Kastracja i sterylizacja to zabiegi, które odbierają psu możliwość posiadania potomstwa. Mają także wiele innych zalet, dzięki którym warto je rozważyć.

Kastracja czy sterylizacja psa?

Kastracja i sterylizacja to pojęcia, które często stosuje się zamiennie, choć nieznacznie się od siebie różnią. Sterylizacja to każdy rodzaj zabiegu, który ma pozbawić czworonoga płodności. Natomiast kastracja to jeden z rodzajów sterylizacji – jest to nieodwracalny zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu jąder u samców lub jajników i macicy u suk.

Czy warto wykastrować psa lub sukę?

Główną zaletą kastracji domowych czworonogów jest pozbawienie ich płodności. Zabieg ten pozwala ograniczyć liczbę niechcianego psiego potomstwa i bezdomnych psów. Jednak przeprowadzenie takiej operacji u zwierzaka ma także wiele innych, niezwykle ważnych zalet.

Jakie zalety ma kastracja psa?

Wykastrowanie psa sprawia, że pozbawiony jąder czworonóg przestaje odczuwać popęd płciowy i nie wykazuje tak wiele zachowań z nim związanych. Psy poddane zabiegowi kastracji często przestają reagować na zapach suk w cieczce, dzięki czemu mają mniejszą skłonność do ucieczek w poszukiwaniu partnerki. Są także mniej skłonne do znaczenia moczem swojego terytorium i rzadziej prowokują konflikty z innymi samcami. Kastracja psa chroni go także przed niektórymi chorobami, takimi jak nowotwory jąder czy dolegliwościami związanymi z prostatą.

Jakie są zalety sterylizacji suki?

Zabieg usunięcia jajników i macicy u suki całkowicie niweluje cieczki, które wiążą się z wahaniami nastroju i uciążliwym plamieniem. Wykastrowane suki są także chronione przed potencjalnie śmiertelnym ropomaciczem i nie cierpią z powodu ciąży urojonej. Przeprowadzenie sterylizacji u suki zmniejsza również ryzyko nowotworów listwy mlecznej i innych chorób związanych z układem rozrodczym.

Czy kastracja ma jakieś wady?

Trzeba pamiętać, że jądra i jajniki odpowiadają nie tylko za płodność – narządy te produkują również hormony, które wpływają na całe funkcjonowanie organizmu zwierzęcia. Przeprowadzenie kastracji u psa ingerować więc będzie w jego układ hormonalny, czego skutkiem jest najczęściej spowolnienie metabolizmu i zwiększenie apetytu, prowadzące do nadwagi. Psy poddane zabiegowi kastracji lub sterylizacji wymagać będą odpowiedniej diety i zwiększonej ilości ruchu, które zapobiegną nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Kiedy można wykastrować psa i sukę?

Zbyt wczesna kastracja może uniemożliwić czworonogowi prawidłowy rozwój organizmu, w szczególności układu kostnego. Dlatego zabieg ten najlepiej jest przeprowadzać dopiero po zakończeniu okresu wzrostu. W zależności od rasy i wielkości, psa poddać można kastracji najwcześniej w pierwszym lub drugim roku życia (im większy pies, tym wolniej się rozwija). Suki najbezpieczniej jest sterylizować dopiero po pierwszej cieczce, która jest objawem osiągnięcia pełnej dojrzałości fizycznej.

Jak opiekować się psem po zabiegu kastracji?

Kastracja i sterylizacja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów znanych każdemu lekarzowi weterynarii. Należą też do jednych z najbezpieczniejszych operacji przeprowadzanych na domowych czworonogach. Wykonywana pod narkozą kastracja trwa krótko, a rany po niej goją się zazwyczaj szybko i bezproblemowo. Trzeba jednak pamiętać, by psu po operacji uniemożliwić lizanie rany i wygryzanie szwów. Z tego względu wykastrowany pies powinien przez kilka dni chodzić w kołnierzu, który nie pozwoli zwierzakowi sięgnąć pyskiem w okolice krocza. Suce natomiast można założyć lekkie ubranko osłaniające szwy przed zanieczyszczeniami.