Podobno opiekunowie psów dzielą się na dwie kategorie: ci, którzy śpią z psami i ci, którzy się do tego nie przyznają. Jednak wpuszczanie czworonoga na łóżko w nocy postrzegane jest często za niewychowawcze i szkodliwe dla relacji zwierzaka z opiekunem. Czy naprawdę tak jest?

Dlaczego psy lubią spać z nami w łóżku?

Psy to zwierzęta niezwykle społeczne. Źle czują się zostawione same w domu i odizolowane od reszty swojej rodziny. Nic więc dziwnego, że również podczas snu chcą czuć bliskość osoby, która daje im poczucie bezpieczeństwa – dzięki temu czują się spokojniejsze i lepiej się wysypiają.
Kolejną niewątpliwą zaletą spania na łóżku jest również wywodzące się z psiej natury zamiłowanie do spania na podwyższeniu. Domowe czworonogi odziedziczyły po swoich przodkach ten zwyczaj, dzięki któremu są w stanie lepiej widzieć otaczające ich środowisko i szybciej zareagować na ewentualne zagrożenie. Leżące na podłodze psie legowisko nie daje zwierzakom tej możliwości, natomiast podwyższone łóżko człowieka jest idealnym punktem obserwacyjnym.

Ostatnią zaletą ludzkiego łóżka jest to, że często jest ono nieporównywalnie wygodniejsze od psiego posłania. Odpowiednio miękki materac i wygodne poduszki są dla zwierzaka po prostu niezwykle kuszące…

Czy spanie z psem w łóżku jest niewychowawcze?

Psiak, który chce spać z nami w łóżku, nie kieruje się żadnymi złymi intencjami. Zależy mu tylko na bliskości człowieka, poczuciu bezpieczeństwa i wygodzie. Oczywiście zdarzają się psy z problemami behawioralnymi, które będą bronić łóżka przed opiekunami, strzec zakopanego w kołdrze gryzaka czy zaczną załatwiać się w pościeli – w takich wypadkach lepiej nie wpuszczać psa na łóżko. Jednak bezproblemowy, zdrowy psiak nauczony schodzenia na podłogę na komendę, nie „zepsuje” się od spania z opiekunem. Wręcz odwrotnie – spanie z psem to doskonały sposób na wzmocnienie relacji z czworonogiem i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa podczas nocy.

Czy spanie z psem w łóżku jest zdrowe?

Obecność psa w łóżku budzi nie tylko behawioralne wątpliwości. Wielu opiekunów nie chce spać z psem z powodów zdrowotnych lub higienicznych. Wpuszczając psa na łóżko musimy liczyć się przede wszystkim z obecnością dużej iloci sierści na naszej pościeli. Psiak, który wskoczy na łóżko tuż po spacerze może także wnieść na futrze piach czy błoto.
Kolejnym problemem związanym z obecnością czworonoga na łóżku jest jakość snu śpiącej z psem osoby. Kręcący się, rozciągający w poprzek łóżka czy chrapiący pies po prostu nie będzie dobrym towarzyszem do spania…