Koty to bez wątpienia jedne z bardziej popularnych zwierząt domowych. Uwielbiamy je mimo tego, że są to prawdziwi indywidualiści, którzy lubią chodzić własnymi ścieżkami. Każdy właściciel chciałby, by jego pupil cieszył się dobrym zdrowiem przez lata. Wielu zadaje sobie także pytanie, jak długo właściwie żyją kociaki?

Średnia długość życia kotów

Oczywiście ciężko będzie określić ile dokładnie może przeżyć kot. Średnio jednak dożywają one około 12 – 15 lat. Dane te jednak ciągle się zmieniają. W dzisiejszych czasach zwierzaki żyją dłużej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Największe szanse na długoletnie życie mają koty domowe. Są one mniej narażone na nieszczęśliwe wypadki, pogryzienia czy choroby.

Co wpływa na wiek mruczka?

Tak naprawdę czynników może być wiele, do najważniejszych należą:
– geny,
– rasa,
– zbilansowana dieta,
– odpowiednia opieka,
– szczepienia,
– ochrona przed pchłami i kleszczami.

Koci rekordziści

Wspominaliśmy, że koty żyją średnio do 15 lat, jednak jak wszędzie tak i tu zdarzają się wyjątki. Odnotowano kilka rekordów, które udowadniają, że te zwierzaki mogą żyć dużo dłużej:
– kocur Spike, mieszkający w Wielkiej Brytanii dożył aż 29 lat,
– kotka Ma, także z Wysp Brytyjskich przebiła średnią niemal o 20 lat,
– kocur Puss, osiągnął nieprawdopodobny wiek 36 lat,
– w Polsce najstarszym kotem została kotka Saba, miała 23 lata.

Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata?

Jest to bardzo często zadawane pytanie. Koty rozwijają się dużo szybciej niż ludzie, dlatego przyjmuje się, że ich pierwszy rok odpowiada naszym 15, kolejny to już około 10 lat ludzkich, a następne to jedynie 4.

Jak widać, koty mogą być naszymi przyjaciółmi na długi czas. Jeśli zdecydujemy się przyjąć mruczka pod nasz dach, musimy być na to przygotowani. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o sprawieniu sobie pupila, zastanówmy się, czy będziemy w stanie zapewnić mu wystarczająco dużo uwagi, przez kolejne kilkanaście lat.