Wydaje ci się, że twój kot ostatnio śpi więcej, niż dotychczas? Sprawdź, ile powinien spać domowy mruczek i co zrobić, jeśli kot ciągle śpi!

Ile powinien spać kot?

Koty to zwierzęta, które poświęcają naprawdę dużo czasu na sen. Ilość tego czasu zależy przede wszystkim od wieku czworonoga.

  • Młode kocięta mogą spać nawet 20 godzin dziennie. Sen umożliwia prawidłowy wzrost i pozwala odpocząć po intensywnej zabawie.
  • Dorosły mruczek powinien dziennie przesypiać od 12 do 18 godzin na dobę. Znaczna część snu u dorosłego kota to tak naprawdę drzemki – zwierzak pozostaje czujny i jest w stanie szybko rozbudzić się na dźwięk otwieranej szafki z karmą.
  • Koty w zaawansowanym wieku śpią zazwyczaj około 20 godzin dziennie. Starszy organizm szybciej się męczy, potrzebuje więc regeneracji i odpoczynku.

Istnieje jednak kilka sytuacji, które mogą sprawić, że czas poświęcany na sen przez kota znacząco się wydłuży. Dlaczego tak się dzieje i kiedy należy się martwić, że kot ciągle śpi?

Dlaczego kot ciągle śpi?

Przyczyn, dla których kot śpi więcej, niż zazwyczaj, jest naprawdę wiele. Do najczęstszych sytuacji, które mogą zmienić koci rozkład dnia, należą:

  • Zmiany pogody i pory roku. Niektóre koty są wrażliwe na spadki ciśnienia i mogą spać dłużej w pochmurne, deszczowe dni. Również upały nie będą zachęcać czworonoga do zbytniego przemęczania się i spowodują, że mruczek będzie poświęcać kilka dodatkowych godzin na leniwe drzemki.
  • Nuda i smutek. Brak ciekawego zajęcia w ciągu dnia nie motywuje kota do jakiejkolwiek aktywności. Wręcz przeciwnie – może sprawić, że zwierzak stanie się smutny, osowiały i więcej czasu będzie przebywać w ukryciu.
  • Stres i konflikty z innymi zwierzakami. Ciągłe napięcie nie zachęca wprawdzie do głębokiego snu, jednak silnie zestresowany kot może unikać opuszczania bezpiecznego miejsca i pozostawać w bezruchu przez większość dnia.
  • Ból i choroba. Problemy zdrowotne, ból przy poruszaniu się czy osłabienie przy braku apetytu mogą sprawić, że zwierzak zacznie więcej spać. Kot, który ciągle śpi, może cierpieć na przykład na cukrzycę lub choroby nerek. Również zatrucia mogą powodować letarg przypominający sen.

Niektóre z tych sytuacji nie będą powodem do zmartwień. Inne wymagać będą pilnego udzielenia kotu pomocy albo większego zaangażowania od opiekuna mruczka.

Co zrobić, kiedy kot ciągle śpi?

U starzejącego się kota liczba przesypianych godzin będzie stopniowo wzrastać – jest to całkowicie naturalne zjawisko. Jeśli jednak kot nagle zaczął więcej spać, warto wybrać się z nim do lekarza weterynarii. Specjalistę należy poinformować o każdym nietypowym zachowaniu zwierzaka i poprosić o zlecenie badań mogących wykluczyć choroby sprawiające, że kot ciągle śpi.

Trzeba przy tym pamiętać, że przesypianie całego dnia u zdrowego kota również nie jest dobrym objawem. Nawet jeśli nie jest wywołane przez chorobę, może prowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia mruczka – na przykład doprowadzając go do nadwagi. Dlatego kotom, które ciągle przebywają w ukryciu i nie chcą się ruszać, warto poświęcić więcej uwagi. Wspólna zabawa, podawanie posiłków w interaktywnych zabawkach czy spacery na smyczy mogą być dobrym urozmaiceniem dnia dla znudzonego zwierzaka!