Dogoterapia to sposób wspomagania terapii, w którym specjaliście towarzyszy specjalnie przeszkolony pies. Na czym polega ta metoda i kiedy się ją stosuje?

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia, zwana także kynoterapią, to metoda wykorzystująca wyjątkową więź łączącą człowieka i psa. Rolą zwierzaka jest motywowanie chorej osoby do udziału w zajęciach, ćwiczeniach i aktywnościach, które mogą poprawić jej zdrowie. Kontakt ze specjalnie przeszkolonym psem może również zmniejszać stres, wspierać koncentrację i kontrolę nad emocjami, umożliwiać przełamanie różnych lęków czy poprawiać samoocenę.

Kiedy stosuje się dogoterapię?

Wskazaniem do korzystania ze wsparcia dogoterapii mogą być:

  • porażenie mózgowe,
  • autyzm, zespół Downa lub Aspergera,
  • choroba Alzheimera,
  • stany po udarze skutkujące niedowładami lub zaburzeniami intelektualnymi,
  • liczne zaburzenia i choroby psychiczne (depresja, stany lękowe, schizofrenia),
  • długotrwały pobyt w szpitalu lub hospicjum.

Obecność wyszkolonego psa może być pomocna także podczas zajęć dla osób wymagających resocjalizacji (na przykład podczas pobytu w więzieniu) czy w sytuacjach silnego stresu i lęku spowodowanego miedzy innymi obciążającą psychicznie pracą lub fobią.

Jakie psy pracują w dogoterapii?

Kontakt z dość specyficznie zachowującymi się osobami jest bardzo obciążający dla zwierzęcia. Dlatego psy do dogoterapii muszą charakteryzować się określonymi cechami. W pracy czworonoga niezwykle ważne są:

  • łagodne usposobienie,
  • przyjazne nastawienie do ludzi i innych psów,
  • tolerancja i cierpliwość,
  • duża podatność na szkolenie i chęć do wykonywania powtarzalnych komend,
  • duża zdolność do adaptacji w nowych miejscach,
  • stosunkowo niska wrażliwość na ból,
  • duża przewidywalność zachowania.

Nie wszystkie psy sprawdzają się w tej pracy. Z naboru wyklucza się między innymi psy o nieznanej przeszłości, rasy uważane za agresywne i chore czworonogi.

Do celów terapii najczęściej wybierane są labradory i goldeny, nowofundlandy, samojedy, beagle i różne spaniele. Jednak każdy pies mający w przyszłości brać udział w zajęciach z dogoterapii musi przejść rygorystyczny proces kwalifikacji.

Kto może zostać dogoterapeutą?

Dogoterapeutą może zostać osoba, która uzyskała przede wszystkim wymagane w tym przypadku wykształcenie. Chcąc w przyszłości pomagać ludziom przy pomocy psa, musi ukończyć szkołę wyższą z psychologii, pedagogiki lub rehabilitacji. Drugim krokiem jest odbycie specjalnego kursu zawodowego.

Jak szkoli się psy do dogoterapii?

Szkolenie na psa terapeutycznego powinno zacząć się już od pierwszych dni życia szczeniaka. Malucha należy przede wszystkim poddać starannej socjalizacji, a także przyzwyczaić do wielu codziennych i nietypowych sytuacji.

Szkoleniu zakończonym egzaminem poddawana jest para – pies i jego przewodnik. Podczas egzaminu na dogoterapeutę sprawdzane są przeróżne umiejętności psa, odporność na stres i reakcje na sytuacje mogące spotkać zwierzaka podczas pracy. Zdany egzamin upoważnia daną parę do prowadzenia zajęć z dogoterapii przez 12 miesięcy. Po roku konieczne jest odnowienie uprawnień.

Jak chorzy mogą skorzystać z zajęć terapeutycznych z psem?

Ceny zajęć z udziałem psa są wyjątkowo zróżnicowane. Niektóre odbywają się na zasadzie wolontariatu, inne mogą kosztować nawet 300 zł za godzinę. Chcąc skorzystać z pomocy dogoterapii należy zawsze upewnić się, że pies i jego przewodnik mają aktualne uprawnienia do prowadzenia terapii. Szczególnie ważne jest to w przypadku zajęć dla dzieci – nieprzeszkolony lub chory psiak może bowiem zachowywać się nieprzewidywalnie i niebezpiecznie!