Każdy opiekun psa powinien wiedzieć, jakie pokarmy są trujące dla jego czworonożnego pupila. Oto lista produktów, których nie wolno dawać psom!

Jakich produktów nie dawać psom?

Dieta domowego czworonoga powinna dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych, a każde dodatkowe przysmaki mogą jedynie przyczynić się do nadwagi i otyłości. Dlatego dokarmianie psa ludzkim jedzeniem nigdy nie jest dobrym pomysłem! Istnieje jednak kilka produktów, których podawanie może skończyć się o wiele gorzej… Oto lista najbardziej niebezpiecznych pokarmów!

Lista produktów zakazanych dla psów

Na liście przekąsek, których nie należy podawać psom, znalazły się pokarmy mogące wywołać silne zatrucie, uszkodzenie przewodu pokarmowego, a nawet śmierć zwierzaka. Które przysmaki z ludzkiego stołu nigdy nie powinny trafić do psiego pyska?

Czekolada i kakao

Do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla psów substancji należy teobromina, która znajduje się w składzie ziaren kakaowca wykorzystywanych między innymi do produkcji czekolady. Działa ona toksycznie na układ nerwowy, wątrobę, nerki i trzustkę psa, a jej spożycie może wywołać u zwierzaka drgawki, wymioty, zaburzenia pracy serca i śpiączkę. Dla niektórych psów spożycie ledwie 20 g gorzkiej czekolady może skończyć się śmiercią w ciągu kilku godzin!

Cebula i czosnek

Cebula, czosnek i szczypiorek to rośliny zawierające wysoce toksyczne dla psów związki siarki. Ich trujące działanie polega na niszczeniu błony komórkowej czerwonych krwinek zwierzaka, co prowadzi do ciężkiej anemii hemolitycznej. Do objawów zatrucia cebulą należy przede wszystkim bladość błon śluzowych, osłabienie i przyspieszenie oddechu, a w cięższych przypadkach dojść może do niewydolności nerek i śmierci czworonoga.

Gotowane i pieczone kości

Nawet surowe kości podane psu w zbyt dużych ilościach są niebezpieczne. Zawarte w nich substancje mineralne zbijają się w jelitach psa w twarde, suche masy, które mogą zablokować przewód pokarmowy czworonoga i doprowadzić do jego śmierci. Jednak szczególne niebezpieczeństwo stanowią kości poddane obróbce termicznej. Podczas gotowania, pieczenia lub smażenia zmienia się struktura kości – stają się one twarde i łamią się na ostre kawałki, które mogą poranić psu przełyk, jelita i żołądek, prowadząc do krwotoków wewnętrznych.

Winogrona i rodzynki

Zarówno świeże, jak i suszone winogrona stanowią dla psa silną truciznę. Wymioty, biegunka, zaburzenia koordynacji ruchowej i brak apetytu to objawy, które mogą pojawić się u zwierzaka po zjedzeniu zaledwie 3 g rodzynek! U niektórych psów taka dawka może wywołać także ostrą niewydolność nerek, która często prowadzi do szybkiej śmierci czworonoga.

Słodycze z ksylitolem

W organizmie psa ksylitol wchłania się wyjątkowo szybko i powoduje gwałtowny wyrzut insuliny. Prowadzi to do nagłego spadku poziomu glukozy we krwi zwierzaka, co może skutkować zapaścią i bardzo szybką śmiercią. Ksylitol znajduje się w składzie wielu słodyczy – lodów, ciastek, a nawet gumy do żucia… Dlatego nigdy nie należy częstować nimi psa!