Czy cały rok trzeba zabezpieczać psa i kota przeciwko kleszczom? Sprawdź, kiedy aktywne są te pasożyty i czy zimą twój pupil naprawdę będzie bezpieczny!

W jakich miesiącach nie ma kleszczy?

Każdy opiekun domowego czworonoga wie, jak niebezpieczne dla psów i kotów są patogeny przenoszone przez kleszcze. Choroba odkleszczowa potrafi doprowadzić do śmierci nawet najbardziej odpornego zwierzaka! Niestety wśród niektórych psiarzy i kociarzy wciąż panuje przekonanie, że pasożyty te aktywne są tylko od marca do maja i od września do listopada…. Czy zimą zwierzak naprawdę jest bezpieczny?

Czy kleszcze są aktywne zimą?

Przyjęło się mówić, że najwięcej kleszczy jest wiosną i jesienią. Jednak aktywność tych pasożytów wcale nie ogranicza się do tych pór roku! Okres ich żerowania zależy bowiem od pogody i temperatury. Coraz cieplejsze zimy, brak siarczystych mrozów i niewielkie opady śniegu sprawiają, że kleszcze mogą zaatakować czworonoga nawet w środku kalendarzowej zimy. Szczególnie niebezpieczne są nagłe zimowe ocieplenia, gdyż wychodzące z ukrycia podczas cieplejszych dni kleszcze są wyjątkowo wygłodniałe – w tych dniach znacząco zwiększa to ryzyko zachorowania na potencjalnie śmiertelną chorobę odkleszczową.

Jaka temperatura zabija kleszcze?

Kleszcze najlepiej czują się w umiarkowanej temperaturze i przy wysokiej wilgotności. Zarówno gorące, suche lato, jak i przymrozki mogą zmniejszyć aktywność tych pasożytów, jednak nie sprawiają, że znikają one całkowicie. Pasożyty te są bowiem doskonale przystosowane do przeżycia w nawet najtrudniejszych warunkach. Podczas spadku temperatury poniżej zera kleszcze chowają się w ściółce leśnej i pod liśćmi, gdzie czekają na ocieplenie. Nie zabije ich nawet zalegający na trawnikach śnieg.

Dopiero mrozy poniżej -7 stopni utrzymujące się przez kilka dni mogą zabić larwy i formy dorosłe kleszczy. Niestety tak niskie temperatury występują coraz rzadziej, co nie pozwala na naturalne ograniczanie liczebności tych pasożytów. Z tego względu domowego czworonoga należy zawsze zabezpieczać przeciwko kleszczom – niezależnie od pory roku!

ULOTKA – Fiprex® L | ULOTKA – Fiprex® KOT