Każdy zwierzak powinien być zabezpieczany przed kleszczami. Tylko jaki preparat na kleszcze dla psa i kota będzie najlepszym wyborem?

Co na kleszcze dla psa i kota będzie najlepsze?

Każdy opiekun domowego czworonoga wie, jak ważne jest zabezpieczenie pupila przeciw atakom kleszczy. Jednak przy tak wielu dostępnych na rynku preparatach na kleszcze wybór najlepszego z nich wcale nie jest łatwy… Obroże, krople, tabletki czy naturalne suplementy? Sprawdź, co będzie najlepsze na kleszcze dla psa i kota!

Po czym poznać dobry preparat na kleszcze?

Choroby przenoszone przez kleszcze stanowią śmiertelne zagrożenie dla domowych czworonogów – dlatego tak ważne jest zabezpieczanie zwierzaka przed kleszczami przez cały rok. Regularność stosowania środków przeciw kleszczom to jednak nie wszystko! By preparat spełniał swoje zadanie, musi charakteryzować się kilkoma cechami, które zapewnią jego skuteczność i bezpieczeństwo. Wybierając sposób zabezpieczenia psa lub kota przeciw kleszczom należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj użytych w preparacie substancji czynnych – ich skuteczność w zwalczaniu kleszczy musi być potwierdzona badaniami naukowymi,
  • trwałość – powinien on zachowywać swoją skuteczność nawet, gdy zwierzak zmoknie podczas deszczu, musi być też odporny na zniszczenie,
  • wpływ na zachowanie i bezpieczeństwo zwierzęcia – forma preparatu nie powinna ingerować w codzienne funkcjonowanie czworonoga, nie może tez wykazywać żadnych skutków ubocznych.

Krople, obroże czy tabletki?

Niestety nie wszystkie dostępne na rynku preparaty spełniają wszystkie powyższe kryteria! Jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów zabezpieczeń przeciw kleszczom?

Obroże przeciwkleszczowe

Zakładanie zwierzakowi obroży przeciwkleszczowej to jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania czworonoga przeciw atakom pasożytów. Obroże zawierają skuteczne, przebadane środki i zachowują swoje działanie nawet przez kilka miesięcy. Niestety metoda ta nie jest pozbawiona wad. By obroża była skuteczna, musi przylegać do skóry zwierzaka – tak ciasno założona może drażnić psa, wycierać sierść i powodować stany zapalne skóry. Niektóre psy potrafią pogryźć nawet ciasno założoną obrożę, a jej fragmenty mogą utknąć w przewodzie pokarmowym, co wymagać będzie chirurgicznego usunięcia. Stosowanie obroży jest niebezpieczne również w przypadku kotów wychodzących. Skaczący po drzewach mruczek może zahaczyć się opaską o gałąź i utknąć na wysokości, a nawet się udusić! Niektóre obroże mogą także stracić swoje działanie na skutek kontaktu z wodą, na przykład podczas deszczu lub kąpieli w kałuży, mogą również wydzielać nieprzyjemny, chemiczny zapach drażniący czworonoga.

Krople na kleszcze

Krople podawane na skórę psa lub kota są równie skuteczne, co obroże przeciwkleszczowe, zawierają bowiem substancje o naukowo potwierdzonym działaniu. Nie wywołają natomiast dyskomfortu u czworonoga, nie zostaną przez niego zjedzone ani nie zaczepią się o gałęzie w trakcie spaceru. Nie wpływają również na funkcjonowanie narządów wewnętrznych ani nie wydzielają zapachu, który mógłby drażnić węch zwierzaka. Po aplikacji kropli przeciwkleszczowch FIPRex SPOT-ON, możemy kąpać pupila ale nie częściej niż raz w tygodniu, pamiętając o zachowaniu dwóch dni przerwy przed i po podaniu preparatu. Dostępne w większości sklepów zoologicznych, lecznicach weterynaryjnych i sklepach internetowych produkty z linii FIPRex SPOT-ON chronią czworonoga także przed inwazją pcheł i wszy. Bezpieczeństwo, trwałość, łatwość podania i udowodniona skuteczność sprawiają, że krople przeciw kleszczom dla psów i kotów to dobry sposób na  zabezpieczenie  domowego pupila przeciw inwazjom pasożytów skórnych.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. ULOTKA – Fiprex® L | ULOTKA – Fiprex® KOT 

Tabletki na kleszcze dla psów

Podawanie zwierzakowi tabletek na kleszcze rozwiązuje problem ewentualnego zniszczenia lub zamoczenia preparatu – ich skuteczność może utrzymywać się nawet do trzech miesięcy. Niestety stosowanie tabletek może również nieść ze sobą wiele niebezpiecznych skutków ubocznych. Coraz częściej można spotkać w Internecie opisy przypadków, gdy środki zawarte w tabletkach wywołały silne wymioty i biegunki, a w skrajnych przypadkach nawet spowodowały atak padaczki. Z tego względu tabletki na kleszcze dostępne są wyłącznie u lekarzy weterynarii.

Preparaty ziołowe przeciw kleszczom

Dodawanie do posiłku zwierzaka takich suplementów, jak sproszkowany czystek, nie ingeruje w żaden sposób w zachowanie czworonoga, a zawarte w nich substancje mogą mieć nawet prozdrowotne działanie. Trzeba jednak pamiętać, że ziołowe preparaty nie stanowią wystarczającej ochrony przeciw pasożytami. Nie wykazano, jakie dawki należy stosować, by skutecznie chroniły czworonoga przed atakami pasożytów. Nie wiadomo też, jak długo utrzymuje się ich ewentualne działanie. Dlatego preparaty ziołowe mogą być stosowane wyłącznie jako uzupełnienie dla substancji o naukowo potwierdzonej skuteczności.