Psy to bardzo wesołe i przyjacielskie czworonogi. Uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu, zawsze chcą być w centrum uwagi, a dla swojego właściciela zrobią wszystko. Każdy, kto posiada tego zwierzaka wie jak istotna jest troska o jego higienę. Co więc zrobić by odpowiednio zadbać nie tylko o czystość ale i jednocześnie zdrowie naszego psiaka?

Czego potrzebuje Twój pies?

W zależności od rasy potrzeby są różne. Jedne wymagają częstego czesania, inne trymowania, zdarzają się i takie, które trzeba strzyc. Chociaż może się wydawać, że tego typu zabiegi są raczej zarezerwowane dla psów rasowych, biorących udział w wystawach, jest to założenie błędne. Dzięki dbaniu o sierść naszego pupila oczyszczamy jego skórę z martwego włosia.

Uszy

Kiedy decydujemy się na psa, warto sprawdzić, czy wybrana przez nas rasa boryka się ze schorzeniami uszu. Niestety niektóre mają skłonność do częstych stanów zapalnych. Na takiego czworonoga trzeba zwracać szczególną uwagę. Na rynku istnieje wiele preparatów, które pomogą nam w dbaniu o higienę uszu naszego pupila. Możemy użyć środków w piance, żelu lub płynie. W przypadku gdy chodzi jedynie o czystość możemy działać sami, jeśli jednak zauważymy niepokojące zaczerwienienie i ciemną wydzielinę w okolicach uszu koniecznie musimy skontaktować się z weterynarzem.

Oczy

Warto zadbać także o nie. Możemy kupić gotowe preparaty do przemywania oczu, ale także użyć esencji herbaty bądź przegotowanej wody. Do przecierania warto używać gazika, jest on bezpieczny i nie spowoduje dodatkowych podrażnień.

Pazury

Obcinanie pazurów to nie tylko domena kotów. Jeśli nasz psiak rzadko biega, a większość życia spędza chodząc po miękkich nawierzchniach, może nie ścierać pazurów. Gdy zauważymy, że są one za długie koniecznie musimy je skrócić. Pamiętajmy, by nie zrobić przy tym zwierzęciu krzywdy. Jeśli nie mamy doświadczenia, zgłośmy się do weterynarza.

Otoczenie

Nie zapominajmy także o czystym legowisku i miskach. Dokładne czyszczenie pojemników i miejsca spania naszego czworonoga również mają ogromny wpływ na jego higienę. To właśnie w legowisku gromadzą się bakterie i pchły.

Już wiecie jak dbać o higienę psa. Z żadnymi zabiegami nie można przesadzać, musimy znaleźć złoty środek. Dzięki temu zapewnimy naszemu pupilowi zdrowy wygląd i unikniemy stresujących dla niego sytuacji.