Jak przygotować się do adopcji psa?

Decyzja o adopcji psa powinna być dobrze przemyślana – w końcu adoptowany zwierzak będzie nam towarzyszył przez wiele lat! Jak przygotować się do adopcji psa, wybrać odpowiedniego zwierzaka ze schroniska i sprawić, by adoptowany psiak szybko odnalazł się w nowym domu?

Zastanów się, jakiego psa chcesz adoptować

W schronisku dla psów znajduje się wiele czworonogów – dużych, małych,  z krótką lub długą sierścią… Przy wyborze psa ze schroniska nie powinniśmy jednak patrzeć tylko na wygląd zwierzaka. Jeszcze przed wyborem psa i odwiedzeniem schroniska musimy zastanowić się, jaki psiak najlepiej odnajdzie się w warunkach, jakie możemy mu stworzyć w domu.

Jeśli szukamy leniwego kanapowca, możemy pomyśleć o nieco starszym czworonogu. Jeśli chcemy, by zwierzak towarzyszył nam w wakacyjnych wyprawach, przejażdżkach rowerowych i aktywnym spędzaniu czasu, poszukajmy nieco młodszego psa. Zastanówmy się także, gdzie psiak miałby spędzać więcej czasu – mniejszy czworonóg lub pies z krótką sierścią nie powinien mieszkać na dworze, za to pokaźnych rozmiarów pies w typie kaukaza nie odnajdzie się w ciasnej kawalerce. Określenie, jakich cech poszukujemy u psa, pomoże nam później przy wyborze konkretnego zwierzęcia. Musimy jednak pamiętać, że znalezienie psiego ideału odpowiadającego naszym wymaganiom może być trudne, a nawet niemożliwe. Dlatego zastanówmy się zawczasu, na jakie kompromisy będziemy gotowi.

Przy planowaniu adopcji psa musimy wziąć także pod uwagę naszą sytuację finansową. Jeśli nie stać nas będzie na leczenie psa lub specjalistyczną dietę, kiedy zwierzak zachoruje, powinniśmy zrezygnować z pomysłu posiadania psa. Nawet młody, zdrowy czworonóg w każdej chwili może poważnie się rozchorować. Również z pozoru łagodny i spokojny zwierzak może okazać się problematyczny – wyeliminowanie niepożądanych zachowań często wiąże się z kosztownymi konsultacjami ze specjalistą.

Wejdź na stronę internetową schroniska

Większość schronisk dla psów posiada swoją stronę internetową. Oprócz ogłoszeń psów do adopcji znaleźć można na niej także obowiązującą w danym schronisku procedurę adopcyjną, z którą powinniśmy się zapoznać. Zasady adopcji mogą znacząco się różnić w zależności od placówki. Niektóre schroniska wymagać będą wcześniejszego zapoznania z psem na spacerze, złożenia ankiety, a nawet wizyty psiaka w nowym domu jeszcze przed adopcją. Inne miejsca mogą wydać nam psa od ręki, po samym podpisaniu odpowiednich dokumentów. Jeśli nie mamy zbyt dużej praktyki w opiece nad adoptowanymi psami lub będzie to nasze pierwsze zwierzę, powinniśmy wybrać schronisko wymagające dłuższego procesu adopcyjnego. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na pomoc wolontariuszy przy doborze odpowiedniego zwierzaka i zdążymy upewnić się, że wybrany pies na pewno nam odpowiada jeszcze zanim go adoptujemy.

Na stronach internetowych większych schronisk możemy także zapoznać się ze zdjęciami i opisami psów przeznaczonych do adopcji. Niekiedy pod takimi informacjami znaleźć można numer telefonu do pracownika lub wolontariusza, który przez telefon opowie nam więcej o zwierzęciu i podpowie, czy dany psiak odnajdzie się w naszym domu. W ten sposób możemy również umówić się na zapoznanie z psem pod okiem pracownika schroniska.

Jeśli schronisko nie posiada własnej strony internetowej lub nie umieszcza na niej informacji o psach, powinniśmy udać się do niego osobiście i wśród mieszkających w nim psów wybrać kilka, które będą odpowiadać naszym wymaganiom.

Poznaj wybranego psa ze schroniska

Jeśli schronisko na to pozwala, wybranego przez nas psa powinniśmy odwiedzić i zabrać na spacer przynajmniej kilka razy, zanim go adoptujemy. Dzięki temu nie tylko poznamy charakter psa, sprawdzimy czy ciągnie na smyczy, jak zachowuje się w stosunku do mijanych psów i obcych ludzi. Wspólne spacery przedadopcyjne umożliwią także psu poznanie bliżej swojej nowej rodziny i zbudowanie z nimi relacji. Dzięki temu adoptowany psiak nie trafi do obcego miejsca z zupełnie obcymi sobie ludźmi i będzie czuł się znacznie bezpieczniej.

Przygotuj wyprawkę dla adoptowanego psa

Przed odebraniem psa ze schroniska musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy:

  • miski na jedzenie i wodę,
  • legowisko,
  • akcesoria spacerowe: smycz (minimum 3 metry), szeroka obroża, dopasowane szelki,
  • adresówka z naszym numerem telefonu,
  • karma – na początek najlepsza taka, jaką był żywiony pies w schronisku, by uniknąć biegunek; potem oczywiście można ją zmienić.

Niektóre psy ze schroniska, szczególnie te, które miały w boksie budę, chętnie skorzystają także z klatki kennelowej. Psiakowi możemy także na początku kupić kilka tańszych, bezpiecznych zabawek i lekkostrawne przysmaki, które pomogą podczas szkolenia.