Niechęć do spacerów i zabawy, brak apetytu… Czy to mogą być objawy depresji u psa? Sprawdź, jak możesz pomóc psu, który wpadł w depresję!

Czy pies może mieć depresję?

Depresja to choroba, która dotyka nie tylko człowieka – cierpieć mogą na nią także domowe czworonogi. Podobnie jak u ludzi, depresja u psa wywoływać może prawdziwe cierpienie. Dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować! Jakie mogą być przyczyny nagłego lub przewlekłego spadku nastroju u czworonoga? Jak objawia się depresja u psa i jak można poprawić nastrój zwierzakowi?

Przyczyny depresji u psa

Przyczyny depresji nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że w tej chorobie znaczącą rolę odgrywa serotonina (neuroprzekaźnik nazywany hormonem szczęścia), której zbyt niska aktywność w mózgu powoduje obniżenie nastroju. Do wydzielania tego neuroprzekaźnika dochodzi w sytuacjach, które powodują przyjemność i satysfakcję. Pojawienie się depresji u psa może więc mieć związek ze zbyt monotonnym środowiskiem, które uniemożliwia zwierzakowi prezentowanie naturalnych zachowań zwiększających aktywność serotoniny. Na pojawienie się depresji u psa mogą mieć wpływ:

 • odizolowanie od opiekuna (na przykład u psów przetrzymywanych w kojcu lub na długo zostawianych w domu bez opieki),
 • brak przyjemnych interakcji z innymi psami lub zbyt mało zabawy z opiekunem,
 • niewystarczająca możliwość eksploracji otoczenia (za krótkie i monotonne spacery, zbyt krótka smycz ograniczająca swobodę),
 • brak możliwości żucia i gryzienia (podawanie wyłącznie karmy z miski, ograniczenie dostępu do gryzaków i zabawek),
 • brak poczucia bezpieczeństwa (stosowanie kar i krzyku, brak codziennej rutyny, ciągłe nieoczekiwane zmiany),
 • niewystarczająca socjalizacja lub nieprzepracowane traumy (częste stykanie się z trudnymi, stresującymi sytuacjami na spacerach lub w domu).

Po czym poznać, że pies ma depresję?

Podobnie jak u ludzi, depresja u psa powodować będzie wyraźne obniżenie nastroju i zwiększoną drażliwość, a także rezygnację z zachowań, które mogłyby poprawić nastrój. Wśród objawów depresji u psa wymienić można:

 • niechęć do wychodzenia na spacer,
 • niereagowanie na zaproszenia do zabawy,
 • agresywne zachowanie w stosunku do innych psów i ludzi,
 • brak apetytu,
 • zaburzony rytm snu – przesypianie większości dnia lub kręcenie się w nocy bez celu,
 • wzmożone reakcje lękowe, wycofanie.

Nie u każdego czworonoga wystąpić muszą wszystkie wymienione zmiany w zachowaniu – niektóre zwierzaki będą prezentować całą ich gamę, inne na przykład stracą tylko zainteresowanie zabawą lub spotkaniami z innymi psami. Objawy depresji u psa mogą pojawić się nagle w związku ze zmianą codziennej rutyny lub stopniowo narastać.

Trzeba przy tym pamiętać, że objawy depresji u psa wcale nie musza oznaczać spadku nastroju – równie dobrze mogą być związane z osłabieniem spowodowanym chorobą lub unikaniem aktywności ze względu na odczuwany przez psa ból. Dlatego jeśli u zwierzaka pojawią się zachowania mogące świadczyć o depresji, należy przede wszystkim dokładnie go przebadać. Dopiero po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych można skupić się na leczeniu depresji u psa.

Co zrobić, kiedy pies ma depresję?

W leczeniu depresji u psa niezbędna będzie pomoc doświadczonego behawiorysty. Specjalista od zachowań psów wyjaśni, co u danego czworonoga mogło spowodować posmutnienie i zaleci niezbędne zmiany. Mogą one obejmować zabieranie psa na dłuższe spacery, zapewnienie odpowiedniej socjalizacji i spotkań z innymi czworonogami, a także zmianę sposobu żywienia lub rodzaju proponowanej psu zabawy.

W przypadkach, gdy depresji u psa towarzyszyć będą silne lęki lub zachowania agresywne, niezbędne może okazać się podawanie psu antydepresantów. Leki przeciwdepresyjne dla psa muszą być zawsze dobrane przez lekarza weterynarii, który ustali odpowiednie dawkowanie i częstotliwość ich podawania.