą dietę do indywidualnych potrzeb naszego pupila.