Właściwie pielęgnowana okrywa włosowa może być prawdziwą ozdobą domowego czworonoga. Jak zadbać o psią sierść, by była zdrowa, lśniąca i miła w dotyku?

Pielęgnowanie sierści psa

Wielu opiekunów psów marzy o tym, by ich podopieczny zachwycał swoim wyglądem każdego przechodnia. Zadbana sierść jest niezwykle istotna w przypadku psów rasowych, które prezentowane są na wystawach. Niestety ograniczanie pielęgnacji psiej okrywy włosowej do okazjonalnego czesania nie zawsze wystarcza. Oto kilka sposobów, które pozwolą na utrzymanie sierści psa w doskonałej kondycji.

Regularne szczotkowanie

Codzienne czesanie zwierzęcia nie tylko pozwala na ograniczenie wypadającej sierści. Zabieg ten stanowi także doskonały masaż dla skóry zwiększający jej ukrwienie i elastyczność. Przy szczotkowaniu ważna jest regularność i dopasowanie narzędzi do rodzaju sierści czworonoga. Psy o krótkiej okrywie włosowej, bez podszerstka najlepiej jest czesać delikatną, gumową rękawicą z wypustkami. Zwierzaki o dłuższej, niezbyt gęstej sierści powinny być czesane przy użyciu drucianej szczotki o zaokrąglonych końcach szpilek. W przypadku obdarzonych gęstym podszerstkiem psów sprawdzi się najlepiej trymer hakowy lub furminator.

Kąpiele

Zbyt częste kąpanie psa może doprowadzić do przesuszenia skóry, dlatego powinniśmy robić to tylko w razie konieczności. Psiaki należy kąpać przy użyciu dedykowanych dla nich szamponów – ludzkie kosmetyki mogą drażnić delikatną skórę zwierzęcia i pozostawiać po sobie nieprzyjemny dla niego zapach. Kosmetyki dostosowujemy do rodzaju sierści i ewentualnych dolegliwości naszego podopiecznego. Na rynku znaleźć można całą gamę psich szamponów i odżywek – nawilżających, wygładzających, do sierści krótkiej, długiej czy przeznaczonych dla danej maści. Przed rozpoczęciem kąpieli powinniśmy najpierw dokładnie rozczesać psi włos, rozplątać kołtuny i wyciąć sfilcowane strąki. Po umyciu czworonoga należy dokładnie wytrzeć ręcznikiem, a jeśli psiak należy do tych bardziej „ofutrzonych” można wspomóc się również suszarką ustawioną na niską temperaturę. Dokładne wysuszenie psa zapobiegnie tworzeniu się odparzeń skóry i problematycznych hot-spotów.

Suplementy na zdrową sierść

Wpływ na dobrą kondycję sierści czworonoga ma również jego dieta. Wysokiej jakości karma o dużej zawartości mięsa pozwoli psiej skórze wytworzyć mocny i zdrowy włos. W przypadku psów ze skłonnościami do problemów skórnych, czy matową i łamliwą sierścią przydatne może okazać się uzupełnienie jego diety o suplementy wspomagające kondycję skóry. Należą do nich przede wszystkim suszone drożdże browarnicze, bogate w biotynę i beta-glukany oraz olej z łososia, który wzbogaca dietę czworonoga o kwasy tłuszczowe omega-3. Suplementy te powinny być dawkowane zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie produktu. Psom karmionym dietą BARF można okazjonalnie podawać surowe jajka – kurze lub przepiórcze.