Koty wychodzące narażone są na ugryzienia kleszczy, które często przenoszą śmiertelne choroby. Jak chronić mruczka przed tym zagrożeniem?

Co może spotkać kota wychodzącego?

Koty, które mają możliwość swobodnego spacerowania po okolicy, mogą napotkać wiele niebezpieczeństw. Wśród zagrożeń czyhających na wychodzącego kota znajdują się nie tylko samochody, agresywne psy puszczone bez smyczy czy walczące o swoje terytorium inne koty. Ogromnym niebezpieczeństwem dla mruczków są także choroby wirusowe, roznoszone przez nieszczepione zwierzęta oraz pasożyty, atakujące przewód pokarmowy i skórę ssaków. Opiekunowie wychodzących kotów powinni więc zadbać o zdrowie swoich podopiecznych, regularnie szczepiąc je przeciwko chorobom zakaźnym, odrobaczając i zabezpieczając pupile przeciwko chorobom przenoszonym przez pasożyty skórne – w szczególności przez KLESZCZE. Choróby odkleszczowe u kota mogą skończyć się nawet śmiercią zwierzaka!

Choroby odkleszczowe kotów

Kleszcze to pasożyty, które kryją się nie tylko w leśnych zaroślach czy na łąkach. Wychodzący z domu kot narażony jest na ich ugryzienia, także spacerując po przydomowym ogródku czy nawet na osiedlowym trawniku. Te niewielkie, trudne do zauważenia w sierści kota pajęczaki, nie tylko żywią się krwią mruczków i mogą wywołać poważną anemię – roznoszą także wiele chorób zagrażających życiu czworonoga. Odkleszczowe choroby, na które narażony jest każdy wychodzący kot to:

  • babeszjoza u kota (Babesia felis) wywołana przez pierwotniaki Babesia spp, zarażające czerwone krwinki;
  • anaplazmoza u kota powodowana przez drobnoustroje Anaplasma spp, atakujące płytki krwi;
  • borelioza u kota, za którą podobnie jak u ludzi odpowiadają krętki Borrelia burgdorferi;
  • zakaźna anemia kotów (FIA) wywołana przez Mycoplasma haemofelis.

Do głównych objawów chorób przenoszonych przez kleszcze należą silne osłabienie, anemia, wysoka gorączka i brak apetytu. Bakterie i pierwotniaki przenoszone przez kleszcze często atakują także narządy mruczka, doprowadzając do krwistych biegunek, wymiotów, obrzęków wewnętrznych, czy żółtaczki. Większość dolegliwości spowodowanych ugryzieniem kleszcza u kota ma ciężki przebieg i wymaga długotrwałego, kosztownego leczenia, które  niestety nie zawsze jest skuteczne. Znaczna część zakażeń chorobami odkleszczowymi kończy się śmiercią kota nawet, jeśli opiekun w porę zauważy niepokojące objawy i zgłosi się ze zwierzakiem do specjalisty. Z tego względu niezwykle ważne jest, by każdy kot wychodzący był odpowiednio zabezpieczany przed kleszczami.

Jak chronić kota przed kleszczami?

Wielu opiekunów kotów wychodzących wie, jak niebezpieczne może być założenie mruczkowi obroży. Wspinający się po drzewie, przechodzący pod ogrodzeniem czy przeskakujący przez płot zwierzak może zahaczyć obrożą o gałąź czy pręt, co może prowadzić nawet do uduszenia.

Stosowanie kropli na kark zwierzęcia to bezpieczny sposób na zabezpieczenie kota przeciwko inwazji kleszczy. Znajdujące się w kroplach na kleszcze dla kota substancje o działaniu roztoczobójczym powodują obumieranie pasożytów tuż po wgryzieniu się w skórę, tym samym znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania zwierzaka na choroby odkleszczowe i zapobiegają anemii. Produkty zawierające Fipronil i dodatkowo (S)-Metopren chronią mruczka również przed pchłami i wszołami. Działanie kropli na kleszcze utrzymuje się od dwóch do czterech tygodni po podaniu, w zależności od wybranego produktu. Z tego względu należy pamiętać o regularnym stosowaniu.

ULOTKA – Fiprex® KOT  |  ULOTKA – Fiprex®  DUO