Koty to niezwykle interesujące zwierzaki, które przejawiają wiele zachowań niespotykanych u innych domowych pupili. Czy wiesz, co chce wyrazić Twój kot  gdy zrzuca rzeczy z półek, ugniata Cię łapkami lub załatwia się poza kuwetą? Co oznaczają dziwne zachowania kota, co jest normalne dla mruczków, a co powinno nas zaniepokoić?

Ugniatanie łapkami

Naprzemienne udeptywanie łapkami przypominające ugniatanie ciasta to zachowanie występujące niemal u wszystkich kotów. Pojawia się najczęściej, gdy kot jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. To dziwne zachowanie ma swoje korzenie w instynkcie – w ten sposób malutkie kociaki pobudzają sutki matki do wydzielania mleka. Drugim powodem do ugniatania jest chęć pozostawienia na legowisku lub kolanach właściciela swojego zapachu wydzielanego przez spodnią część łapek. Jeśli więc kot zaczyna cię ugniatać, oznacza to, że czuje się w twoim towarzystwie naprawdę bezpiecznie.

Chowanie się w ciasne miejsca

Koty uwielbiają przeróżne kryjówki – kartonowe pudełka, skrytki między ubraniami w szafie, przestrzeń pod łóżkiem… Chowanie się pozwala im obserwować otoczenie z bezpiecznej kryjówki. Jednak gdy takie dziwne zachowanie kota zaczyna występować częściej, powinieneś zacząć się martwić, bo może być przejawem rozwijającej się u mruczka choroby. Chory kociak może czuć się zagrożony i nie mieć ochoty na kontakt z człowiekiem, dlatego częściej będzie przesiadywał w przeróżnych kryjówkach. Jeśli twój mruczek od niedawna spędza większość czasu w ukryciu, upewnij się, czy na pewno jest zdrowy.

Uderzanie czołem

Barankowanie, bo tak przyjęło się nazywać to dziwne zachowanie kotów, to koci sposób na okazanie sympatii i zaufania. To także często zachęta do poświęcenia kotu więcej uwagi, bliższego kontaktu i zaproszenie do głaskania. Barankowanie to również sposób na pozostawienie na człowieku (lub drugim kocie) swojego zapachu i oznaczenie go jako swojego towarzysza.

Załatwianie się poza kuwetą

Wbrew opinii niektórych opiekunów kotów, mruczki nie załatwiają się poza kuwetą by zrobić komuś na złość. Zachowanie to jest najczęściej objawem silnego stresu związanego z jakąś zmianą w otoczeniu zwierzaka albo bólu towarzyszącemu niektórym chorobom. Kot mający problemy z oddawaniem moczu może kojarzyć sobie ból z wizytą w kuwecie, dlatego zaczyna jej unikać. Jeśli mruczek nagle zaczął załatwiać się poza kuwetą, jak najszybciej zabierz go do weterynarza i poproś o wykonanie dokładnych badań!

Zrzucanie rzeczy z półek

Koty, które są znudzone, mogą zrzucać z półek przeróżne przedmioty by w ten sposób zaskarbić sobie uwagę człowieka – spadającego ze stołu telefonu nie da się przecież zignorować. Trącanie łapą przeróżnych rzeczy to także jeden ze sposobów poznawania świata przez domowe mruczki, a gonienie toczących się po ziemi bibelotów może być także świetną zabawą. Oduczenie kota tego dziwnego zachowania niestety nie jest łatwe. Dlatego jeśli nasz kot uwielbia zrzucać przeróżne przedmioty ze stołu, półek czy parapetów, powinniśmy zadbać, by nic wartościowego na nich nie leżało.

Ocieranie się pyszczkiem

Gruczoły zapachowe u kotów nie znajdują się jedynie na ich łapkach – umiejscowione są także na bokach pyszczka. Ocieranie się pyskiem o człowieka, meble czy ściany jest więc jednym ze sposobów oznaczania swojego terytorium. W ten sposób mruczki znaczą przede wszystkim to, co im się podoba i sprawia, że czują się w danym miejscu bezpiecznie.