Lato to dla wielu psów bardzo trudna pora roku. Sprawdź, jak zadbać o psa latem i o czym musisz pamiętać, by twój pupil był bezpieczny!

Na co narażone są psy latem?

Większość domowych czworonogów uwielbia piękne, słoneczne dni, wakacyjne wyjazdy i wyprawy nad wodę. Niestety letnia sielanka może skończyć się dla psiaka tragicznie! I nie chodzi tu wyłącznie o potencjalnie śmiertelne przegrzanie – na zwierzaka czyha także wiele innych niebezpieczeństw… Jak dbać o psa latem, by w mógł on w pełni korzystać z tej pięknej pory roku?

Unikaj najbardziej upalnych godzin

Podczas spaceru w pełnym słońcu nawet człowiek może dostać udaru! Na potencjalnie śmiertelne przegrzanie narażone są szczególnie psy o skróconych pyskach (takie jak mopsy, buldogi czy boksery), szczenięta i starsze, osłabione czworonogi. Jednak nawet zdrowy, silny psiak może zasłabnąć, gdy temperatura na dworze przekracza 28 stopni! Zwierzak może też poparzyć sobie łapki na rozgrzanym chodniku – takie rany są niezwykle bolesne i naprawdę długo się goją…

Chcąc zadbać o psa latem, unikaj wyprowadzania go z domu w najbardziej upalne dni. Spacery planuj wcześnie rano i po zachodzie słońca. Jeśli twój psiak naprawdę musi wyjść koło południa, zabierz go tylko na szybką rundkę po zacienionym trawniku. W tak gorące dni bezwzględnie unikaj intensywnej aktywności fizycznej, nie proponuj psu biegania za piłką ani nie zabieraj go na wycieczki rowerowe!

Zadbaj o skórę i sierść psa

Sierść psa nie chroni go wprawdzie przed wysoką temperaturą otoczenia, jednak stanowi barierę dla promieni słonecznych mogących poparzyć delikatną skórę czworonoga. Golenie sierści i pozbawianie zwierzaka takiej ochrony może więc narobić więcej szkody, niż pożytku. Latem najważniejsze jest wyczesywanie nadmiaru podszerstka – to właśnie on nie pozwala na oddawanie ciepła do otoczenia.

Na poparzenia słoneczne narażone są w szczególności psy bez sierści. Ich nagą skórę należy smarować kremem z filtrem UV. Warto także osłonić ją przed słońcem, zakładając psu przewiewną, białą koszulkę.

Latem dbaj o nawodnienie psa

Psy nie mają gruczołów potowych na powierzchni ciała – znajdują się wyłącznie na łapach. Nie znaczy to jednak, że podczas upału nie mogą się odwodnić! Intensywne dyszenie powoduje szybką utratę wody z organizmu, która prowadzić będzie do niebezpiecznego odwodnienia. Z tego względu domowe czworonogi muszą mieć zapewniony stały dostęp do chłodnej, czystej wody. Wychodząc z psem latem na spacer, zawsze zabieraj butelkę wody – dla siebie i dla psa!

Uważaj na pasożyty i węże

Podczas letnich spacerów czworonóg narażony jest przede wszystkim na ataki kleszczy, które mogą przenosić śmiertelne dla psów choroby. Niestety pajęczaki te można spotkać nie tylko na polach – kleszcze żyją także w lasach i parkach, a nawet na osiedlowych trawnikach! Nawet jedno ugryzienie kleszcza może skończyć się tragicznie, dlatego każdego psiaka należy zabezpieczać przy użyciu skutecznych preparatów. Krople Fiprex zawierające fipronil są wodoodporne, dlatego sprawdzą się nawet podczas wakacji nad jeziorem!

Kleszcze to jednak nie jedyne pasożyty mogące zaatakować czworonoga, czyhają na nie również pasożyty wewnętrzne. Na zarobaczenie narażone są przede wszystkim te psiaki, które lubią polować na drobne gryzonie. Jednak nawet psy bez takich skłonności mogą zakazić się tasiemcem lub nicieniem – chociażby wąchając odchody innego, zarobaczonego zwierzaka… Przed silnym zarobaczeniem ochronią psa tabletki InPar zawierające skuteczne substancje zwalczające pasożyty wewnętrzne.

W wysokiej trawie można spotkać także jadowite żmije. Jedno ukąszenie tego węża stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla małych psów, jednak nawet dużemu czworonogowi należy udzielić natychmiastowej pomocy. Spuchnięte miejsce ugryzienia, senność i ślinotok to pierwsze objawy ukąszenia. Zwierzak ugryziony przez żmiję musi jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza weterynarii!

Jak zadbać o psa latem? Uważnie obserwuj zachowanie pupila!

Każde nietypowe zachowanie psa powinno wzbudzić czujność opiekuna. Do niepokojących objawów należą przede wszystkim:

  • biegunka i wymioty,
  • posmutnienie i apatia,
  • ciężkie dyszenie,
  • ślinotok,
  • zmiana koloru dziąseł na intensywnie czerwony lub blady,
  • dreszcze,
  • utrata przytomności.

Jeśli zaobserwujesz u swojego pupila takie objawy, natychmiast zabierz go do najbliższej przychodni weterynaryjnej. Udar cieplny, odwodnienie i choroby odkleszczowe stanowią poważne zagrożenie dla życia psa i mogą szybko doprowadzić do śmierci zwierzaka!