Drapak dla kota to podstawowy element wyposażenia domu każdego kociarza. Jak wybrać najlepszy drapak?

Po co kotu drapak?

Drapak dla kota musi znaleźć się w domu każdego opiekuna mruczka. Sprzęt ten przede wszystkim pozwala zwierzakowi zaspokajać swoje naturalne instynkty, czyli ścierać stale rosnące pazury i znaczyć terytorium uwalniając feromony znajdujące się między poduszeczkami łap. Dobrze dobrany drapak może także stanowić doskonały punkt obserwacyjny dla kota, który uwielbia przesiadywać na wysokości. Trzeba jednak pamiętać, że drapak dla kota musi być dostosowany do zwyczajów i upodobań naszego czworonoga – inaczej mruczek będzie realizował swoje potrzeby w uciążliwy dla nas sposób, na przykład drapiąc meble, ściany czy wspinając się po zasłonach…

Jak wybrać najlepszy drapak dla kota?

W sklepach zoologicznych znaleźć można przeróżne rodzaje drapaków – pionowe, poziome, stojące, zawieszane na ścianie… Nic dziwnego więc, że wybór najlepszego sprzętu może sprawiać trudność początkującym kociarzom. Chcąc wybrać najlepszy drapak dla kota powinniśmy bliżej przyjrzeć się zachowaniu naszego zwierzaka.

Drapak pionowy

Tego rodzaju sprzęt to zazwyczaj samodzielnie stojący słupek owinięty grubym sznurem. Doskonale sprawdzi się w przypadku kotów, które lubią ścierać pazury na pionowych powierzchniach, takich jak nogi od stołu czy ściany. Przy zakupie pionowego drapaka dla kota trzeba upewnić się, że jest on umieszczony na stabilnej podstawie. Wysokość słupka powinna umożliwiać zwierzakowi rozciągnięcie całego ciała i wyprostowanie łap podczas drapania.

Drapak poziomy

Wykonany jest zazwyczaj z falistej tekstury, choć może mieć także postać maty stworzonej z zaplecionego sznura. Poziomy drapak będzie najlepszym wyborem dla mruczków, które lubią drapać dywany lub siedzisko kanapy.

Drapak w kształcie fali

Taki drapak wykonany najczęściej z grubej tektury umożliwia zwierzakowi ścieranie pazurów pod różnymi kątami. Górki i dołki mogą także stanowić miejsce odpoczynku dla czworonoga.

Drapak-drzewko

Drapak dla kota w kształcie drzewka zbudowanego z kilku słupków, półek i kryjówek to najlepszy wybór dla osób, które mają w domu dużo miejsca. Umożliwia mruczkowi ścieranie pazurów zarówno pionowo, jak i poziomo, a dodatkowo stanowi także doskonały punkt obserwacyjny i bezpieczną kryjówkę. Przy wyborze tego drapaka należy upewnić się, że konstrukcja jest stabilna i nie wywróci się nawet, gdy mruczek wskoczy na nią z rozpędu.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Trzeba jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego drapaka dla kota to nie wszystko – zwierzaka trzeba jeszcze zachęcić do korzystania z tego sprzętu.

Drapak dla kota należy ustawić w miejscu, w którym zwierzak najczęściej przebywa. Nie powinien być to najdalszy kąt kuchni czy sypialni – ustawienie sprzętu na przykład w salonie lub w przedpokoju da zwierzakowi poczucie, że uwalniane podczas drapania feromony i powstające ślady po pazurach zauważalne będą dla wszystkich domowników i gości. Jeśli mruczek zaczął drapać domowe sprzęty (kanapy, ściany, nogi od stołu), drapak należy postawić jak najbliżej tych miejsc.

Do korzystania z drapaka można zachęcić kota także poprzez posypanie go szczyptą kocimiętki. Ważne jest także chwalenie mruczka za każde zainteresowanie drapakiem i korzystanie z niego w odpowiedni sposób.